آجاک - acak آینده پژوهی
نتایج یك پژوهش نشان داد

تاثیر ناامنی غذایی بر افسردگی دانش آموزان

تاثیر ناامنی غذایی بر افسردگی دانش آموزان

نتایج یك پژوهش نشان میدهد نبود امنیت غذایی در بین دانش آموزان می تواند علاوه بر سوء تغذیه، ایجاد كننده بیماری های مختلف چون افسردگی نیز باشد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، ناامنی غذایی به حالتی گفته می شود که افراد دسترسی محدود یا نامطمئن به غذای کافی و سالم دارند. پژوهشگران در پژوهشی شیوع میزان ناامنی غذایی و عوامل در رابطه با آنرا در خانواده های دانش آموزان دبیرستانی پاوه بررسی نموده اند.
در این مطالعه که در سال ۱۳۹۵ انجام شد، ۳۶۴ خانواده مورد بررسی قرار گرفتند. برمبنای پرسشنامه ۱۸ سوالی وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا، ۴۱/۸ درصد خانواده های مورد بررسی- به ترتیب ۳۸/۴ و ۴۹/۱ شهری و روستایی – ناامنی غذایی داشتند.
برمبنای آن چه در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت انتشار یافته است، ناامنی غذایی بدون گرسنگی، ناامنی غذایی با گرسنگی متوسط و ناامنی غذایی با گرسنگی شدید به ترتیب در ۲۰/۶، ۱۵/۷ و ۵/۵ درصد خانواده ها دیده شد. شغل والدین، تحصیلات پدر، سن مادر و وضعیت اقتصادی خانوار با ناامنی غذایی رابطه داشت.
وضعیت امنیت و ناامنی غذایی خانوار در رابطه با الگوی مواد غذایی مصرفی و فشار خون سیستولی دانش آموزان بود. ناامنی غذایی با افسردگی دانش آموزان ارتباط داشت، بطوریکه شانس افراد ناامن غذایی برای مبتلاشدن به افسردگی ۵۸درصد بیشتر از افراد امن غذایی بود. باتوجه به نتایج مطالعه از علل احتمالی ایجاد ناامنی غذایی به شرایط اقتصادی-اجتماعی می توان اشاره نمود. ناامنی غذایی می تواند علاوه بر سوء تغذیه ایجاد کننده بیماری های مختلف چون فشار خون بالا و افسردگی نیز باشد.
این پژوهش توسط پیشوا ارژنگ، بهرام پورقاسم گرگری، پروین سربخش و حمید فرزانه از دانشگاه علوم پزشکی تبریز انجام شده است.
مقاله حاصل از این مطالعه در دومین شماره ی بیست ویکمین جلد مجله ی Progress in Nutrition انتشار یافته است.1399/03/30
11:59:33
5.0 /5
1767
تگها: پزشكی , پژوهش
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی