آجاک - acak آینده پژوهی

تولید باتری سبك از الیاف دورریز كولار

تولید باتری سبك از الیاف دورریز كولار

یكی از مهم ترین چالش ها برای تولید ربات، سنگین بودن و ظرفیت پایین شارژ باتری های آنهاست. اما محققان دانشگاه میشیگان از الیاف دورریز كولار برای حل این مشكل بهره برده اند.به گزارش آجاک به نقل از انگجت، وزن زیاد باتری های سنتی هم تحرک ربات ها را مختل می کند و هم هزینه اضافی به سازندگان این محصول تحمیل می کند. یک روش ابتکاری برای حل این مشکل استفاده از دورریز الیافی به نام کولار است. این نوع الیاف از ماده ای به نام پا را آرامید تولید می شود. این ماده قوی و سبک برای تولید تایر دوچرخه، بادبان قایق ها و پوشش های محافظ بدن به کار گرفته می شود و مقداری از آنکه وزنی یکسان با فولاد داشته باشد تا ۵ برابر این ماده استواری دارد.
باتری که با بهره گیری از کولار تولید می شود تا بدان حد مستحکم و در عین حال سبک است که از آن می توان بعنوان نوعی پوشش محافظ برای پوشاندن بدنه ربات و جلوگیری از لطمه دیدن آن استفاده نمود. معمولاً ۲۰ درصد از بدنه هر ربات به باتری اختصاص می یابد و این اختراع جدید این ظرفیت را برای افزودن امکانات و قابلیت های بیشتری به ربات ها آزاد می کند.
چگالی بیشتر این باتری موجب می شود تا ظرفیت آن برای ذخیره سازی انرژی سه برابر باتری های لیتیومی باشد. ظرفیت این باتری در مقابسه با باتری های سنتی که در آنها از فلز روی استفاده شده نیز تا ۷۲ برابر بیشتر است. انتظار می رود مدلهای تجاری این باتری ظرف ۳ تا ۵ سال آینده با قیمتی مناسب روانه بازار شوند.


منبع:

1399/05/31
20:10:53
5.0 /5
1233
تگها: آینده
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی