آجاک - acak آینده پژوهی
در قالب یك پژوهش بررسی شد

شیوع عفونت هلیكوباكترپیلوری در مبتلایان كبد چرب غیرالكلی

شیوع عفونت هلیكوباكترپیلوری در مبتلایان كبد چرب غیرالكلی

به گزارش آجاك نتایج یك پژوهش نشان داده است عفونت هلیكوباكترپیلوری در بین بیماران كبد چرب غیرالكلی به نسبت شایع است.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، بیماری کبد چرب غیرالکلی، شایع ترین بیماری مزمن کبد در خیلی از مناطق جهان همچون ایالات متحده است. عفونت هلیکوباکترپیلوری بعنوان یک ریسک فاکتور مهم در ایجاد زخم معده، ورم معده و بدخیمی شناخته شده است. محققان در پژوهشی شیوع هلیکوباکترپیلوری در بیماران کبد چرب غیرالکلی را بررسی نموده اند.
در این پژوهش که توسط محمد صالحی و الهه بوعلی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شده، آمده است: «در این مطالعه توصیفی- مقطعی ابتدا ۴۰۳ بیمار مشکوک به کبد چرب غیرالکلی رجوع کننده به کلینیک گوارش بیمارستان لقمان حکیم در شهر تهران که دارای ناراحتی گوارشی و چاقی شکمی بودند و احتیاج به سونوگرافی داشتند، به روش نمونه گیری با رجوع مستمر بیماران انتخاب شدند.»
بر مبنای آن چه در این پژوهش آمده است، برای ۱۸۱ بیماری که طبق سونوگرافی انجام شده کبد چرب غیرالکلی داشته اند تست سرولوژی آنتی بادی ضدهلیکوباکترپیلوری درخواست شد و به آزمایشگاه بیمارستان لقمان حکیم فرستاده شد.
در این مقاله آمده است: « شیوع هلیکوباکترپیلوری در میان افرادی که از دخانیات استفاده نمی کردند ۶۲.۱ درصد، در میان افرادی که سیگار می کشیدند ۶۲.۵ درصد، در میان افرادی که قلیان مصرف می کردند ۷۲.۷ درصد و در بین افرادی که هم سیگار و هم قلیان مصرف می کردند ۶۶.۷ درصد بود. با اینکه شیوع هلیکوباکترپیلوری در میان افرادی که از دخانیات استفاده نمی کردند کمتر از سایر افراد بود، ولی از نظر آماری تفاوت آماری مفهوم داری در شیوع هلیکوباکترپیلوری برحسب وضعیت مصرف دخانیات بیماران مشاهده نشد.»
نویسندگان این مقاله می گویند: « این تحقیق نشان داد که شیوع عفونت هلیکوباکترپیلوری در بیماران کبد چرب غیرالکلی ۶۳ درصد است.»
در این پژوهش بیان شده که برخی مطالعه ها به وجود ارتباط بین عفونت هلیکوباکترپیلوری و کبد چرب غیرالکلی اشاره دارند اما برخی دیگر نشان داده اند که عفونت هلیکوباکترپیلوری ارتباطی با بیماری کبد چرب غیرالکلی ندارد.
پژوهشگران می گویند: «بر اساس یافته های این تحقیق، عفونت هلیکوباکترپیلوری در بین بیماران کبد چرب غیرالکلی به نسبت شایع است. به نظر می آید دلیل یافته های متناقض، تفاوت متدهای غربالگری عفونت هلیکوباکترپیلوری در مطالعه های گوناگون است.»
این مقاله در دومین شماره ی چهل وچهارمین دوره ی فصلنامه ی پژوهش در پزشکی انتشار یافته است.
منبع:

1399/04/16
22:14:07
5.0 /5
1695
تگها: پزشكی , پژوهش
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی