آجاک - acak آینده پژوهی
دبیر ستاد نانو مطرح كرد؛

شبکه سازی و تعامل جدی با متخصصان میکروالکترونیک

شبکه سازی و تعامل جدی با متخصصان میکروالکترونیک

به گزارش آجاک، دبیر ستاد نانو و میکرو ایران اظهار داشت: در عرصه میکروالکترونیک طرح هایی چون تجاری سازی نانوبایوسنسورها و صنعتی سازی سلول خورشیدی در دستور کار ستاد نانو قرار دارد.به گزارش آجاک به نقل از مهر، عماد احمدوند در نشست فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری میکروالکترونیک که امروز در اندیشکده نانو و صنعت برگزار گردید، ضمن بیان این مطلب که باید با یک فضای همدلی در عرصه میکروالکترونیک پیش برویم، اظهار داشت: درباره ی منطق حضور ستاد نانو در عرصه میکروالکترونیک باید بگویم که ستاد نانو تجربه ۲۰ ساله در عرصه نانو دارد و با همه ضعف ها و قوت هایش، یک سری اتفاقات خوبی در این زمینه رخ داده است. یکی این که ستاد نانو، مجموعه ای بوده بصورت مستمر چند سالی حاضر شده که پای برخی از تیم ها بایستد و از آنها حمایت کند. کشور در دو دهه گذشته تجربه هایی از این دست در توسعه نانو داشته است.
دبیر ستاد نانو و میکرو ایران با اشاره به نزدیک بودن تجربه ها در برنامه توسعه نانو با حوزه میکروالکترونیک اظهار داشت: در عرصه نانو از جنس زیرساخت و تجهیزات تجربه هایی وجود دارد که نزدیک به میکروالکترونیک است و می توان از اشتباهات گذشته ستاد نانو استفاده نمود. اگر می خواهیم در بخش تجهیزات میکروالکترونیک کاری انجام دهیم، هم اکنون مشخص است که چه ظرفیت ها و توانمندی هایی در کشور وجود دارد و چه اشتباهاتی را دیگر نباید تکرار کرد.
احمدوند ضمن بیان این مطلب که در سال قبل یکی از کارهایی که توسط ستاد نانو پیگیری شد، شبکه سازی و تعامل جدی با فعالان واقعی در اکوسیستم میکروالکترونیک بوده است، اظهار داشت: قبول داریم در این زمینه افراد متخصص در کشور داریم و باید به آنها رجوع نماییم که این مساله در دستور کار یکسال گذشته ستاد نانو قرار داشته است.
وی درباره ی نقش حمایتی ستاد نانو در عرصه میکروالکترونیک اظهار داشت: در همین راستا چندین طرح و پروژه در دستور کار ستاد نانو قرار دارد؛ نخست این که کارهایی در عرصه سلول های خورشیدی و باتری انجام شده و درحال پیگیری است. در همین زمینه نقشه راه صنعتی سازی سلول خورشیدی پروسکایتی تدوین شده است. همین طور سال قبل در عرصه برداشت و ذخیره سازی انرژی کارهایی را شروع کردیم و در همین زمینه تیم هایی را شناسایی و از آنها حمایت کردیم.
دبیر ستاد نانو و میکرو ایران با اشاره به این که در عرصه سنسورها و تجاری سازی نانوبایوسنسورها برنامه هایی در دستور کار ستاد قرار دارد، اظهار داشت: در همین زمینه شرکت های نوپایی در حوزه ساخت بایوسنسورها (تشخیصی و اندازه گیری) و همین طور شرکت های نوپا در حوزه ساخت حسگرهای پوشیدنی به وجود آمده اند.
احمدوند ضمن بیان این که سال قبل با کمک بنیاد علم ایران از ۲۵ طرح در رابطه با حوزه میکروالکترونیک حمایت کردیم، اشاره کرد: ما در این راه معطل یک بخش نمی مانیم و به عنوان نهاد دولتی، شریک تیم ها، شرکتها و مجموعه ها نمی شویم و این برای ما یک خط قرمز است ولی حمایت های خود از آنها خواهیم داشت. درخواست من از همه متخصصان این حوزه این است که راهنمایی و مشورت های خودرا از ما دریغ نکنند چون این حوزه یک سابقه بسیار طولانی و سنگین دارد و می شود آنرا نقد و تحلیل کرد. متخصصان می توانند در موضوع آینده حوزه میکروالکترونیک به ما راهنمایی هایی عرضه کنند.


منبع:

1403/04/20
18:16:45
0.0 /5
168
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی