آجاک - acak آینده پژوهی
با حمایت معاونت علمی؛

راه اندازی مركز شتابدهی تخصصی صادرات

راه اندازی مركز شتابدهی تخصصی صادرات

آجاك: مركز شتابدهی صادرات ایران، شعبه تهران با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری راه اندازی شد. این شتابدهنده به صورت تخصصی در حوزه صادرات، خدمات شتابدهی ارائه می كند.به گزارش آجاک به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، باتوجه به گسترش فعالیت شرکت های دانش بنیان، فناور و استارتاپ های که از ابتدا با هدف صادرات، محصول و خدمات عرضه می کنند، این شتابدهنده به صورت تخصصی در حوزه صادرات، خدمات شتابدهی ارائه می کند. این مرکز شتابدهی تخصصی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شروع به کار کرده است.
حمایت همه جانبه از استارتاپ های صادرات محور
سورنا ستاری در مراسم افتتاح این مرکز اظهار داشت: باتوجه به تمایل و پیشگامی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در امتداد برنامه های خود برای توسعه صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان و فناور برای تاسیس این مرکز حمایت های لازم را انجام می دهیم و امیدوار هستیم افتتاح این شتابدهنده، جریان عمومی صادرات خدمات و محصولات فناورانه را تسهیل بخشد.
وی افزود: تمام ظرفیت کریدور صادراتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در اختیار شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های صادرات محور قرار دارد و این معاونت آمادگی دارد تا هر حمایتی که در راه صادرات لازم باشد برای این صادرکنندگان فناور فراهم آورد.
معاون علمی اظهار داشت: تقویت حوزه صادرات بیش از هر چیز نیازمند ورود و حضور نیروهای جوان و تازه نفسی است که با بهره گیری از راهکارهای به روز و فناورانه، مسیر صادرات را هموارتر کنند. هم اکنون بخش خصوصی، شرکت های دانش بنیان وفناور هزاران محصول و خدمت عرضه می کنند که خیلی از آنها از ظرفیت صادراتی برخوردار می باشند. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خدمات مختلفی در حوزه صادرات عرضه می کند که همچون آنها می توان به ایجاد نمایشگاه های بین الملی، کمک برای کسب استانداردهای لازم در مقاصد صادراتی و عرضه تسهیلات اشاره نمود.
رئیس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان ضمن توضیح وضعیت فعلی زیست بوم نوآوری در کشور اضافه کرد: بحران کرونا با وجود لطمه های جدی که به همراه داشت موجب ایجاد رونق جدی در حوزه شرکت های فعال در بخش آی. سی. تی شد. این بحران موجب شد تا سدهای قدیمی در مقابل این شرکت ها شکسته شود و آنها توانستند محصولات بهینه خودرا به جامعه مصرف عرضه کنند.
به گفته ستاری، هم اکنون ظرفیت بسیاری خوبی در بازار سرمایه و بورس برای شرکت های دانش بنیان و فناور برقرار است و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درصدد است تا حضور این مجموعه های فناور را در این بازار تسهیل کند.
همچنین غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی نیز، همکاری و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شرکت های دانش بنیان و فناور استارتاپ محور را قابل تحسین ازیابی کرد و اظهار داشت: کسب و کارهای سنتی بی گمان نمی توانند برمبنای راهکارهای سنتی و قدیمی، بازارهای صادراتی خودرا حفظ کنند و افتتاح این مرکز یک شروع فرخنده ای است تا راهکاری مدرن و به روزی برای صادرات در عصر جدید فراهم گردد.

افتتاح ۵ مرکز تا آخر سال
در ادامه حسین سلاح ورزی، نایب رییس اول اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز، یکی از برنامه های جدی اتاق بازرگانی را تشکل سازی خواند و اظهار داشت: با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مرکز شتابدهی صادرات در تهران راه اندازی شد و تا آخر سال نیز افتتاح ۵ مرکز مشابه در مراکز استانها، در دستور کار قرار دارد. کسب و کارهای سنتی نیز برای ادامه حیات و ارتقا توان نیازمند بهره گیری از روش های به روز و فناورانه هستند. بیش از ۳۰ اتاق استانی و بیش از ۵۰ اتاق و کمیته مشترک با دیگر کشورها، ظرفیت خوبی برای فعالیت شرکت های دانش بنیان و فناور فراهم می آورد.
به گفته سلاح ورزی، این مرکز شتابدهی علاوه بر خدمات مختلف در حوزه توسعه بازار و جذب سرمایه گذاری، مشاوره های راهبردی نیز به فعالان فناور و تیم های مستقر ارائه می کند.
مرکز شتابدهی صادرات ایران با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، درصدد برگزاری رویداد تخصصی صادرات به افغانستان در ماه های پیش رو است. برگزاری رویدادهای مشابه با آفریقا و بلاروس همچون دیگر برنامه های این مرکز امسال است.
در این مرکز همین طور استارتاپ ها و تیم های مختلفی مانند، پلت فرم تسهیل خدمات تشخیصی و درمانی، نمایشگاه مجازی تجهیزات پزشکی و دارویی و استارتاپاپ انجام تحقیقات غیر حضوری بین المللی مستقر هستند.
پلتفرمی برای بازاریابی بین المللی در حوزه محصولات شیمیایی که مشتریان خارجی را اعتبار سنجی می کند همچون واحدهای مستقر در این مرکز است. باتوجه به مشکلات پیش آمده برای ال سی های بانکی بانکی، این پلت فرم می تواند جایگزین فناورانه مناسبی برای ال سی های طلقی شود.
استارتاپ بازاریابی خارجی با بهره گیری از ابزارهای دیجیتال، شرکت فناور فعال در حوزه صادرات پانسمان نوین زخم و یک استارتاپ فعال در حوزه رمز ارزها، همچون دیگر تیم های مستقر در مرکز شتابدهی صادرات هستند. این شتابدهنده همین طور از یک تیم استارتاپی که یک سامانه آنلاین مبادلات ارزی خرد، ارائه کرده است، حمایت می کند. همین طور یک استارتاپ در این مرکز به صورت تخصصی در حوزه جذب کارآموز از دیگر کشورها برای حضور در موسسات ایرانی فعالیت می کند.
جذب هیئت های تجاری به صورت مجازی دیگر فعالیتی بود که یک استارتاپ مستقر در این مرکز بعنوان زمینه کاری خود انتخاب نموده است. این تیم فناور موفق به جذب هیئت های تجاری از کشورهای مانند اتریش و سوئیس شده است.
در این مراسم همین طور با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از برگزیدگان رویداد «جهش صادرات در راه جهش تولید » تجلیل شد. طرح ایجاد پلت فرم خدمات فنی مهندسی، سامانه آنلاین مبادلات آنلاین ارزی خرد و ایجاد پلت فرم صادرات محتوای آموزشی تخصصی ایرانی، همچون طرح ‎های منتخب این رویداد بودند.


منبع:

1399/06/03
13:26:14
5.0 /5
1232
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی