آجاک - acak آینده پژوهی
حافظان طبیعت خراسان جنوبی از سختی كارشان می گویند؛

میز كارشان طبیعت است

میز كارشان طبیعت است

آجاك: خراسان جنوبی محیط بانان این حافظان طبیعت، تمام سختی ها را به جان می خرند تا ثروت ملی را حفظ كنند و گاهی این ثروت حتی از زندگیشان نیز مهم تر می شود.


قصه جالبی است زندگیشان، روزهای سختی را می گذرانند، حقوق اندکی دارند اما دلی دارند به وسعت همان طبیعتی که میز کارشان است.
به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، شاید مانند بقیه افراد میز کاری و اتاق کاری نداشته باشند، اما همین طبیعت، اداره خوبی است که در آن روزگار می گذرانند، کارشان با زندگیشان عجین شده، آنقدر عجین که گاهی بیشتر از بودن در کنار خانواده کار می کنند.
محیط بانان این حافظان گمنام، افرادی عاشق هستند که به جز حفظ طبیعت به هیچ چیز فکر نمی کنند حتی به جان خودشان که عزیزترین سرمایه هر آدمی است.
با چند نفر از محیط بانان هم صحبت شدیم، محیط بانانی که چند سالی است سابقه کار دارند، طعم تلخ مبارزه با شکارچیان را چشیده و مزه تلخ حقوق اندک را زیر زبانشان حس کرده، اما هیچگاه گلایه ای نداشته اند.


سلاح کوتاه اما عزم بلند برای حفظ ثروت ملی
رضا محمد پور، یکی از محیط بانان نمونه استان در این میزگرد اظهار نمود: حدود ۱۵ سال سابقه کار دارم و الان در منطقه حفاظت شده باقران بیرجند فعالیت دارم.
وی با اعلان اینکه عشقی که به طبیعت داشتم موجب شد به سمت این شغل بروم، اضافه کرد: بامداد زود به طبیعت می رویم و ممکنست مجبور شویم دو شب در طبیعت بخوابیم. به سبب کمبود نیرو ممکنست نتوانیم برگردیم، چونکه تعداد محیط بانان کم و مناطق گسترده است و مجبوریم گاهی چند روز پشت سر هم کشیک دهیم.
از او پرسیدم خانواده ات گله ای از سختی کارت ندارند، بسیار قاطع پاسخ داد: خانواده ام از نبود من در خانه در بیشتر ساعات شبانه روز گلایه دارند، اما چه کنم کارم را دوست دارم و برایش بسیار زحمت کشیده ام.
این محیط بان بیان کرد: گاهی آنقدر سختی و فشار کار زیاد است که حتی نمی توانیم چند روز به خانواده خود سری بزنیم، اما وقتی عشق و علاقه باشد، تمام این مسائل پوشانده می شود.
محمد پور با اعلان اینکه آموزش در سال های اخیر سبب شده افراد کمتر به محیط زیست لطمه برسانند اما باز هم فرهنگ سازی لازم است، اشاره کرد: از مردم تقاضا داریم زمان حضور در طبیعت، از منظره ها بهره ببرند، بوته کنی نکنند، آتش روشن نکنند و به گونه های حیات وحش کاری نداشته باشند چونکه برای حفظ این محیط طبیعی زحمات بسیاری کشیده می شود.
وی از جراحات بدنشس گفت و افزود: در این سال ها، سختی کار، مبارزه با قاچاقچیان و شکارچیان و استفاده از وسایل نقلیه ای چون موتور در مناطق صعب العبور سبب شده بدن سالمی نداشته باشیم، اما تمام اینها تا وقتی که طبیعت به حیات خود ادامه داهد، برای ما مهم نیست.


سختی کار و حس تلخ نبودن در کنار خانواده
علی سمیعی، دیگر محیط بان نمونه کشوری نیز در این میزگرد اظهار داشت: در منطقه حفاظت شده درمیان سربیشه فعالیت داشته و حدود شش سال سابقه کار دارم. با علاقه وارد این کار شدم. خانواده گاهی از نبودن ها و کار سخت ما گلایه دارند، اما برای تحقق هر آرزویی باید سختی هایی کشید.
این محیط بان اظهار نمود: گاهی اوقات به سبب حضور در کوه ها و مناطق دوردست در دسترس نیستیم و این امر و غافل بودن خانواده را بسیار نگران می کند.
سمیعی افزود: حالا به مدد رسانه ها و فرهنگ سازی شکارها کمتر شده اما هنوز نیاز به کار بیشتر و جریمه های بیشتر برای شکارچیان دارد.
وی از خاطرات سخت روزهای کار گفت و اظهار نمود: گاهی حتی در منطقه گم می شویم و گاهی با خطر حیوانات وحشی روبرو می باشیم اما هیچ یک از اینها موجب نشده حتی لحظه ای از این شغل خاطره بدی داشته باشم.
وی از مردم خواست در هنگام حضور در طبیعت با طبیعت مهربان تر بوده، زباله نریزند و اهتمام کنند حامی طبیعت باشند چونکه برای حفظ آن خون هایی داده شده است.
نیازمند تصویب قانون های حمایت هستیم
مسعود مستقیم، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی نیز در این میزگرد اظهار نمود: با کوشش های محیط بانان، از ۲۸ اردیبهشت ۹۴ تا ۲۷ خرداد ۹۹ تعداد ۱۲۱۳ شکارچی غیر مجاز و متخلفین زیست محیطی دستگیر شده اند.
وی اضافه کرد: درباب به کارگیری و حمل سلاح برای محیط بانان و پشتیبانی از جنگل بانان خلا قانونی در قانون وجود داشت که اجازه استفاده از سلاح را به محیط بان نمی داد.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با اعلان اینکه محیط بان این اجازه را داشت در دفاع از جان خود از سلاح استفاده نماید، اضافه کرد: لایحه پشتیبانی از حقوق محیط بانان و جنگل بانان تقدیم مجلس شد. در لایحه مقرر شد امکانات لجستیکی، اداری، فنی و همین طور آموزش های لازم توسط سازمان حفاظت محیط زیست به جنگل بانان و محیط بانان ارائه شود.
وی اضافه کرد: ۱۵ سال است محیط بان هستم و این حرفه را تنها یک شغل نمی دانم، بلکه این حرفه یک عشق است، در صورتیکه حقوق و مزایای این کار در مقابل سختی هایش بسیار ناچیز است.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی از شهید و جانباز شدن خیلی از همکارانش گفت و افزود: مردم عادی برای حضور در طبیعت باید وقت و حوصله داشته باشند، اما ما به خاطر کاری که داریم همیشه در طبیعت هستیم و این امر آرامشی به روح و جان انسان می دهد که قابل وصف نیست.
مستقیم با اعلان اینکه این شغل روز تعطیل ندارد چونکه متخلفان در تمام ایام سال شکار می کنند، اضافه کرد: محیط زیست اولویت اصلی کشور است که اگر نباشد در تمام موضوعات به مشکل برمی خوریم.


تحقیاتی که به تجربه محیط بان بستگی دارد
وی با اعلان اینکه محیط بان پایه و اساس تمام کارهای محیط زیست است، اشاره کرد: تمام اطلاعاتی که به محیط زیست می رسد حتی در بخش صنایع و آلودگی های محیط زیست بوسیله محیط بان منتقل می شود، بدین سبب باید تخصص لازم را داشته باشد.
این محیط بان افزود: نتیجه این تحقیقات که با زحمات محیط بانان جمع آوری می شود، در مناطق پیاده می شودکه وظیفه بسیار حائز اهمیت و خطیری است.
مستقیم با اعلان اینکه نقش محیط بان در حفظ گونه گیاهی و جانوری بسیار فوق العاده است و حذف یک گونه از طبیعت زنجیره اکوسیستم منطقه را بهم می ریزد، اضافه کرد: مهم ترین ثروت کشور همان طبیعت و گونه های جانوری گیاهی است.
وی با اعلان اینکه سرمنشا اصلی خلقت گیاهان هستند که محیط بان از گونه های گیاهی نیز حفاظت می کند، اشاره کرد: اگر محیط بان نباشد و یک جنگل آتش بگیرد یک ثروت ملی آتش می گیرد.
وی با اعلان اینکه هر روز این شغل، یک خاطره است، اضافه کرد: اگر محیط بان خوراک فکری به مسئولان ندهد، نمی توان گونه ها ی جانوری، گیاهی و طبیعت را حفظ کرد. این افراد در خط مقدم هستند و بدون آنها سازمان محیط زیست تعریفی ندارد چونکه دانش فنی و تخصصی و تجربیات دانشگاهی دارند.
مستقیم اظهار نمود: برطبق استاندارد جهانی به ازای هر ۶ هزار هکتار منطقه حفاظت شده باید یک محیط بان داشته باشیم، اما ما در استان به شدت با کمبود نیروی اجرایی مواجهیم به شکلی که هر محیط بان کار ۶ محیط بان را انجام می دهد.
وی با اعلان اینکه محیط بانان اگر سلاحشان کوتاه است اما عزمشام قوی است، اشاره کرد: کار در دامان طبیعت و سر و کار داشتن با حیوانات به زندگی معنا و مفهوم می دهد.
وی با اعلان اینکه گاهی محیط بان برای حیوانات آب می برد و آبشخور درست می کند و این زحمات را کسی نمی بیند، اضافه کرد: اگر حیوانی در حق انسان دعا کند امکان ندارد دعایش مستجاب نشود، همانگونه که در روایات از به بحث حفاظت از حیوانات بسیار تاکید گردیده است.
اسمشان محیط بان اما رسمشان مدافع طبیعت
این محیط بان افزود: یک محیط بان کار کشاورز، دامدار و دامپزشک را نیز انجام می دهد و تحمل تمام این سختی ها جز با عشق و علاقه و باور به برکات این شغل، امکان پذیر نیست. پیش از ورود به این کار آنرا به چشم یک حرفه نگاه می کردم، اما حالا با عشق کار می کنم و هر روز می توانم برای آخرت خود اندوخته عظیم جمع کنم.
وی اضافه کرد: چه کسی می داند یک محیط بان چند ساعت برای باز کردن مسیر یک جوی آب برای خوردن آب توسط حیوانات وقت گذاشته و کدام فردی می تواند سختی فراهم کردن محل خوردن آذوقه را برای حیوانات درک کند؟
این محیط بان بیان کرد: گاهی پیش آمده که محیط بانان را با دست و پای بسته در بیابان پیدا کرده ایم و این نیز قسمتی از سختی کار است که به شوق آن می ارزد.
مستقیم با اعلان اینکه این شغل جز مشاغل سخت نیست و نیازمند تصویب قانونی دراین زمینه هستیم، اظهار نمود: وضعیت استخدام این افراد نیز معین نیست و برای استخدام نیز باید آزمون دهند که تجربه این افراد هم سنگ و قابل رقابت با فردی که تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده، نیست.
وی با اعلان اینکه طبیعت کویری و گونه های نادر در خراسان جنوبی از اعجاز خلقت است که بباید برای حفظ آن تلاش کرد، اضافه کرد: محیط زیست استان باارزش است که باید برای حفظ آن از تجارب محیط بانان بهره برد، اما سهم مردم نیز کم نیست.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی از مردم خواست به هنگام حضور در طبیعت یادشان آورند که چه خون دل هایی برای حفظ آن کشیده شده و در حفظ آن کوشا باشند.
این افراد که می توان نامشان را گمنامان طبیعت نامید تنها یک خواسته دارند و آن کوشش برای حفظ یک ثروت ملی است که منافعش نیز به خودمان برمی گردد و این کوشش برای حفظ محیط زیست نباید کار دشواری باشد اگر لحظه ای به دشواری کار محیط بانان فکر نماییم.


منبع:

1399/04/29
23:20:39
5.0 /5
1600
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی