آجاک - acak آینده پژوهی
توسط پژوهشگران دانشگاه بیرجند صورت گرفت

بررسی خاصیت فتوكاتالیستی كامپوزیت های مغناطیسی اكسید تیتانیوم در حذف آلاینده های دارویی

بررسی خاصیت فتوكاتالیستی كامپوزیت های مغناطیسی اكسید تیتانیوم در حذف آلاینده های دارویی

به گزارش آجاك خاصیت فتوكاتالیستی كامپوزیت های مغناطیسی اكسید تیتانیوم در حذف آلاینده های دارویی توسط پژوهشگران دانشگاه بیرجند بررسی گردید.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، نجمه احمدپور، دانشجوی دکتری آلودگی های محیط زیست دانشگاه بیرجند در دفاع از رساله دکتری خود با عنوان " بررسی خاصیت فتوکاتالیستی کامپوزیت های مغناطیسی اکسید تیتانیوم در حذف آلاینده های دارویی" که بعنوان نخستین رساله دوره دکتری علوم و مهندسی محیط زیست این دانشگاه است، اظهار داشت: یکی از جدید ترین روش ها برای پاکسازی محیط زیست استفاده از موادی است که با نور خورشید و فرابنفش فعال شده و به آن فتوکاتالیست می گویند. فتوکاتالیست ها بعنوان خودتمیز شونده علاوه بر انعطاف پذیری بالا در از بین بردن انواع باکتری ها و آلاینده های مختلف از لحاظ اقتصادی هم در مقایسه با سایر روش ها مقرون به صرفه تر هستند بر همین مبنا در این مطالعه تخریب فتوکاتالیستی داروها با استفاده از نانوذرات هسته _پوسته ZnFe2O4@TiO2 ساپورت شده با Pd، Cu، Ag، Zn تحت تابش نور خورشید و نور UVدر دو سیستم batch و Continuous مورد بررسی قرار گرفت.
وی ادامه داد: بعد از سنتز نانوذرات و شناسایی آنها با XRD، VSM، FTIR، DLS، FTA، FESEM، EDX، UV_Vis، zeta potential و ICO_OES، عوامل موثر در تخریب داروها در فرآیند فتوکاتالیستی همچون pH، غلظت کاتالیست، غلطت اولیه دارو، هوادهی، درسیستم ناپیوسته و نرخ جریان در سیستم پیوسته مورد بررسی قرار گرفت.
به قول احمدپور، با عنایت به نتایج به دست آمده می توان اظهار نمود که نانوذرات مغناطیسی به دلیل داشتن راندمان بالا و همینطور جداسازی آسان نانوذره به همراه آلاینده توسط یک آهنربای مغناطیسی می توانند بعنوان یک روش عملی، قابل اعتماد، کارآمد و ارزان قیمت برای حذف آلاینده ها از منابع آبی به کار روند.
بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، این دانشجوی دکتری از رساله خود به راهنمایی دکتر محمد حسین صیادی اناری و مشاوره دکتر سارا سبحانی و دکتر محمود حاجیانی و داوری دکتر بهنام باریک بین از دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، دکتر محمدرضا رضائی و دکتر محمدحسین نجفی مود دفاع کرد.
منبع:

1399/04/31
13:41:29
5.0 /5
1931
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی