آجاک - acak آینده پژوهی

كدام كشورها با كیفیت ترین مقالات را در حوزه فناوری نانو منتشر نموده اند

كدام كشورها با كیفیت ترین مقالات را در حوزه فناوری نانو منتشر نموده اند

آجاك: در میان كشورهایی كه بیشترین سهم از انتشارات فناوری نانو را در 5 سال اخیر داشتند، سنگاپور، استرالیا، عربستان و سوئیس به ترتیب بالاترین متوسط ارجاع به مقالات نانو را داشتند.


به گزارش ایسنا، متوسط ارجاع به مقاله یکی از فاکتورهای ارزیابی سطح کیفی مقالات و نشان دهنده کیفیت و بار علمی آن مقاله است و مقدار این شاخص نسبت سهم مقالات پر ارجاع و کم ارجاع یک محقق، موسسه یا کشور را نشان میدهد. بعنوان مثال مقدار بالای این شاخص برای یک کشور به این معنا است که در طیف توزیع مقالات این کشور، تعداد مقالات کم ارجاع کمتر و مقالات پرارجاع یا با تعداد ارجاعات متوسط بیشتر است.
کشورهای اروپای غربی بخصوص کشورهایی نظیر دانمارک، هلند، سوئیس و سوئد، با وجود انتشارات نسبتا کم، همیشه از متوسط ارجاع به مقاله بالایی برخوردار می باشند، اما در دهه اخیر کشورهای آسیایی و اقیانوسیه بخصوص در حوزه فناوری نانو در صدر این شاخص قرار گرفته اند.
برمبنای آخرین آمارها سنگاپور در بازه پنج ساله (۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹) نزدیک به ۱۲ هزار مقاله نانو منتشر نمود که هر مقاله بطور متوسط در همین بازه زمانی بطور متوسط ۲۲.۶ ارجاع گرفته است و این عدد برای ایالات متحده ۱۶.۶ و برای چین بعنوان بزرگترین منتشرکننده علوم نانو در جهان ۱۴.۵ است.
بعد از سنگاپور، استرالیا دارای بالاترین متوسط ارجاع به مقالات نانو است و در رده دوم قرار دارد. عربستان، سوئیس و هلند در جایگاه های بعدی قرار دارند.


مطابق شکل بالا که توزیع ۴۰ کشور برتر را برمبنای تعداد مقالات نانو و متوسط ارجاع به مقاله در ۵ سال اخیر نشان می دهد، به غیر از چین، کره جنوبی، آلمان و انگلستان نیز در این شاخص در رده متوسط قرار می گیرند. درحالی که موقعیت هند بعنوان سومین کشور منتشرکننده مقالات نانوی جهان در این جدول نشان دهنده این امر است که سهم مقالات نانو کم ارجاع این کشور بطور نسبی بیشتر است.
روسیه، مکزیک و اکراین نیز در پایین جدول قرار دارند.
برمبنای اعلام ستاد نانو، گرچه این شاخص به تنهایی نشان دهنده کیفیت مقالات یک کشور نیست، ولی چون از نظر تعداد مقالات نرمال شده است می تواند برای مقایسه نسبی کیفیت انتشارات علمی کشورها مورد استفاده قرار گیرد.
منبع:

1399/06/16
13:21:04
5.0 /5
1378
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی