آجاک - acak آینده پژوهی
در یك پژوهش بررسی شد

آیا در ایام آلوده مرگ ومیر بیشتر است؟

آیا در ایام آلوده مرگ ومیر بیشتر است؟

نتایج یك مطالعه نشان داد كه میزان مجموع مرگ ومیر ناشی از بیماری های قلبی-عروقی، بیماری های تنفسی، بیماری های گوارشی و سرطان ها و تومورها، تحت تاثیر میزان گاز مونو اكسید كربن طی دو هفته قبل از مرگ است.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، آلودگی هوا یکی از مشکلاتی است که بر سلامت مردم و سرمایه انسانی هزینه های بلندمدت و کوتاه مدت قابل توجه تحمیل می کند. طبق اعلام سازمان ملل، ۹۲ درصد از جمعیت کره زمین، در محیط هایی زندگی می کنند که آلودگی هوا از میزان سفارش شده، تجاوز می کند. اهمیت این مورد سبب شد محققان دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تین برگرن هلند در مطالعه ای اثرات کوتاه مدت آلاینده های مختلف بر میزان مرگ ومیر را مورد بررسی قرار دهند.

«محمدحسین رحمتی»، «وحید مغانی» و «محمد وصال»؛ پژوهشگرانی بودند که در این مطالعه مشارکت داشتند. برای انجام این بررسی از داده های روزانه مرگ ومیر در شهرهای اهواز، اصفهان، مشهد، تبریز، شیراز و تهران و همینطور داده های روزانه میزان آلاینده ها در این شهرها طی سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ استفاده شد.

شاخصهای آلودگی شامل ذرات معلق کوچک تر از ۱۰ و ۲.۵ میکرون، مونواکسید کربن، اکسیدهای نیتروژن، دی اکسید گوگرد و ازن بودند که از ایستگاه های مختلف این ۶ شهر جمع آوری شدند. همینطور اطلاعات روزانه مرگ ومیر ناشی از بیماری های قلبی-عروقی، بیماری های تنفسی، بیماری های گوارشی و سرطان ها و تومورها، مورد بررسی قرار گرفت.

برای یافتن اثرات آلودگی هوا بر میزان مرگ ومیر، از تغییرات روزانه و تغییرات میانگین آلودگی هوا در دو هفته پیش از هر روز، بعنوان عاملی برای تعیین اثر کوتاه مدت آلودگی هوا بر تعداد روزانه مرگ ومیر استفاده شده است.

در این بررسی، از رگرسیون خطی با در نظر گرفتن تعداد مرگ ومیر به ازای ۱۰ هزار نفر جمعیت و از مدل پواسون با در نظر گرفتن تعداد مرگ ومیر، بعنوان متغیر وابسته استفاده شد.

نتایج این بررسی نشان داد که باآنکه میزان روزانه سطوح آلاینده ها بر میزان مرگ ومیر، اثر مفهوم داری ندارد، اما میزان مجموع مرگ ومیر به علل ذکر شده، تحت تاثیر میزان گاز مونو اکسید کربن طی دو هفته قبل از مرگ است.
به قول این پژوهشگران: «افزایش مونو اکسید کربن و دی اکسید گوگرد در هر روز، به صورت مفهوم داری سبب افزایش میزان مرگ ومیر به علل بیماری های تنفسی می شود. همینطور اثر میزان ذرات معلق در هر روز و طی دو هفته قبل، بر میزان مرگ ومیر ناشی از مشکلات گوارشی، قابل توجه است».

یافته های این مطالعه تابستان سالجاری (۱۳۹۹) به صورت مقاله علمی پژوهشی در فصل نامه پژوهش های اقتصادی (رشد و توسعه پایدار) وابسته به دانشگاه تربیت مدرس انتشار یافته است.
منبع:

1399/04/23
11:39:02
5.0 /5
1686
تگها: پژوهش , سازمان
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی