آجاک - acak آینده پژوهی

نظر شورای شهر درباره ی هتل پرحاشیه ی چهارباغ چیست؟

نظر شورای شهر درباره ی هتل پرحاشیه ی چهارباغ چیست؟

به گزارش آجاك اصفهان رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان به نمایندگی از تمام اعضای شورای شهر اعلام نمود كه تمام فرایندهای قانونی برای ساخت هتل در كوچه ارفعی چهارباغ طی شده و اظهار داشت: فكر می كنم این امكان هست كه در سایه نشست هایی با در نظر گرفتن همه‌ی مصالح شهر، سرمایه گذار، شهرداری، میراث فرهنگی و اداره راه و شهرسازی به یك نظر واحد در اینباره برسیم.


خبرگزاری ایسنا در نظر داشت طی گزارشی موضع تک تک اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان را نسبت به ساخت هتلی در کوچه ارفعی چهارباغ به اطلاع عموم مخاطبان برساند و از این رو پیامی را به تمامی اعضای شورای شهر ارسال کرد و از آنها خواست که نظر خویش را دراین باره به ایسنا اعلام کنند. یکم تیرماه اما به ایسنا اعلام گردید که رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان بعد از برگزاری جلسه ای با اعضای شورا و همینطور احمد حسینی نیا، معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان با خبرگزاری ایسنا درباره‌ی این مورد گفتگو خواهد نمود.
آنچه در ادامه می خوانید، مشروح توضیحات علیرضا نصر اصفهانی و متضمن موضع اعضای شورای شهر اصفهان نسبت به ساخت هتل در کوچه ارفعی چهارباغ است؛ هتلی که محمد بنائیان، معاون معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ طی گفتگویی ساخت آنرا در حریم چهارباغ عباسی خلاف ضوابط و مقررات قانونی دانسته، فریدون اللهیاری، مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان ۱۰ خردادماه در مصاحبه ای اعلام نموده بخش هایی از این هتل در حال راه اندازی که از سمت شیخ بهایی قابل رؤیت است باید تعدیل شود و مصطفی پور علی، مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی و فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی هم ۱۴ خردادماه سالجاری، درست چند روز بعد از بازدید حضوری از این پروژه، ساختِ هتل کوچه ارفعی را بر مبنای ضوابط حریم محور فرهنگی - تاریخی اصفهان یک تخلف محرز دانسته است.
علیرضا نصر اصفهانی، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان دراین باره به ایسنا اظهار داشت: این پروژه از زمانی که بحث آن مطرح بوده تا به امروز، مصوبات لازم را در فرآیند طی شده دریافت کرده است.
وی با اشاره به اینکه ساخت این هتل بر مبنای مصوبه کمیسیون ماده پنج بوده، افزود: در تاریخ سوم آبان ماه سال ۱۳۹۴ مبحث تغییر کاربری این محل از گستره‌ی ویژه به گردشگری، پذیرایی، تفریحی و نهایتاً راه اندازی هتل در کمیسیون ماده پنج مطرح و تصویب شده است.
رئیس شورای شهر اصفهان خاطرنشان کرد: مقدمه هر اقدامی این است که یک کاربری برای آن تعریف شود و سپس در قالب آن کاربری، کاری شکل بگیرد. در سال ۱۳۹۴ حکم به تغییر کاربری این محل داده شده و مکاتبه ای هم در تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۳۹۸ بین مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان و مهین شکرانی، مدیر شهرداری منطقه یک اصفهان انجام شده که در آن بلامانع بودن راه اندازی این هتل مطابق با ضوابط و مقررات اعلام شده بوده.
وی اضافه کرد: متعاقب آن در تاریخ ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ نامه ای از جانب مدیر منطقه یک شهرداری اصفهان به مدیرکل اداره میراث فرهنگی استان اصفهان فرستاده شده که جهت اعلام کد منطقه و بررسی نقشه های معماری با نظر میراث فرهنگی بوده است.
علیرضا نصر تصریح کرد: پاسخ این نامه در تاریخ ۵ شهریور ۱۳۹۸ از جانب مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان داده می شود و در آن فریدون اللهیاری ارتفاع هتل را مطابق با طرح تفصیلی حداقل سه طبقه و در صورت راه اندازی هتل چهار طبقه روی پیلوت اعلام می کند. با ادامه‌ی این نامه نگاری در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۹۸ مدیر شهرداری منطقه یک اصفهان ارسال نقشه های ممهور به مهر سازمان میراث فرهنگی را انجام می دهد و نهایتاً از میراث درخواست می کند که آخرین تغییرات نقشه های معماری را ارسال نماید.
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در ادامه توضیح داد: در همین راستا مکاتبه ای هم از راه مهین شکرانی، مدیر شهرداری منطقه یک اصفهان با قدرت الله نوروزی، شهردار اصفهان جهت بررسی نقشه ها و کلیات پروژه و ابلاغ به منطقه صورت می گیرد و نظر معاونت شهرسازی در این مرحله گرفته می شود که با اتفاقات قبلی یعنی دریافت مصوبات کمیسیون ماده ۵ و تائید میراث و اعمال بررسی ضوابط شهرسازی که خودشان انجام می دهند، بلامانع بودن این راه اندازی را اعلام می کنند.
وی خاطرنشان کرد: طبق نامه آتش نشانی بر مبنای آخرین تغییراتی که در نقشه بوده بر مبنای پنج طبقه روی پیلوت و ارتفاع ۲۲ متر و ۸ سانتی متر اعلام و نهایتاً منجر به پروانه ساختمانی می شود که این پروانه برگرفته ازنظر آتش نشانی، نظر میراث فرهنگی، نظر کمیسیون ماده پنج بوده و تا اینجا کار خوب پیش می رفته است که نهایتاً به یک مانع برمی خورد.
نصر با شرح این مانع اظهار داشت: طرح شکایتی سبب می شود که معاونت حقوقی دادستان با انجام مکاتبه ای دستور توقف عملیات ساختمانی را صادر کند و مدیرکل راه و شهرسازی هم در تاریخ ۱۰ آذرماه سال ۱۳۹۸ پاسخی به معاونت حقوقی دادستان می دهد در خصوص اینکه فرایندهای قانونی ساخت این هتل طی شده و نهایتاً بعدازاین اتفاق هم در تاریخ ۱۹ دیماه ۱۳۹۸ دستور توقف ساختمان توسط شهرداری به استناد نامه معاون حقوقی دادستان انجام می گیرد.
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: آخرین اتفاقی که در فرآیند ساخت این هتل رخ داده در تاریخ ۱۳ خرداد سال ۱۳۹۹ بوده که مدیر منطقه یک شهرداری اصفهان با مدیرکل حقوقی جهت رعایت مشرفیت به پلاک و عقب نشینی در طبقه سوم و چهارم این هتل به میزان شش متر و بیست سانتی متر مکاتبه می کند.
نصر تاکید کرد: قصدم از بیان این مسائل این بود که بگویم تمام فرایندهای قانونی طی شده و حتی نظر شورایعالی معماری و شهرسازی کشور هم خواسته شده اما طبق قانون فرصت اظهارنظر برای آنها سه هفته است و اگر تا این سه هفته پاسخ منفی ای ندادند، به مفهوم موافقت است. شورایعالی معماری و شهرسازی کشور هم تا ۳۰ روز بعدازاین نامه اظهارنظر مخالفی نداشته است.
وی با اشاره به اینکه این هتل بر خیابان چهارباغ نیست و حدود شصت متر با چهارباغ فاصله دارد، اظهار داشت: زمانی گفته می شود شهرداری طبقه مازاد داده تا درآمد داشته باشد اما در قضیه‌ی این هتل ورود و موافقت شهرداری که مطابق با مقررات هم بوده تا آن زمان صرفا در برای کمک به امر گردشگری بوده و شهرداری اصفهان هیچ انگیزه‌ی درآمدی از صدور پروانه نداشته است. ضمن اینکه در مجاورت این هتل سینما فلسطین، هتل شیخ بهایی و بناهای دیگری هم هستند که با همین ارتفاع یا بالاتر از این ساخته شده اند و وجود دارند.
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: آنچه حالا مدیریت شهری، شورای شهر و حتی سازنده و سرمایه گذار این هتل که منافع شهر را بر منافع خودش ترجیح می دهد، مدنظر دارند این است که باید ملاحظات لازم و نظر سمن ها را داشته باشیم و با در نظر گرفتن تمام نکات مثبت و منفی این پروژه به یک تصمیم نهایی برسیم.
نصر تاکید کرد که ما همواره با آغوش باز پذیرای شنیدن نظر صاحب نظران و کارشناسانی هستیم که با دغدغه مسائل شهر را رصد می کنند.
(اعضای انجمن مهندسان معمار استان اصفهان ۹ خرداد ماه ۱۳۹۹، در اطلاعیه ای اخطار دادند که با ساختِ این هتل، «هویت معماری و شهرسازی اصفهان» در معرض خطر قرار می گیرد.)
وی با اشاره به اینکه اصفهان در امر گردشگری مسائل قابل توجهی مثل کمبود هتل با ستاره بالا دارد، توضیح داد: مجموعه هتلی که حالا در کوچه ارفعی چهارباغ در حال ساخت است در جهت حل مشکلات گردشگری شهر بوده و باید مورد التفات قرار بگیرد. فکر می کنم آنچه مسیر قانونی بوده تا اینجای کار طی شده و بعدازاین هم امیدواریم در سایه تعامل و در نظر گرفتن منافع شهر و سرمایه گذار طی شود.
نصر با اشاره به اینکه ما باید با اهم و مهم کردن مسائل شهر را مدیریت نماییم، اظهار داشت: در حال حاضر ساخت این هتل متوقف است و اگر شعار می دهیم که باید سرمایه گذار به شهر اصفهان بیاید و اولویتمان گردشگری باشد، باید تسهیلات لازم را هم برای تحقق این امور فراهم نماییم.
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: با وضعیتی که در بحث گردشگری پیش آمده شاید کسی انگیزه ای برای سرمایه گذاری ساخت هتل نداشته باشد چون آینده‌ی گردشگری روشن و شفاف نیست، ازاین رو فکر می کنم این امکان هست که در سایه نشست هایی با در نظر گرفتن همه مصالح شهر، سرمایه گذار، شهرداری، میراث فرهنگی و اداره راه و شهرسازی به یک نظر واحد برسیم.
وی اضافه کرد: یکی از آفات این پروژه ها این است که مدام دستخوش دیدگاه های مختلف و شکایت و توقف در کار می شوند و در مسیری پردردسر و پرحاشیه می افتند و ما بعنوان مجموعه های اداری باید بتوانیم سازمان های مردم نهاد را مجاب نماییم.




منبع:

1399/04/08
23:33:54
5.0 /5
1752
تگها: سازمان , كاربر
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی