آجاک - acak آینده پژوهی
در اولین همایش ملی تأملی بر زندگی، آثار و اندیشه ی عبدالله قطب بن محیی مطرح شد

خیلی از استادان و متخصصان قطب را نمی شناسند

خیلی از استادان و متخصصان قطب را نمی شناسند

به گزارش آجاك دبیر علمی نخستین همایش ملی تأملی بر زندگی، آثار و اندیشه ی عبدالله قطب بن محیی بیان نمود: مورد توجه قرار گرفتن و به محل تأمل درآمدن قطب، دو امر مهم مربوط و منسوب به او را هم از غبار فراموشی و بی توجهی دیرپای تاریخی بیرون خواهد آورد، و آن دو عبارت است از: مكاتیب و شهر قطب آباد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر مهدی بنایی دبیر همایش ملی تأملی بر زندگی، آثار و اندیشه عبدالله قطب بن محیی طی سخنانی در این همایش اظهار داشت: در مقام گزارش از فرآیند تکوین اندیشه برگزاری همایش قطب تا تحقق آن، به کوتاهی به دو وجه این همایش توجه می کنیم: وجه خلوت و وجه جلوت؛ یا به عبارتی، منطقه ی آشکار و ناحیه ی پنهان آن. از این دو آن چه مهم تر است همان ناحیه ی پنهان و وجه خلوت همایش است و اساساً در این اقلیم است که جان و جوهر یک همایش شکل می گیرد و قوام می یابد.
وی ادامه داد: آنچه به اجمال از این ناحیه می توان به زبان آورد و با آن راهی به تأمل در جوهر همایش گشود آن است که بعد از گذر سالیان، گویی لطف خدا بر آن تعلق گرفته که بنده ای از بندگان گمنام او از حجاب فراموشی تاریخی بیرون آید و محل تذکر و توجه اهالی اندیشه و آمادگان ذکر قرار گیرد. ازاین رو در راه آن چه حالا با این همایش در حال تحقق است، مخالفت مخالفان مانعی جدی ایجاد نخواهد کرد و همراهی همراهان از سر منت نهادن و همراه با ادعا نمی تواند و نخواهد بود.
بنایی در ادامه با تاکید بر اهمیت توجه به مقام قطب به منظور تذکر به آنچه که قطب خود به آن مبتلاست، اضافه کرد: نکته مهم آن است که مورد توجه قرار گرفتن و به محل تأمل درآمدن قطب، دو امر مهم مربوط و منسوب به او را هم از غبار فراموشی و بی توجهی دیرپای تاریخی بیرون خواهد آورد، و آن دو عبارت است از: مکاتیب و شهر قطب آباد.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی درباب پیوند مکاتیب و شهر قطب آباد با قطب بیان نمود: این دو همواره با نام قطب سرنوشت واحدی دارند و با فراموشی و یاد این نام، فراموش می شوند و به یاد می آیند. امید که همایش قدس آغاز دوران یاد این نام باشد و شروع تازه ای برای توجه و عنایت جدی به مکاتیب فراموش شده ی قطب و شهر غریب قطب آباد.
بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، بنایی در بخش پایانی سخنرانی خود به وجه ظاهری همایش قطب پرداخت و اظهار داشت: در وجه جلوت این همایش، سخن زیاد است و بیان سختی های مسیر و فراز و نشیبهای آن طولانی. پنهان نیست که برگزاری همایش ملی کاری بس دشوار است و سترگ. حال به این دشواری گمنامی نام محور همایش را هم اضافه بفرمایید. همایش حافظ و سعدی، معروف همگان است و در راه همراهی و مشارکت خیل آشنایان. اما قطب را حتی خیلی از استادان و متخصصان نمی شناسند. این دشواری، کار ما را به درازا کشاند و بر ثقل و سنگینی این گام اول افزود؛ اما حاصل این گام خجسته بود و برای آینده امیدبخش. در این گام توفیق همراهی و همدلی استادانی را یافتیم که اساسا مسیر توجه به قطب و مکاتیب و شهر منسوب به او را بیشتر از پیش هموار خواهد نمود.
منبع:

1399/06/25
20:20:20
5.0 /5
768
تگهای خبر: آینده , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی