آجاک - acak آینده پژوهی
در پژوهشكده ژنتیك و زیست فناوری كشاورزی طبرستان انجام شد

تولید واكسنی برای محافظت طیور از یك بیماری عفونی

تولید واكسنی برای محافظت طیور از یك بیماری عفونی

به گزارش آجاك محققان پژوهشكده ژنتیك و زیست فناوری كشاورزی طبرستان وابسته به دانشگاه علوم كشاورزی و منابع طبیعی ساری موفق به تولید واكسنی دوگانه با قابلیت محافظت طیور در مقابل بیماری عفونی نكروتیك انتریتیس شدند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، این واکسن نوعی فیوژن پروتئین از ترکیب توکسین های آنتی ژنیک است که مهمترین توکسین های باکتری clostridium perfringens که عامل بیماری نکروتیک طیور است را دربر دارد.
دکتر کاملیا کتالانی، دانش آموخته دکتری مهندسی ژنتیک و ژنتیک مولکولی از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری اظهار داشت: این واکسن هیچ گونه آثار سمی بر روی جوجه ها ندارد و به دو صورت خوراکی و تزریقی، در دو دوره ۱۰ و ۲۰ روزگی با دوز ۵۰ میکروگرم به ازای هر جوجه قابل استفاده می باشد. فرم تزریقی این واکسن همراه با ادجوانت مونتاناید با نسبت حجمی ۳۰ (واکسن) به ۷۰ (ادجوانت) عرضه می شود.
آنتریت نکروتیک، همچون مرگبارترین بیماری های عفونی در مرغداری ها است. این بیماری یک بیماری شایع باکتریایی است؛ بطوریکه تخمین زده می شود سالانه در حدود ۶ میلیارد دلار خسارت بر صنعت مرغداری در سرتاسر جهان وارد میکند (وید و همکاران، ۲۰۱۵). عامل این بیماری یک باکتری گرم مثبت بی هوازی، اسپورزا و میله ای شکل بنام کلستریدیوم پرفرینجس (Clostridium perfringens) است که بزرگترین گروه پاتوژن ها را تشکیل می دهد(پاریش، ۱۹۶۱).
این پاتوژن پراکنش جهانی و گسترده ای دارد. این باکتری سبب طیف وسیعی از بیماری ها هم در انسان و هم در حیوانات (مانند سلولیتیس، قانقاریا، انتروتوکسمی، انتریت نکروتیک در پرنده های گوشتی و مسمومیت غذایی) می شود و بعنوان یک بیماری با منشاء غذا و بعنوان دومین عامل بیماری معمول در سمی شدن غذا در آمریکا است. (داهیا و همکاران، ۲۰۰۶، اوزال و همکاران، ۲۰۱۴). بیماری زایی این باکتری به توانایی آن در تولید توکسین های متنوع و زیاد برمی گردد.
بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، همکاران این طرح دکتر قربانعلی نعمت زاده و دکتر علی دهستانی کلاگر عضو هیئت علمی پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری کشاورزی طبرستان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری و همینطور دکتر غلامرضا احمدیان عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک هستند.1399/03/15
22:54:10
5.0 /5
1887
تگها: پژوهش , فناوری
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی