آجاک - acak آینده پژوهی

آیا علایم كووید-19 و آنفلوآنزای فصلی در كودكان نیز متفاوت است؟

آیا علایم كووید-19 و آنفلوآنزای فصلی در كودكان نیز متفاوت است؟

آجاك: خراسان رضوی با نزدیك شدن به فصل پاییز، بیمارستان های كودكان شاهد كودكان مبتلابه آنفلوآنزای فصلی نوع A و نوع B هستند. همزمانی آنفلوآنزا و كووید-19 تشخیص این بیماری ها از یكدیگر و پیش گیری از كووید-19 را دشوار می كند.


به گزارش مدیکال نیوز، به علت کمبود اطلاعات منتشرشده که بطور مستقیم خاصیت های بالینی کودکان مبتلابه کووید-۱۹ را با آنفلوآنزای فصلی مقایسه کند، پژوهشگران بیمارستان ملی کودکان ایالات متحده تصمیم به انجام مطالعه برمبنای داده های سابق از این بیماری ها با دو گروه مختلف گرفتند.
این مطالعه که در مقاله ای تحت عنوان "مقایسه خاصیت های بالینی کودکان مبتلابه کووید-۱۹ ایالات متحده با آنفلوانزای فصلی نوع A و B " منتشرشده است، ازنظر آماری تفاوت مدلول داری در میزان بستری شدن در بیمارستان، بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه و استفاده از دستگاه تنفسی بین دو گروه نشان نداده است.
محقق اصلی این تحقیق، دکتر شیوان سونگ اظهار نمود: از دیگر یافته های غیرمنتظره این بود که بیشتر بیماران مبتلابه کووید-۱۹ نسبت به مبتلایان به آنفلوانزای فصلی در هنگام تشخیص، تب، سرفه، اسهال یا استفراغ، سردرد، بدن درد یا درد قفسه سینه گزارش کردند.
دکتر سونگ، مدیر مرکز کنترل عفونت و اپیدمیولوژی ملی کودکان از سال ۲۰۰۷ تابحال و استاد امراض اطفال در دانشکده پزشکی و علوم سلامت جورج واشنگتن می گوید: " انتظار چنین نتایجی را با جمع آوری داده ها نداشتم و مدت زمان زیادی طول کشید تا برمبنای داده ها متقاعد شوم. "
با عنایت به این که درباره کووید-۱۹ موارد ناشناخته زیادی وجود دارد، کشف پژوهشگران در مورد این که کودکان مبتلابه این بیماری در زمان تشخیص علایم بیشتری دارند، یافته ای باارزش است.
دکتر سونگ می گوید: "این مورد از دیدگاه پیشگیری و برنامه ریزی نشانه خوبی است. همیشه بر تشخیص زودهنگام و قرنطینه زودهنگام کووید-۱۹ تاکید می نماییم. داشتن تصویر بالینی به پزشکان کمک می نماید تا بیماران با علایم ویروس کرونا را تشخیص دهند."


این مطالعه شامل ۳۱۵ کودک مبتلابه کووید-۱۹ تایید شده آزمایشگاهی بین ۲۵ مارس ۲۰۲۰ و ۱۵ مه ۲۰۲۰ و ۱۴۰۲ کودک از اول اکتبر ۲۰۱۹ تا ۶ ژوئن ۲۰۲۰ با آنفلوآنزای فصلی تشخیص داده شده توسط آزمایشگاه در مرکز ملی کودکان بود. بیماران بدون علامت که آزمایش کووید-۱۹ را در پیش از پذیرش یا غربالگری پیش از آن داشتند از مطالعه خارج شدند.
از ۳۱۵ بیمار که آزمایش کووید-۱۹ مثبت داشتند، ۵۲ درصد مذکر بودند و سن متوسط آنها ۸.۴ سال بود. از این بیماران، ۵۴ نفر (۱/۱۷ درصد) در بیمارستان بستری شدند، ۱۸ نفر (۷/۵ درصد) در بخش مراقبت ویژه (ICU) و ۱۰ نفر (۲/۳ درصد) تحت درمان با دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور قرار گرفتند.
از بین ۱۴۰۲ بیمار که ازنظر آنفلوآنزا A یا B مثبت بودند، ۵۲ درصد مذکر، سن متوسط آنان ۳.۹ سال بود و ۲۹۱ نفر (۲۱.۲ درصد) در بیمارستان بستری شدند. ۱۴۳ نفر آنفلوآنزای A و ۱۴۸ نفر به آنفلوآنزای B مبتلا بودند. ۹۸ بیمار (۷ درصد) در ICU پذیرفته شدند و ۲۷ نفر (۱.۹ درصد) از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده کردند.
این مطالعه تفاوت کمی در سن کودکان بستری مبتلا به کووید-۱۹ نسبت به بیماران بستری آنفلوآنزای فصلی را نشان داد. بیماران بستری با کووید-۱۹ دارای سن متوسط ۹.۷ سال در مقایسه با بیمارانی که با آنفلوانزای فصلی بستری شده اند و سن متوسط آنها ۴.۲ سال بود.
در هر دو گروه، بیشترین علایم گزارش شده در زمان تشخیص تب و به دنبال آن سرفه بود. نسبت بیشتری از بیماران بستری مبتلا به کووید-۱۹ نسبت به بیماران بستری با آنفلوآنزای فصلی تب (۷۶ درصد در مقابل ۵۵ درصد)، سرفه (۴۸ درصد در مقابل ۳۱ درصد)، اسهال یا استفراغ (۲۶ درصد در مقابل ۱۲ درصد)، سردرد (۱۱ درصد در مقابل ۳ درصد)، بدن درد / دردعضله (۲۲ درصد در مقابل ۷ درصد) و درد قفسه سینه (۱۱ درصد در مقابل ۳ درصد) گزارش کردند.
بیشتر بیماران بستری با کووید-۱۹ نسبت به بیماران مبتلابه آنفلوآنزای فصلی، گلودرد یا گرفتگی (۲۲ درصد در مقابل ۲۰ درصد) و تنگی نفس (۳۰ درصد در مقابل ۲۰ درصد) گزارش کردند، اما تفاوت ها ازنظر آماری مدلول دار نبودند.


طی دوره مطالعه، پژوهشگران بعد از تعطیلی مدارس محلی در اواسط ماه مارس و اجرای طرح خانه نشینی برای مقابله با گسترش کووید-۱۹ در جامعه، متوجه کاهش ناگهانی موارد مبتلاشدن به آنفلوآنزا در مرکز ملی کودکان شدند.
دکتر سونگ می گوید: تاثیر تعطیلی مدارس بر شیوع کووید-۱۹ در بین کودکان، زمینه بعدی مطالعه گروه تحقیقاتی وی است.
وی افزود: "ما می خواهیم تاثیر کمّی تعطیلی مدارس را ارزیابی نماییم تا بتوانیم تعیین نماییم که تعطیلی مدارس و خانه نشینی در کاهش انتقال کووید-۱۹ و فشار کمتر بر سیستم بهداشتی درمانی تا چه اندازه مفید می باشد. "
دکتر سونگ از اعضاء جامعه می خواهد در درجه اول آرامش خودرا حفظ نموده و قوی باشند.
وی اظهار داشت: ما هرروز چیزهای جدید و ارزشمندی در مورد این ویروس می آموزیم که به نوبه خود مراقبت از بیماران را بهبود می بخشد. هم زمانی آنفلوآنزا و کووید-۱۹ در پاییز می تواند به معنای افزایش بستری شدن اطفال باشد، بنابراین مهمست که واکسن آنفلوآنزا تزریق شود، برای اینکه می تواند کمک نماید حداقل یک ویروس تنفسی از گردش خون بیرون رود. "
نتایج این تحقیق در نشریه JAMA Network Open منتشرشده است.
منبع:

1399/06/21
17:46:33
5.0 /5
1113
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی