آجاک - acak آینده پژوهی

تولید ذرات گرافنی برای نابودی باكتری های مقاوم

تولید ذرات گرافنی برای نابودی باكتری های مقاوم

به گزارش آجاك یافتن روشی برای نابودی باكتری های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیك ها یكی از چالش های پزشكان است كه برای غلبه بر آن از ذرات گرافنی استفاده شده است.به گزارش آجاک به نقل از مهر، محققان دانشگاه رایس سیستمی را ابداع نموده اند که در چارچوب آن از نانوذرات متشکل از اکسید گرافن برای نابودی باکتری های خطرناک و هم ژن های سیال آنها که در آب های آلوده سرگردان هستند، استفاده می شود.
باکتری های موجوداتی اجتماعی هستند که توانایی های خود برای مقابله با آنتی بیوتیک های جدید را در اختیار دیگر همتایان خود هم قرار می دهند. ژن های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیک باکتری ها در آب های آلوده و فاضلاب های صنعتی وجود دارند و به صورت گسترده در طبیعت منتشر می شوند و داروها بر روی آنها اثر ندارند.
لذا برای حل این مشکل و پیشگیری از گسترش ژن های مقاوم به آنتی بیوتیک ها از نانوذرات تشکیل شده از گرافن، بیسموت، اکسیژن و کربن و انتشار آنها در آب های آلوده استفاده شده است. این مواد مولکول هایی به نام آر او اس تولید می کنند که ژن های خطرناک باکتری ها را از بین می برند.
در آزمایشی که بر روی این روش به منظور مقابله با باکتری خطرناک و بیماری زای ای. کولی صورت گرفت، نانوذرات مذکور توانستند ژن های موذی این باکتری را مهار و نابود کنند. پژوهشگران می گویند در آینده می توان این روش را برای پیشگیری از فعالیتهای مخرب طیف گسترده تری از باکتری ها به کار گرفت.


منبع:

1399/05/02
22:43:48
5.0 /5
2073
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی