آجاک - acak آینده پژوهی

اهدای خون سبب انتقال كرونا نمی شود؟

اهدای خون سبب انتقال كرونا نمی شود؟

به گزارش آجاك بنا بر اعلام موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشكی تهران، ویروس كرونا نمی تواند از راه اهدای خون منتقل شود، ازاین رو به نظر می آید، بررسی كردن خون های اهدایی از نظر وجود ویروس كرونا در مراكز انتقال خون، ضروری نیست.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، با عنایت به همه گیری بیماری کرونا در سطح جهان، سوالی که بیشتر از پیش در مجامع علمی مطرح می شود این است که آیا لازم است که خون و فرآورده های خونی از نظر وجود ویروس کرونا در مراکز انتقال خون مورد بررسی قرار گیرند؟
هم اکنون شواهدی در مورد انتقال ویروس کرونا از راه انتقال خون و فرآورده های خونی وجود ندارد. گیرنده های سلولی مورد نظر ویروس کرونا برای اتصال به بدن در سطح سلول های خونی وجود ندارد و این ویروس از گروه ویروس های سنگین است، در نتیجه نمی تواند از راه تزریق خون به بدن منتقل شود.
همینطور در مراکز انتقال خون، پروتکل ها و قوانین ایمنی طراحی شده اند که خطر مبتلا شدن به بیماری کرونا را به حداقل ممکن می رسانند، بعضی از اقدامات ذکر شده در این پروتکل ها عبارتند از:
-پوشیدن دستکش و تعویض مداوم آن
-شست و شو و ضدعفونی کردن سطوح در تماس با افراد پس از هر بار اهدای خون
-استفاده از وسایل استریل برای هر اهدا کننده
-آماده کردن بازو برای اهدای خون با مواد ضد عفونی کننده
-انجام معاینه فیزیکی اولیه به منظور تضمین سلامت فرد اهدا کننده
-فراهم سازی امکانات شست و شو و ضدعفونی دست ها برای اهدا کننده
-بررسی وضعیت دمای بدن اهدا کنندگان
-پوشیدن ماسک
ازاین رو با عنایت به موارد ذکر شده و خصوصیت های زیستی ویروس کرونا، به نظر می آید بررسی کردن خون های اهدایی از نظر وجود ویروس کرونا در مراکز انتقال خون، ضروری نیست.

منبع:

1399/04/03
23:06:44
5.0 /5
1887
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی