آجاک - acak آینده پژوهی
یافته های پژوهشگران داخلی نشان داد

امیدی تازه برای درمان قطعی آلزایمر

امیدی تازه برای درمان قطعی آلزایمر

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی از انجام دو طرح پژوهشی با همكاری انجمن آلزایمر ایران و جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی در زمینه آلزایمر آگاهی داد و اظهار داشت: نتایج این طرح های تحقیقاتی امیدهای تازه ای برای درمان قطعی آلزایمر به وجود آورده است.


دکتر مصطفی حمدیه در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به چند پروژه تحقیقاتی در رابطه با آلزایمر که در حوزه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال اجراست، اظهار نمود: طرح پژوهشی اول بکارگیری داروهای سنتی و گیاهی برای درمان بیماری آلزایمر است که طی آن تاثیر گیاه اسطوخدوس در رفع پلاک های آلزایمر در مغز افراد بررسی می شود.
این محقق و متخصص روانپزشکی به بهانه روز جهانی آلزایمر با اشاره به همکاری مشترک بخش سایکوسوماتیک بیمارستان طالقانی، انجمن آلزایمر ایران و دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این طرح پژوهشی، عنوان کرد: طی این طرح انجمن آلزایمر تعدادی بیمار به ما معرفی کرده که بعد از معاینه و بررسی پرونده، تشخیص آلزایمر در آنها قطعی است.
وی افزود: بر این اساس با مشورت همکاران طب سنتی مصرف دوز مشخصی از داروی گیاهی اسطوخدوس برای این بیماران تجویز شده و تاثیر آن طی دو دوره سه و شش ماهه بر روی بهبود علائم بالینی بیمار و همین طور تغییرات در تصویربرداری های مغزی دنبال شده و میزان تاثیر آن بر بهبودی و پیشرفت درمان بررسی می شود.
وی با اشاره به بررسی مقایسه ای این داروی گیاهی با داروهای " آنتی کولین استراز" بعنوان بخش دیگر این طرح پژوهشی، اظهار داشت: این طرح پژوهشی پروژه مفصلی است که نتایج اولیه آن نشان داده که تعداد زیادی از بیمارانی که به داروهای آنتی کولین استراز پاسخ نمی دادند به این داروی گیاهی جواب داده اند که مقالات مقدماتی آن نیز انتشار یافته است.
حمدیه با اشاره به برخی دیگر از نتایج این طرح پژوهشی، اظهار داشت: نتایج اولیه نشان دهنده تاثیر داروی گیاهی اسطوخدوس بر کاهش و یا حتی نابودی پلاک های مربوط به آلزایمر در مغز بیماران است، البته این نتایج هنوز مقدماتی بوده و قطعی نیست، با این وجود امید تازه ای است برای درمان قطعی بیماری آلزایمر؛ چونکه داروهای فعلی هیچ کدام درمان قطعی نبوده و تنها فرآیند پیشرفت بیماری را کند می کنند.

ایجاد بانک اطلاعاتی بیماری آلزایمر
دکتر حمدیه در ادامه با اشاره به طرح پژوهشی دیگری که با همکاری جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی دنبال می شود، عنوان کرد: در این طرح داده کاوی به دنبال شناسایی بهترین و موثرترین روش برای تشخیص سریع و قطعی بیماری آلزایمر هستیم.
وی با اشاره به روش اجرای این طرح که طی آن به صورتی بانک اطلاعاتی بیماری آلزایمر نیز تهیه می شود، عنوان کرد: بر این اساس با مراجعه به مطب روانپزشکان و نورولوژیست های سه دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران؛ که در زمینه تشخیص بیماری آلزایمر تبحر و تجربه دارند، ملاک های دقیق تشخیصی به صورت پرسشنامه ای و با روش دیتا ماینینگ یا همان داده کاوی استخراج شده و در نهایت دقیق ترین ملاک برای تشخیص بیماری مشخص می شود.
وی، روش های تصویربرداری ام ار ای و سی تی اسکن، معاینات بالینی و حافظه، تست های نوروسایکولوژیک و برخی روش های لابراتواری را بعنوان بعضی از روش های تشخیص سریع بیماری آلزایمر دانست و اظهار داشت: بکارگیری روش داده کاوی در این طرح پژوهشی، به ما می گوید که کدامیک، روش دقیق تر و سریع تری برای تشخیص این بیماریست.1399/06/30
23:33:58
5.0 /5
887
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی