آجاک - acak آینده پژوهی

ارتقای رتبه ایران در تولید مقالات علمی دنیا

ارتقای رتبه ایران در تولید مقالات علمی دنیا

به گزارش آجاك بر مبنای آخرین داده های پایگاه استنادی اسكوپوس در سال ۲۰۱۹ رتبه ایران در تعداد مقالات انتشار یافته علمی یك پله صعود كرد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، ایران در رتبه پانزدهم جهانی قرار گرفت. این بالاترین رتبه کشور تا امروز است. فعالان علمی کشور ۶۷ هزار و ۷۴۴ مقاله در سال ۲۰۱۹ تولید کردند که ۱۳ درصد رشد را نسبت به سال ۲۰۱۸ تجربه نمود.
این خود نشان دهنده مسیر درستی است که فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور پیش گرفته اند. چند سالی از شکل گیری این زیست بوم در کشور می گذرد و نقش آفرینان آن با تکیه به نیروی انسانی نوآور و خلاق قدرتمند به میدان آمدند.
بر مبنای آخرین داده های این پایگاه استنادی، چین برای اولین بار با گذر از امریکا در رتبه نخست جهان قرار گرفت. اتفاقی مهم که معادلات علمی و ساختار قدرت جهانی را در هم ریخت. با این اتفاق جهش بزرگ چین به رتبه نخست تولید مقالات علمی دنیا را شاهد می باشیم.
چین با انتشار ۶۸۴ هزار مقاله علمی سال ۲۰۱۹ در جایگاه نخست جهان قرار گرفت و از امریکا با ۶۷۸ هزار مقاله پیشی گرفت. در سال ۲۰۱۸ امریکا ۶۹۹ هزار مقاله علمی منتشر نمود که در سال ۲۰۱۹ با کاهش ۲۱ هزار عددی همراه شد.
بر مبنای اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اسکوپوس بزرگ ترین پایگاه داده چکیده و استنادی برای تجزیه و تحلیل پژوهش های گوناگون است. یکی از خصوصیت های این پایگاه دارا بودن اطلاعات علم سنجی نویسندگان و دانشگاه ها است که امکان جستجوی کلیدواژه در فیلدهای مختلف جستجو از راه نام نویسنده، جستجو از راه وابستگی سازمانی و جستجوی پیشرفته را فراهم می آورد.
منبع:

1399/04/12
13:47:40
5.0 /5
1967
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی