آجاک - acak آینده پژوهی

شناسایی زباله های فضایی در روز با فناوری لیزری

شناسایی زباله های فضایی در روز با فناوری لیزری

آجاك: تعدادی از محققان آژانس فضایی اروپا با بهره گیری از لیزر موفق به ردگیری دقیق زباله های فضایی حتی در روشنایی روز شده اند.به گزارش آجاک به نقل از زد دی نت، در این روش از تلفیقی از تلسکوپ های خاص، فیلترهای نور خورشید و غیره برای ردگیری زباله های فضایی استفاده می شود. این مجموعه ابزار تشخیص دادن قطعات آلومینیومی زباله های فضایی را تسهیل کرده و در نهایت سبب ردیابی دقیق آنها می شود.
بر اساس برآوردهای آژانس فضایی اروپا، حدود ۲۰۰۰ ماهواره فعال و ۳۰۰۰ ماهواره غیرفعال و مبدل شده به زباله در حال گردش به دور زمین هستند و تعداد قطعات آلومینیومی سرگردان در فضا با قطر بیش از یک سانتیمتر از یک میلیون واحد فراتر می رود.
برخورد این قطعات با زمین یا با ماهواره های فعال در فضا می تواند مشکل آفرین شود و پس پژوهشگران در تلاش هستند به هر نحو ممکن آنها را شناسایی کنند تا در صورت احتمال خطرآفرینی این زباله های فضایی برای نابودی آنها برنامه ریزی شود.
انتظار می رود این تکنولوژی جدید به تهیه نقشه زباله های فضایی منجر شود و به پاکسازی تدریجی آنها کمک نماید. قبل از این از ماهواره های پرتابگر اشعه لیزر موسوم به اس ال آر برای این کار استفاده می شد. اما هزینه بالا، فناوری پیچیده و نیاز به تجهیزات خاص باعث شده تا این کار مقرون به صرفه نباشد.
فناوری جدید که مبتنی بر تجهیز تلسکوپ های زمینی به تجهیزات پرتابگر لیزر است، کم هزینه تر و ساده تر بوده و در تمامی ساعات شبانه روز قابل استفاده می باشد. تحلیل داده های جمع آوری شده بدین کل با بهره گیری از نرم افزاری خاص و به سرعت صورت می گیرد و استفاده آزمایشی از آن در رصدخانه ای در جزیره تنریف اسپانیا نیز موفقیت آمیز بوده است.


منبع:

1399/05/17
21:17:51
5.0 /5
1668
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی