آجاک - acak آینده پژوهی
پیشنهادی بر اساس نتایج یك پژوهش دانشگاهی:

برای خداحافظی با یبوست، آدامس بجوید!

برای خداحافظی با یبوست، آدامس بجوید!

آجاك: یبوست، یكی از اشكالات معمول دستگاه گوارشی است كه هر از چندی به سبب عوامل مختلف بروز كرده و افراد را گرفتار سختی در دفع می كند. پژوهشگران كشور برای رفع این مشكل، چاره جالبی را عرضه كرده اند كه نه فقط در افراد با سفارش پزشكی استراحت مطلق، بلكه در افراد عادی هم می تواند مورد استفاده قرار گیرد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، یبوست شایع ترین شکایت دستگاه گوارش در جامعه است که با عوارض جانبی تأثیرگذاری بر کیفیت زندگی و هزینه های اقتصادی قابل توجهی هم راه است. یبوست یک علامت شایع در اختلالات عملکرد روده ای است که می تواند موجب کاهش تعداد اجابت مزاج طبیعی شود. این مشکل گوارشی می تواند موجب ترومای دیواره قدامی رکتوم و سندروم زخم راست روده شود که این تروماها، خود پس از مدتی می توانند منجر به هموروئید، شقاق، زخم مقعد و در موارد شدید موجب لطمه اسفنگتر رکتوم و بی اختیاری مدفوع شوند.
بگفته متخصصان، میانگین جهانی یبوست حدود ۲۴ درصد است و تفاوت در شیوع این بیماری در کشورهای مختلف به سبب تفاوت در شیوه زندگی و رژیم غذایی آن هاست. برمبنای مطالعات انجام شده در ایران نیز شیوع یبوست بین حدود ۹ تا ۳۳ درصد در مناطق مختلف کشور متفاوت بوده است. در کنار افراد عادی، خیلی از بیمارانی که به دلیلهای مشکلات ارتوپدی بستری می شوند نیز به این مشکل گرفتار می شوند که میزان آن به حدود ۵۰ درصد در این بیماران می رسد و معمولاً پزشکان را مجبور به انجام برخی مداخلات درمانی می کند.
این موضوع، مورد توجه پژوهشگرانی از دانشگاه علوم پزشکی کردستان قرار گرفته تا درباب آن، مطالعه ای پژوهشی را به انجام رسانند. در این پژوهش، تأثیر یک اقدام جالب یعنی جویدن آدامس بدون قند بر بروز و شدت یبوست در بیماران ارتوپدی مورد مطالعه قرار گرفته است.
در این مطالعه که در بیمارستان بعثت سنندج انجام شده است، ۶۲ بیمار مرد که به سبب مشکلات ارتوپدی، تحت تراکشن یا کشش اسکلتی قرار داشتند، مشارکت کرده اند.
نتایج جالب این تحقیق نشان داد که جویدن آدامس بدون قند بعنوان یک روش مکمل و غیر دارویی در کاهش بروز و شدت یبوست در بیماران فوق تحتانی مؤثر بوده است. پس این روش می تواند در بیماران با استراحت مطلق و یا بی حرکت به خوبی مورد استفاده قرار گیرد.
جمال صیدی، محقق دانشگاه علوم پزشکی کردستان و سه همکار دیگرش در پژوهش فوق، در این خصوص می گویند: «هم بروز و هم شدت یبوست در بیمارانی که از آدامس بدون قند بهره برده بودند، به شکل قابل توجهی کم شد. برمبنای نتایج به دست آمده، با انجام مداخله فوق، میزان بروز یبوست در این بیماران حدود ۴۰ درصد و شدت آن نیز حدود ۵۰ درصد کمتر شد».
بر این اساس، این پژوهشگران اظهار کرده اند: جویدن آدامس بدون قند بعنوان یک مداخله مستقل در مراقبت های بالینی از بیماران با استراحت مطلق، می تواند بروز و شدت یبوست را کم کند و میزان مصرف درمان های دارویی روتین را کمتر کند».
صیدی و همکارانش، این کار را بعنوان یک روش غیرتهاجمی و قابل قبول، قابل تعمیم به سایر بیماران با مشکلات گوارشی که در معرض یبوست هستند و محدودیتی برای جویدن ندارند، دانسته و پیشنهاد کرده اند.
این نتایج جالب توجه که روشی ساده و نو را در رهایی از مشکل بسیار شایع یبوست در افراد پیشنهاد کرده اند، در نشریه ای موسوم به «پرستاری و مامایی» به چاپ رسیده اند. این نشریه به صورت ماهنامه توسط دانشگاه علوم پزشکی ارومیه منتشر می شود.

منبع:

1399/05/27
21:59:05
5.0 /5
1394
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی