آجاک - acak آینده پژوهی

ادامه واكنش ها به واگذاری تكه ای از جنگل هیركانی به یك شخص

ادامه واكنش ها به واگذاری تكه ای از جنگل هیركانی به یك شخص

آجاك: انجمن علمی طبیعت گردی ایران درباره واگذاری 5600 هكتار از جنگل های شمال به یك شخص هشدار داد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، این انجمن در اطلاعیه ای که صادر کرده، نوشته است: «صدها هکتار از جنگل های آقمشهد ساری مقرر است به متولی یکی از امامزاده های این منطقه سپرده شود، داستانی که از یک برگ سند شروع شده و هنوز اصالت آن از نظر سازمان جنگل ها و منابع طبیعی محرز نشده و در آن قسمتی از جنگل ها وقف شده است. دادگاه نیز فعلا به نفع متولی آن رأی داده و او هم به سازمان جنگل ها نامه نوشته که باید تمام درختان موجود در این ۵۶۰۰ هکتار قطع شود.
بنا به اطلاع، سازمان جنگل ها همچنان به دنبال فرجام خواهی است و امیدوار است دستگاه قضا به این مساله بیشتر توجه کند که «انفال» قابل وقف کردن نیست.
انجمن علمی طبیعت گردی ایران همپای سایر انجمن های علمی و تخصصی، سمن ها و دوستداران طبیعت کشور با تاکید بر حفظ آخرین بازمانده از جنگل های اصیل هیرکانی از تمام نهادهای مجری و قانونی خصوصاً شخص ریاست قوه قضاییه درخواست می کند تا تمام همت و اراده خودرا مصروف آن دارد تا از نابودی این جنگل های جلگه ای زیبا جلوگیری کند.»
تولیت امام زاده روستای آقمشهد که گفته شده بعد از ۲۰ سال موفق شده ۵۶۰۰ هکتار از جنگل های هیرکانی (معادل ۵۱۸۵ زمین فوتبال) را که بعنوان میراث جهانی بشر ثبت شده اند به نام خود کند، به روزنامه همشهری گفته که «شش دانگ قریه آقمشهد برمبنای وقفنامه سال ۸۶۰ هجری قمری توسط مرحوم آمیرزا عبدالله ساروی وقف شده است.»
این شخص با استناد به سندی که گفته می شود به دوره قاجار بازمی گردد، مالک قسمتی از جنگل های بکر کشور در روستای آقمشهد ساری شده است. مدیرکل دفتر حقوقی سازمان جنگل ها در واکنش به این اقدام گفته که «ملکیت برای جنگل خلاف فقه، شرع و قانون است و ما از رئیس قوه قضاییه می خواهیم که به این پرونده ورود کنند.»
تعدادی از تشکل مردم نهاد تخصصی رسمی، کارشناسان و متخصصان، اشخاص حقیقی و حقوقی نیز در واکنش به صدور این سند وقفی در نامه ای سرگشاده، ابطال واگذاری ۵۶۰۰ هکتار از جنگل های هیرکانی را که به نام وقف یک قریه، به تولیت امام زاده آقمشهد سپرده شده خواهان شده اند.
خبرگزاری ایرنا روز گذشته به نقل از دادگستری مازندران از به جریان افتادن باردیگر این پرونده از طرف رئیس قوه قضاییه و ارجاع آن به تهران آگاهی داده و نوشته که موضوع این پرونده را رئیس قوه قضاییه شخصا پیگیری کرده است. این اظهارنظر به جریان افتادن باردیگر پرونده این وقف جنجالی و گمانه زنی درباره احتمال اعمال ماده ۴۷۷ از طرف رئیس قوه قضاییه را تقویت کرده است.
ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری مربوط به زمانی است رئیس قوه قضاییه تشخیص دهد رأی قطعی صادرشده مخالف شرع است.
روستای آقمشهد در ۳۵ کیلومتری جنوب شهرستان ساری و مشرف به جنگل های هیرکانی واقع است. جنگل های هیرکانی که پهنه آن از ایران تا جمهوری آذربایجان گسترده شده است، در سال ۱۳۹۸ بعنوان دومین میراث طبیعی ایران در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت گردید. ثبت این جنگل ۱۳ سال طول کشید؛ چونکه جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۰۵ میلادی (۱۳۸۴) پرونده ای تهیه کرده بود تا جنگل های هیرکانی را به صورت مستقل و به نام خود ثبت جهانی کند که با اعتراض ایران نسبت به این اقدام، یونسکو و «IUCN» (کمیته بین المللی حفظ میراث طبیعی و ارگان مشورتی یونسکو)، پرونده جمهوری آذربایجان و درخواستِ آن برای ثبت به صورت مستقل رد شد. یونسکو آن سال اعلام نمود: باتوجه به این که بیش از ۹۰ درصد جنگل های هیرکانی در ایران و بخش کوچکی از آن در کشور آذربایجان است، این کشور نمی تواند بدون مشارکت ایران «جنگل های هیرکانی» را ثبت جهانی کند. ایران تشکیل پرونده جنگل هیرکانی را برای ثبت بعنوان اولین اثر طبیعی ایران در یونسکو از سال ۱۳۸۵ تشکیل داد و یک سال بعد هم این پرونده را در لیست موقت یونسکو ثبت نمود. اما اختلاف ایران و آذربایجان بر سر این پرونده بسیار بود و مانع از به نتیجه رسیدن می شد. سرانجام ایران به تنهایی برای ثبت جنگل هیرکانی اقدام نمود. در همان جلسه ثبت هم تعرض و قطع درختان کمیاب هیرکانی بعنوان یکی از تهدیدها عنوان شد.
جنگل های هیرکانی بازمانده از دوران سوم زمین شناسی و عصر یخبندان و غنی از نظر گونه های بومی و باستانی، پوشش گیاهی و تنوع زیستی با نادرترین گونه های جنگلی جهان شامل ۸۰ گونه درختی، ۵۰ گونه درختچه ای، گونه های بومی (اندمیک) درختی و گونه های جانوری چون پلنگ، خرس، کل و بز، مرال و … است. این نوع جنگل ها در صورتیکه در بیشتر نقاط اروپا و سیبری به سبب سرما و یخبندان قادر به بقا نبوده اند و هم اکنون فسیل هایی از آنها بجای مانده، به سبب اقلیم معتدل تر حاشیه دریای خزر به حیات خود ادامه داده اند.
منبع:

1399/05/06
13:16:19
5.0 /5
1620
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی