آجاک - acak آینده پژوهی
دغدغه هیدجی های از راه اندازی فولاد آسین؛

یك بام و دو هوای راه اندازی یك واحد تولیدی در هیدج

یك بام و دو هوای راه اندازی یك واحد تولیدی در هیدج

زنجان راه اندازی مجتمع فولاد آسین ابهر به یكی از دغدغه های شهروندان هیدجی تبدیل گشته است، چونكه فولاد جز صنایع آلاینده به حساب می آید.احیای واحدهای تولیدی راکد و نیمه راکد یکی از اولویت های اصلی مسؤلان زنجان بهشمار می رود که با پیگیری های صورت گرفته طی سال های اخیر بعضی از این واحدها که روزگاری نان چنده خانواده را می دادند به چرخه تولید بازگشته و یا در مراحل پایانی کار قرار دارند، از واحدهای تولیدی که عزم جدی جهت راه اندازی آن اما این دفعه در لباس دیگری وجود دارد ابهر بافت هیدج است.

دو دهه قبل شرکتی در هیدج افتتاح شد که نور امید را در دل اهالی این شهر و مردم شهرهای اطراف برای نجات جوانان بیکار روشن کرد؛ نوری که متاسفانه دوام چندانی نداشت.

ابهربافت، نامی آشنا برای مردمان این منطقه است. کارخانه ای عظیم که قرار بود به یکی از بزرگ ترین قطب های نساجی کشور تبدیل گردد. این کارخانه در ورودی شهر هیدج واقع شده است؛ کارخانه ای که چرخ هایش نمی چرخد و صدای تلاش کارگران و تولید از آن، به گوش نمی رسد.

این کارخانه عظیم به مساحت ۲۰ هکتار علیرغم واقع شدن در بهترین موقعیت مکانی، از نظر دسترسی نزدیک به جاده ترانزیت، آزادراه و خطوط راه آهن، برخورداری از ۵ هکتار سالن تولید و بهره مندی از همه زیرساخت ها همچون دو حلقه چاه عمیق، برق فشار قوی، خطوط تلفن و ایستگاه تقویت فشار گاز غریبانه ای در گوشه ای از این شهر خاک می خورد.

در ابتدای راه اندازی و تاسیس، پیشبینی می شد این واحد تولیدی به یکی از بزرگ ترین واحدهای پارچه بافی تبدیل گردد، اما با گذشت بیشتر از ۲۵ سال از طریق اندازی آن نه تنها کم ترین نقش و تاثیری در ایجاد اشتغال برای جوانان شهر هیدج و منطقه ایفا نکرد، بلکه به یکی از جدی ترین دغدغه های مردم و مدیران هیدج تبدیل شد.

با توجه به این که این شرکت مقرر است در زمینه تولید ورق های سرد فولادی فعالیت کند، مبحث آلاینده بودن یا نبودن آن به یکی از دغدغه های شهروندان هیدجی تبدیل گشته است که همین مساله بهانه ای شد تا جلسه ای در شورای شهر هیدج با حضور اعضای شورا، شهردار و مسؤلان محیط زیست جهت بررسی مبحث برگزار گردد.

در همین رابطه رئیس محیط زیست ابهر با بیان این که محیط زیست تمایل چندانی به راه اندازی مجتمع فولاد آسین در هیدج نداشت، اظهار می کند: در کمیسیون ماده ۱۱ به شرطی با راه اندازی این واحد موافق شده است که هرگونه عملیات ذوب و ریخته گری در آن ممنوع باشد که محیط زیست بر این اصل نظارت کامل خواهد داشت.

سیدرضا مدنی با بیان این که اصل آلودگی صنایع فولادی مربوط به ریخته گری و ذوب است، عنوان می کند: برای پیشگیری از ریخته گری و ذوب هم نظارت کامل بر این مجتمع وجود خواهد داشت.

این مسئول با بیان این که برای حفظ محیط زیست شرکت باید مکانی مناسب جهت تخلیه فاضلاب صنعتی در نظر گرفته و دستگاه هایی برای پیشگیری از انتشار بو و دود هم نصب کند، ادامه می دهد: هم اکنون این شرکت در مرحله نصب دستگاه ها قرار دارد.

وی با بیان این که در مجوز صادر شده برای شرکت آمده است هرگونه انجام عملیات ذوب و ریخته گری ممنوع می باشد، بیان می کند: اگر این عملیات صورت گیرد بطور قطع محیط زیست هم برخورد جدی خواهد داشت.

رئیس محیط زیست ابهر، به مبحث پسماندهای شرکت هم اشاره کرده و می افزاید: این شرکت به هیچ وجه حق ندارد پسماندهای خویش را بیرون بریزد؛ چونکه شرکت هایی در استان های همجوار هستند که پسماندها را جهت استفاده در صنایع دیگر خریداری می کنند.

مدنی با تاکید بر این که محیط زیست به هیچوجه نگاه سیاسی ندارد، بلکه نگاه ما نگاه محیط زیستی است، اضافه کرد: در بحث آلایندگی ها هم هیچ تعارفی با هیچ شخص و واحد تولیدی نداریم.

عضو شورای شهر هیدج هم با بیان این که یکی از مزیت های هیدج آب و هوای سالم و خوش این شهر است، ادامه می دهد: اگر امروز شاهد آبادانی در شهر کوچک هستیم، به واسطه ۶۰۰ هکتار زمینی است که شهروندان در اختیار شهرداری قرار داده اند و اغلب کارها هم در این شهر به صورت شخصی و با کمک مردم انجام گرفته است.

محمدنقی عسگری نزدیکی چاه آب آشامیدنی شهری و چاه شهرداری در مجموعه لاله را یکی از دغدغه های مسؤلان هیدحی و شهروندان در راه فعالیت این واحد تولیدی در هیدج عنوان کرده و اضافه کرد: نباید شهر کوچک هیدج به دلیل اشتغال چندین نفر مورد تهدید قرار گیرد.

وی با بیان این که در هیدج به دنبال سرمایه گذاری سبز هستیم، اظهار می کند: هیدج قطب تولید کفش در کشور به حساب می آید و سرمایه گذاران بسیاری هم مایل به سرمایه گذاری در این عرصه هستند و اگر این صنعت در شهر هیدج تقویت شود به مراتب آلودگی کمتر و اشتغال بالاتری خواهد داشت.

یکی دیگر از اعضای شورای شهر هیدج در این باره می گوید: اگر مقرر است هیدج به یک شهر صنعتی تبدیل گردد باید به سمت صنایع پاک همچون صنایع تبدیلی و تکمیلی و صنایع کم آب حرکت کرد که جز نیازهای شهر هم هست.

قربان علی نقیلو با بیان این که ابهر بافت و شهرک صنعتی در دل شهر قرار دارد و این امر می طلبد که این مورد با حساسیت ویژه ای دنبال شود، ادامه می دهد: تنها نباید به فکر ایجاد اشتغال بود، بلکه باید به تبعات آن بخصوص در حوزه محیط زیست هم اندیشید.

وی تاکید می کند: با وجود واحدهای بوجاری حبوبات، کشاورزی و صنعت کفش هیدج مشکل چندانی در حوزه اشتغال ندارد.

نایب رئیس شورای شهر هیدج هم با بیان این که شرکت آسین ابهر در سه فاز مقرر است کار خویش را شروع کند، عنوان می کند: چیزی که ما را نگران کرده فاز سوم آن است که مقرر است لوله های گالوانیزه تولید نماید که هنوز موفق به دریافت مجوز نشده است.

عباس عسگری با اشاره به این که در سال ۷۶ از سوی یونسکو هیدج به دلیل برخورداری از هوای پاک و محیط زیست سالم بعنوان سالم ترین شهر دنیا انتخاب شد، یادآور می شود: امروز وظیفه ماست که این محیط زیست را سالم به نسل آینده تحویل دهیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه های موجود این است که وسط کار تغییر کاربری اتفاق بیفتد، می گوید: یکی دیگر از نگرانی های مردم هیدج از پرآب بودن صنایعی مانند فولاد است.

منبع:

1399/04/09
22:02:13
5.0 /5
1902
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی