آجاک - acak آینده پژوهی
پژوهشگران داخلی مطرح كردند

راهی برای كاهش عوارض تنفسی كرونا

راهی برای كاهش عوارض تنفسی كرونا

آجاك: نتایج یك مطالعه مروری نشان میدهد كه انجام فیزیوتراپی قفسه سینه و ورزش های تنفسی می تواند در بهبود عملكرد تنفسی بیماران مبتلا به كووید-19 نقش موثری داشته باشد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، یکی از اندام هایی که به دنبال بیماری کووید-۱۹ درگیر می شود، سیستم تنفسی است، بدین سبب نقش فیزیوتراپیست ها به خصوص در زمینه فیزیوتراپی تنفسی قابل اهمیت است.
فیزیوتراپیست ها بعنوان عضوی از تیم درمان در بخش مراقبت های ویژه نقش موثری در کاهش عوارض تنفسی و جلوگیری از ضعف ناشی از بستری در بخش مراقبت های ویژه ایفا می کنند. پاکسازی راه های هوایی از ترشحات، فیزیوتراپی و توان بخشی ریوی که شامل فیزیوتراپی قفسه سینه و ورزش های تنفسی است، نقش موثری در درمان خواهد داشت.
توان بخشی ریوی تکنیک های گوناگون و مختلفی دارد که همچون آنان می توان به تمرین های تنفسی و فیزیوتراپی قفسه سینه اشاره نمود که موجب کمک به پاکسازی راه های هوایی، ایجاد الگوی تنفسی عمیق، افزایش اکسیژن اشباع خون و بهبود حجم های ریوی و... می شود.
در این مطالعه مروری که توسط منیژه سلیمانی فر؛ استادیار جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران و ابراهیم حضرتی؛ استادیار دانشگاه علوم پزشکی ارتش انجام شده است، جهت جستجوی مقالات از پایگاه های اطلاعاتی pubmed، Google scholar، SID و Sciencedirect استفاده شده است.
روش های فیزیوتراپی و توان بخشی ریوی برای بهبود عوارض تنفسی بیماران مبتلا به کووید-۱۹ شامل دو دسته فیزیوتراپی قفسه سینه و فیزیوتراپی تنفسی است. فیزیوتراپی قفسه سینه نوعی فیزیوتراپی است که به پاک سازی ترشحات راه های تنفسی همچون مخاط کمک می نماید و بدین سان جریان یافتن هوا در شش ها را بهتر می کند. این نوع فیزیوتراپی روش های مختلفی دارد و توسط فرد دیگری انجام می شود. فیزیوتراپی تنفسی نوع دیگری از مداخله درمانی است که شامل اصلاح الگوی تنفسی، تقویت عضلات سیستم تنفسی، تخلیه ترشحات داخل ریه و مجاری تنفسی، تحریک رفلکس سرفه و آموزش روش های تنفسی و تمرینات تنفسی است.
در این مقاله تاکیده شده که این روش برای شرایط نارسایی حاد تنفسی که توان ریوی کاسته می شود، مناسب نمی باشد. چونکه افزایش فعالیت تنفسی و تغییر اکسیژن رسانی خون، منجر به الگوی تنفسی سریع و کم عمق می شود و بیمار را مستعد خطر زجر تنفسی می کند. بدین سبب پیشنهاد شده که در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ که در فاز حاد هستند از ورزش های تنفسی تا زمان پایدار شدن وضعیت بیمار پرهیز کنند.
بگفته پژوهشگران این تحقیق« تکنیک های کاربردی و موثر فیزیوتراپی ریوی برای افزایش آگاهی همه مخاطبین همچون فیزیوتراپیست ها، پرستاران و مراقبین بیماران قابل ارزش است. بیشتر مطالعات مروری بیان کننده آن هستند که فیزیوتراپی ریوی به خصوص در شرایط پایدار برای پاک سازی ریه و بهبود عملکرد تنفسی بیمار یک مداخله ایمن و کارآمد است. البته باید به یک سری احتیاطات و محدودیت های زمانی برای انجام این تکنیک ها توجه داشت».
نتایج این پژوهش در شماره بهار فصل نامه علوم مراقبتی نظامی، وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران انتشار یافته است.
منبع:

1399/04/03
15:06:53
5.0 /5
1745
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی