آجاک - acak آینده پژوهی

تامین امنیت غذایی با اجرای طرح بیمه فراگیر گندم

تامین امنیت غذایی با اجرای طرح بیمه فراگیر گندم

به گزارش آجاك یك كارشناس صنعت بیمه با بیان اینكه بیمه فراگیر گندم تحولی بزرگ در تامین امنیت غذایی كشور است، اظهار داشت: با گسترش پوشش بیمه، كشاورزان در مقابل عوامل قهری مانند خشكسالی بیمه می شوند.


«رامین امینی زارع» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره این پرسش که چرا بیمه فراگیر گندم ضروری می باشد، اضافه کرد: بر طبق گزارش موسسه کنوما که در زمینه تحقیقات، جمع آوری داده ها و بررسی آنها توسط مهندسان و اقتصاددانان در آمریکا فعالیت دارد ایران در سال زراعی گذشته ۱۶.۸ میلیون تن گندم ساخته که باتوجه به اطلاعات جمع آوری شده توسط این موسسه رکوردی بی سابقه در تاریخ ایران شمرده می شود.
وی افزود: این رکوردشکنی، ایران را در شمار باشگاه ۱۰ تولیدکننده بزرگ گندم جهان (بدون احتساب اعضای اتحادیه اروپا) در سال ۲۰۱۹ قرار داده است، اما آنگونه که بنظر می رسد به رغم خوش بینی ها، میزان تولید گندم کشور در سال زراعی جاری ممکنست مشابه تولید سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ میلادی باشد.
این کارشناس صنعت بیمه گفت: شورای بین المللی غلات (IGC) در گزارش پیش بینی ماهانه خود از بهبود چشم انداز برداشت گندم در سال زراعی جاری نسبت به پیش بینی قبلی خود آگاهی داد. در گزارش جدید این نهاد، پیش بینی بر سر میزان برداشت گندم اتحادیه اروپا بر اثر خشکسالی با کاهش و بدبینی روبه رو شده است بدین سبب با این مقدمه لزوم تامین پوشش بیمه ای که آرامش خاطر تولیدکنندگان گندم را فراهم آورد، یک رویکرد لازم است.
وی درباره این پرسش که رشد کمی گندم چگونه ارزیابی می شود، اضافه کرد: درکنار آمار امیدبخش وزارت جهاد کشاورزی و نویدهایی که وزیر جهاد کشاورزی در آستانه سالجاری به مردم داد و برمبنای آمار انتشار یافته توسط موسسه بین المللی کنوما، ایران در سال زراعی گذشته از نظر حجم تولید گندم با رشد ۱۵.۸درصدی در میزان تولید سالانه خود نسبت به سال ۲۰۱۸، با ۱۶ میلیون و ۸۰۰ تن برداشت گندم بالاترین میزان برداشت سالانه را در تاریخ خود ثبت کرده است.
این کارشناس صنعت بیمه اشاره کرد: همت گندم کاران، پشتیبانی دولت و بارش های متعدد، تَرسالی و وجود طرح بیمه زراعت در کشور سبب شد که ایران در سال زراعی گذشته بتواند رکورد برداشت گندم خودرا جابه جا کند.
امینی درباره اینکه وضعیت تولید امسال چگونه است اظهارداشت: امسال باتلاش باارزش کشاورزان ایرانی، حدود ۶ میلیون هکتار زمین زراعی زیر کشت گندم قرار گرفته است و پیش بینی می شود حدود ۱۴میلیون تن گندم تولید شود که از این مقدار حدود ۱۰میلیون تن خرید تضمینی خواهد شدکه یک سوم این میزان به صورت آبی و مابقی آن به صورت دیم کشت شده است.
وی درباره عوامل محدود کننده و ریسک ها اظهار داشت: واقعیت آن است که ستیزی تاریخی بین تولیدگندم و عوامل قهری و طبیعی همچون سیل، خشکسالی و سرما و یخبندان نامطلوب همیشه برقرار بوده است.
این کارشناس صنعت بیمه درباره اینکه آیا نهادهای معتبر بین المللی همچون فائو هم اظهارنظری در این خصوص دارند، اضافه کرد: در پاسخ به این پرسش خوب است نگاهی به گزارش مشترک چند روز پیش FAO وابسته به سازمان ملل متحد و سازمان همکاریهای اقتصادی و توسعه OECD داشته باشیم، بااینکه هر پیش بینی ممکنست با قدری احتمال همراه باشد اما در مورد ایران قابل تامل و تفکر است.
امینی اضافه کرد: بر طبق این گزارش، قیمت اسمی جهانی (دلار/تن) از میانگین ۲۲۵ دلار دربازه زمانی۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ به بیش از ۲۵۰ دلار برای هرتن در سال ۲۰۲۹ خواهد رسید و نسبت واردات به مصرف نیز با بیش از ۱۹ درصد افزایش به بیش از سه میلیون تن در سال خواهد رسید.
وی افزود: این موضوع، زنگ هشداریست که باتوجه به شرایط خاص بازرگانی بین المللی، دشواری های تهیه منابع مالی برای واردات و توزیع یارانه ای را گوشزد می کند.
این کارشناس صنعت بیمه درباره راهکارهای تاب آوری کشت گندم در کشور، اظهارداشت: چاره در مدیریت ریسک های مالی ناشی از عوامل قهری توسط مکانیزم شناخته شده و مورد سفارش جهانی بیمه کشاورزی است.
وی درباره ساز و کار بیمه فراگیر گندم اظهار داشت: به سبب قانون بیمه ای اعداد بزرگ(Law of large numbers) اگر همه تولید گندم کشور، یک جا زیر پوشش حمایتی بیمه قرار گیرد و از بهای خرید تضمینی سالانه که از طرف دولت اعلام می شود، کسر ناچیزی بابت بیمه برداشت شود، همه کشاورزان گندم کار به صورت خودکار بیمه خواهند شد وخسارات آنان جبران می شود.
امینی اشاره کرد: این طرح ملی، نیازمند پشتوانه قانونی لازم توسط مجلس یا هیات وزیران و همین طور مشارکت و پی گیری وزیرکشور، استانداران وسازمان های دولتی و تشکل های ذیربط است. حالا امکانات فنی، محاسباتی و اجرایی لازم در بیمه کشاورزی، با بهره بردن از بیمه دیجیتال کشاورزی و امکان بهره برداری از ماهواره جهت بررسی عمده ومنطقه ای خسارات با دقت فراوان، برقرار است.
این کارشناس صنعت بیمه اضافه کرد: بانک کشاورزی بعنوان موسسه مالی پیش رو و روزآمد هم همراهی کرده و با هدایت وزیر جهاد کشاورزی و مساعی کشاورزان، تحولی بزرگ در راه خواهد بود.
وی درباره بیمه فراگیرگندم در امنیت غذایی کشور، اظهار داشت: حالا بیمه فراگیر گندم درحال تبدیل به مطالبه ای عمومی است که پایداری تولید گندم وبه عبارتی، دوام حضور نان رادر سر سفره های مردم را تقویت خواهدنمود. فراموش نکنیم که گندم کلیدواژه امنیت غذایی بوده و امنیت غذایی یکی از ارکان مهم امنیت ملی است.
امینی اظهار داشت: بر طبق تعریف بانک جهانی، هنگامی سازوکار بیمه کشاورزی بعنوان یکی از ابزار های مالی می تواند موفق باشد که مدیریت فنی ریسک ها وهمچنین ابزارهای تامین مالی فراهم گردد.
این کارشناس صنعت بیمه پیشنهاد داد: با مشارکت تشکل های قدرتمند بخش کشاورزی ومنابع طبیعی، الگوی کشت با در نظر گرفتن جغرافیای مخاطرات طبیعی، تدوین و رعایت شود.
وی افزود: کشاورزی اصولی با حفظ محیط زیست می تواند بیمه کشاورزی را اثربخش تر کند و از طرف دیگر همراهی و پشتیبانی بیمه مرکزی و شورای عالی بیمه با برخورداری از سامانه پژوهشی توانمندی همچون پژوهشکده بیمه، می تواند در ادامه همکاریهای خوب پیشین از نظر علمی و پژوهشی به این طرح ملی یاری کند برای اینکه این طرح متعلق به همه مردم است.
منبع:

1399/05/05
23:44:19
5.0 /5
1885
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی