آجاک - acak آینده پژوهی

اجرای موفقیت آمیزه ایده توانبخشی پیش از عمل جراحی كمر

اجرای موفقیت آمیزه ایده توانبخشی پیش از عمل جراحی كمر

همدان یك متخصص توانبخشی ورزشی بیان نمود: ایده «توانبخشی پیش از عمل جراحی كمر» تابحال در ایران انجام نشده بود و برای اولین بار اجرا شد و موفقیت آمیز بود.


دکتر اعظم بشیری در گفتگو با ایسنا، درباره نظریه تز دوره دکترای خود که درباره طرح پیش توانبخشی بیمارانی که مشکل کمر دارند است، اظهار نمود: با عنایت به مطالعات و بررسی ها متوجه شدم که این ایده تابحال در ایران انجام نشده ازاین رو تصمیم گرفتم توانبخشی را پیش از عمل جراحی اجرا کنم.
وی افزود: هدف از اجرای طرح این بود که دریابیم توانبخشی پیش از عمل جراحی چه تأثیری می تواند روی بیمار داشته باشد، به عبارت دیگر وقتی در ابتدا عضله را تقویت می نماییم سپس فرد جراحی و باردیگر بعد از بهبودی توانبخشی می شود چه اثری در عضله ها دیده می شود.
بشیری توضیح داد: آن چه در زمینه توانبخشی رایج است معمولاً پس از عمل جراحی کمر، زانو، مچ پا، شانه و... اجرا می شود که امکان دارد دو فاز داشته باشد؛ فیزیوتراپی و تمرین درمانی در بخش نخست و توانبخشی ورزشی به دنبال آن انجام می گیرد.
این پژوهشگر همدانی تشریح کرد: خوشبختانه توانبخشی پیش از عمل جراحی در بیمارانی که کاندیدای جراحی دیسک کمر بودند انجام و اثرات بسیار عالی داشت، پیش توانبخشی و توانبخشی بعد از عمل به صورت آب درمانی انجام گرفت، یک ماه قبل از عمل تست ها و اندازه گیری ها انجام و چهار هفته پیش توانبخشی اجرا شد.
وی خاطرنشان کرد: بیماران در انتها دوره پیش توانبخشی به اندازه ای بهبود یافته بودند که می خواستند از عمل جراحی صرف نظر کنند، از نظر روحیه و فیزیکی هم پیشرفت عالی در آنها دیده می شد اما با عنایت به وضعیت آناتومی که داشتند و دیسک بیرون زده که نخاع را تحریک می کرد و تحت فشار بود جراحی باید انجام می گرفت.
بشیری افزود: بعد از عمل جراحی یک گروه کنترل ۱۵ نفره تشکیل دادیم که توانبخشی پس از عمل را انجام دهند و این دو را با هم مقایسه کردیم که ببینیم آخر این پروتکل بین کسانی که پیش توانبخشی انجام داده اند با کسانی که این دوره را نداشته اند چه تفاوت هایی دارد که اثربخشی این روش بسیار موفقیت آمیز بود.
وی با اشاره به اینکه در نظر دارم این طرح را به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیشنهاد دهم، اظهار داشت: توانبخشی پیش از عمل جراحی می تواند برای بیمارانی که عمل جراحی زانو، ران، کمر و مشکلات مشابه دارند، صورت گیرد و توانمندی عملکردی افراد را بالا ببرد.
این متخصص توانبخشی ورزشی توضیح داد: عضله در انسان دو کار انجام می دهد؛ یکی حرکت و دیگری جذب فشارها و بارها یعنی وقتی فشار به مفاصل استخوان و عضلات می آید عضله ای که توانمند شده باشد می تواند این فشارها را جذب نماید و فشار کمتری به مفاصل اعمال شود.
بشیری با اشاره به اینکه با انجام این طرح عضلات اطراف ستون فقرات کمر تقویت می شود و عضله ای که توانمند شود می تواند فشار را بگیرد، اضافه کرد: معمولاً بیمارانی که جراحی می شوند ۵۰ درصد دردشان بهبود می یابد چونکه اساس عضله هنوز درمان نشده است، به عبارتی تنها علامت درمانی انجام شده و دیسک بیرون زده را تخلیه می نماییم و عضله ضعیفی که باید این مفصل را حمایت کند با ضعف باقی می ماند.
وی بیان نمود: در توانبخشی قبل از عمل جراحی ورزش هایی برای بیماران طراحی شد که مخصوص عضلات اختصاصی است و هدف از آنها تقویت عضله بود، به عبارت دیگر تقویت عضلات ناحیه مرکزی بدن انجام گرفت که نتیجه خوبی به دنبال داشت.
این پزشک همدانی با اشاره به اینکه در نظر دارم این کار را برای دیگر رشته ها هم انجام دهم، اظهار داشت: باید پیش از عمل جراحی آموزش های لازم را به بیماران بدهیم تا نتیجه بهتری بگیرند، بیمار انتظار دارد بعد از عمل صددرصد بهبود یابد اما بعد از عمل کیفیت زندگیش پایین می آید و همچنان دردها را با خود دارد چونکه جراحی معجزه نمی کند و فقط اختلال را درمان می کند.
بشیری با اشاره به اینکه این تز با همکاری دکتر یزدانی مدیر گروه تربیت بدنی دانشگاه بوعلی سینای همدان در دانشگاه خوارزمی تهران انجام شده است، مطرح کرد: گزینش بیماران هم با راهنمایی دکتر آقاجانلو، جراح مغز و اعصاب انجام شد و بیمارانی که عمل دیسک کمر داشتند با معیارهایی چون میانگین سنی ۴۰ تا ۵۵ سال، نداشتن بیماری های زمینه ای، نداشتن اضافه وزن و... انتخاب شدند.1399/05/01
21:20:48
5.0 /5
1632
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی