آجاک - acak آینده پژوهی

تولید سریع واكسن های ارزان با باكتری راكتورهای هسته ای

تولید سریع واكسن های ارزان با باكتری راكتورهای هسته ای

آجاك: یك باكتری كه نخستین بار در سال 1956 در راكتورهای هسته ای شناسایی شد، برای تولید سریع واكسن های ارزان قابل استفاده می باشد.به گزارش آجاک به نقل از گیزمودو، باکتری مذکور که Deinococcus radiodurans نام دارد، در جریان آزمایش های مربوط به اشعه گاما کشف شد و مشخص شد که این باکتری از قابلیت بالایی برای استرلیزه کردن مواد مختلف برخوردارست.
تحقیقات گسترده تر بر روی این باکتری نشان میدهد که از آن می توان برای تولید واکسن برای مقابله با بیماری های صعب العلاج استفاده نمود. باکتری مورد اشاره می تواند در شرایط بسیار دشوار و در محیط های مملو از تشعشعات خطرناک که منجر به مرگ انسان می شد نیز زنده بماند.
باکتری Deinococcus radiodurans در محیط های مملو از مواد شیمیایی سمی و اسیدی و در گرما و سرمای بسیار زیاد زنده مانده و در سال های اخیر مجموعه هایی از آن در مخازن آب خنک کننده راکتورهای هسته ای شناسایی شده که همین مورد شگفتی دانشمندان را باعث شده است.
از همین رو پژوهشگران آمریکایی می گویند می توان از این باکتری جان سخت برای تولید واکسن هایی جدید برای نابودی بیماری های صعب العلاج بهره گرفت. یکی از واکسن هایی که بدین شیوه برای تولید آن تلاش می شود، واکسن پیشرفته فلج اطفال است. این واکسن قادر به از کار انداختن پروتئین های حیاتی عامل بیماری فلج اطفال است و اثبات قطعی کارآمدی آن، زمینه را برای تولید واکسن های کم هزینه برای درمان بیماری های مختلف هموار می کند.


منبع:

1399/04/01
23:54:44
5.0 /5
1799
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی