آجاک - acak آینده پژوهی

سامانه پاك سازی پلاسمایی ایرانی ساخته شد

سامانه پاك سازی پلاسمایی ایرانی ساخته شد

آجاك: سامانه پاك سازی پلاسمایی برای تمیز كردن سطوح و ایجاد لایه های نانومتری توسط یك شركت ایرانی طراحی شد.به گزارش آجاک به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک شرکت مهندسی، سامانه پاک سازی پلاسمایی را طراحی و ساخته است. این سامانه قادر می باشد آلودگی های سطحی را پاک کند. همین طور می توان از آن برای ایجاد لایه های نانومتری استفاده نمود.
پلاسما گاز یونیزه شده ای است که همه یا بخش قابل توجهی از اتم های آن یک یا چند الکترون از دست داده و به یون های مثبت تبدیل گشته باشند. در دهه های اخیر، فناوری پلاسما کاربردهای بسیاری در زمینه اصلاحات و تمیزکاری سطحی پیدا کرده است.
پاک سازی پلاسمایی (Plasma cleaning) فرآیندی است که در آن تمامی ترکیبات آلی از سطح مورد نظر توسط پلاسما از بین می رود. انرژی الکترون ها و پلاسما، به اندازه ای است که اتم های خنثی را یونیزه، ساختارهای مولکولی را شکسته و رادیکال های آزاد تشکیل می دهد. فعل و انفعلات سطحی باتوجه به نوع گاز، شدت پلاسما و مدت زمان در معرض قرارگیری، در چهار مرحله صورت می پذیرد.
در مرحله اول، پلاسمای به وجود آمده (از گازهای نجیب نظیر هلیم و آرگون) سبب تمیزسازی سطوح و حذف آلودگی های سطحی بوسیله شکستن چربی های سطحی و آلودگی ها می شود.
در مرحله دوم، با بهره گیری از گازهای فعال نظیر SF۶، CF۴ و O۲ در ترکیب با گازهای نجیب، سطوح سابیده می شوند.
در مرحله سوم، استفاده از گازهای فعال دیگری نظیر N۲، He، Ar، NH۳، N۲O، CO۲، هوا و یا بعضی از ترکیبات آن، سبب تغییر خاصیت های سطح با جایگزینی یا افزودن گروه های عاملی فعال شیمیایی نظیر هیدروکسیل، کربونیل و کربوکسیل می شود. گروه های عاملی اضافه شده به سطح، خواص جدیدی را در سطح ایجاد می کنند.
ادامه یافتن فرآیندهای پلاسمایی، در مرحله چهارم، می تواند سبب تغییرات شیمیایی گسترده ای در سطح شود که ناشی از واکنش و پلیمریزاسیون گونه های گازی با رشته های پلیمری سطحی است. در این حالت، یک پوشش یکپارچه سطحی با خواص کاملاً متمایز نسبت به ساختار درونی ماده شکل می گیرد.
این اصلاحات، سبب ایجاد خواص آب دوستی، افزایش قابلیت چسبندگی به سطح، کاربرد عوامل ضدمیکروبی و استرلیزه کردن می شود. از ین جهت، آماده سازی سطحی پلیمرها و فلزها بسیار مورد توجه صنعتگران در حوزه پزشکی، پلیمر و متالورژی قرار گرفته است.
دستگاه پلاسما کلینر این شرکت مهندسی، بعنوان یکی از پرکاربردترین سامانه های پلاسما مطرح است. در این سیستم در فشار پایین و در محدودهٔ میلی تور با اعمال اختلاف پتانسیل الکتریکی، محیط پلاسما تشکیل می شود. الکترون های موجود در محیط پلاسما مبادرت به تولید الکترون های دیگر، یون ها، رادیکال ها و گونه های فعال می کند که می توانند سطح موردنظر را پردازش نمایند.
این دستگاه، قابلیت تزریق ۳۰ نوع گاز با نرخ تزریق ۰ تا ۵۰۰ سی سی بر دقیقه را با دقت ۰.۱ سی سی بر دقیقه دارا می باشد. این دستگاه می تواند برای ایجاد لایه های نانومتری نیز مورد استفاده قرار گیرد.
پلاسما کلینر روشی بدون رقیب برای از بین بردن عوامل میکروبی است، چونکه خیلی از سورفکتانت های تهاجمی و حلال های آلی را می زداید و سطح یکنواختی را فراهم می آورد.


منبع:

1399/03/25
14:00:46
5.0 /5
1904
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی