آجاک - acak آینده پژوهی

نكاتی درباره تست كرونا و احتمال درستی آن

نكاتی درباره تست كرونا و احتمال درستی آن

بنا به اعلام موسسه ملی تحقیقات سلامت، نتیجه مثبت تست كرونا به احتمال قوی نشانه مبتلاشدن به بیماری كووید 19 و گردنگیر به ایزوله كردن فرد است؛ اما نتیجه منفی آن الزاما به مدلول عدم مبتلاشدن نیست و ممكنست به دلیلهای مختلف فرد ناقل یا مبتلا به ویروس باشد و نتیجه تست، منفی كاذب (ویروس در پیكر شخص وجود دارد اما نتیجه تست به اشتباه منفی شده است) باشد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، افراد مشکوک به بیماری کووید ۱۹ کسانی هستند که با بیمار مبتلا تماس داشته اند یا به مناطقی که بیماری در آن جا شایع است، سفر کرده اند و علایم بیماری را دارند. سالمندان، افراد مبتلا به بیماری های مزمن و یا گرفتار ضعف سیستم ایمنی بدن (که علایم بیماری کرونا را نیز دارند) و کارکنان سلامت که سابقه مواجهه با بیماران را داشته اند، در اولویت انجام تست آزمایشگاهی هستند.
بیماری کووید ۱۹ بوسیله انجام تست تشخیصی پی سی آر یا واکنش زنجیره ای پلی مراز تشخیص داده می شود. برای این تست از دستگاه تنفسی فوقانی (مجرای بینی و حلق، دهان و حلق) و یا دستگاه تنفس تحتاتی نمونه برداری انجام می گیرد. جهت تایید وجود یا عدم وجود ویروس، دو مرحله آزمایش انجام می شود. چنانچه در این دو مرحله، پاسخ تست منفی باشد، به این معنا است که فرد در حد حساسیت این تست، به ویروس کرونا مبتلا نیست. اگر پاسخ مثبت باشد، یک مرحله دیگر آزمایش بر روی نمونه گرفته شده انجام می شود و بوسیله آن مشخص می شود که ویروس از کدام نوع خانواده ویروس های کرونا (نظیر مرس، سارس و یا ویروس کرونای جدید) است.
موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام نموده که نتیجه مثبت تست به این معناست که به احتمال بسیار زیاد فرد مبتلا به بیماری کرونا است و نیاز است که خودرا ایزوله کند و از دیگران فاصله بگیرد. نتیجه منفی تست نشان دهنده این است که در نمونه مورد بررسی، ویروس کرونای جدید مشاهده نشده است که می تواند به یکی از علت های زیر باشد:
۱. ویروس در فرد وجود ندارد.
۲. در نمونه گیری خطایی اتفاق افتاده است، یا به درستی نمونه برداری نشده است، یا زمان آن مناسب نبوده است و خیلی زود (نزدیک به زمان مواجهه) نمونه برداری انجام شده است.
۳. تست نتوانسته است ویروس را شناسایی کند که در حقیقت ضعف تست است.
نتایج دو مطالعه بر روی حساسیت تست پی سی آر در چین نشان میدهد که این تست در تشخیص ویروس کرونای جدید موثر عمل کرده است.
در اطلاعیه این موسسه تاکید شده که نتیجه مثبت تست به احتمال قوی نشانه مبتلاشدن به بیماری کووید ۱۹ و گردنگیر به ایزوله کردن فرد است؛ اما نتیجه منفی آن الزاما به مدلول عدم مبتلاشدن نیست و ممکنست به دلیلهای مختلف فرد ناقل یا مبتلا به ویروس باشد و نتیجه تست، منفی کاذب (ویروس در پیکر شخص وجود دارد اما نتیجه تست به اشتباه منفی شده است) باشد. بدین سبب سفارش می شود در هنگام همه گیری ویروس کرونای جدید همه افراد ضوابط بهداشت فردی و فاصله گذاری فیزیکی را رعایت کرده و تا حد امکان در خانه های خود بمانند.1399/04/07
20:52:12
5.0 /5
1793
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی