آجاک - acak آینده پژوهی
محققان پژوهشگاه رویان بررسی كردند

جهش های ویروس كرونا در مبتلایان ایرانی

جهش های ویروس كرونا در مبتلایان ایرانی

به گزارش آجاك نتایج پژوهش تعدادی از پژوهشگران پژوهشگاه رویان نشان داده است ویروس كووید-۱۹ در جامعه ایرانی جهش داشته است.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، با توجه به همه گیری سارس- کووید۱۹ در سرتاسر جهان، شناخت و بررسی ژنوم (ماده ژنتیکی) آن برای یافتن روش های درمانی و کنترل بیماری ضروری می باشد. در این میان توجه به این نکته که ماده ژنتیکی ویروس به سرعت گرفتار جهش شده و تغییر می کند، بسیار مهم می باشد.
با هدف شناسایی جهش های بوجود آمده در ویروس کووید- ۱۹ در مبتلایان ایرانی، دکتر مهدی توتونچی، دکتر نجمه صالحی، دکتر امیر امیری یکتا و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، به مقایسه ژنوم این ویروس در ۲۰ بیمار ایرانی و غیر ایرانی که سابقه مسافرت به ایران یا ارتباط با فردی از جامعه ایرانی را داشتند، پرداختند.
نتایج این پژوهش که در مجله یاخته (Cell Journal) به چاپ رسیده است، نشان دهنده ۴۴ تفاوت در سطح نوکلئوتیدها و ۲۶ تفاوت در پروتئین حاصل بود که به سبب جهش (موتاسیون) بوجود آمده بودند.
مقایسه این داده ها با داده های جهانی نشان داد که بعضی از این جهش ها تنها در جامعه ایرانی دیده می شود. بررسی محل جهش ها نشان داد که محل قرارگیری آنان روی پروتئین ویروس از بخش متصل شونده به گیرنده های سلول انسانی، که با فراهم کردن امکان ورود ویروس به درون سلول های انسانی سبب آلوده شده آنها می گردد، فاصله دارد.
بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه رویان، نتایج این پژوهش برای طرحی روش های تشخیصی اختصاصی، بررسی تغییرات ژنوم ویروس در ایران، پژوهش در مورد روش های درمانی و تولید واکسن برای جامعه ایرانی پرارزش خواهد بود.
منبع:

1399/06/27
19:16:16
5.0 /5
1021
تگها: پژوهش
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی