آجاک - acak آینده پژوهی
با تلاش دانش بنیان ها محقق شد؛

تجهیز مراکز دیالیز ۴ کشور خارجی به دستگاه همودیالیز ایرانی

تجهیز مراکز دیالیز ۴ کشور خارجی به دستگاه همودیالیز ایرانی

به گزارش آجاک، مدیرعامل شرکت دانش بنیان تولیدکننده دستگاه همودیالیز از صادرات این دستگاه ها به افغانستان، سوریه، عراق و اندونزی اطلاع داد.به گزارش آجاک به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، در سال ۱۳۹۲ با تشدید تحریم های بین المللی و عدم ارسال تجهیزات پزشکی بخصوص دستگاه همودیالیز، شرکت دانش بنیان آریا طب فیروز تصمیم گرفت در جهت حل معضل جامعه بیماران دیالیزی کشور گام بردارد و در کاهش درد ۳۰ هزار نفر بیمار دیالیزی کشور سهیم شود.
این تلاش سر انجام در سال ۱۳۹۴ به بار نشست و آریا طب فیروز نهمین تولید کننده این فناوری در دنیا نام گرفت و ایران را بعنوان پنجمین شرکت دارای دانش طراحی و ساخت در جهان معرفی نمود.
بهروز سبک دست، مدیرعامل شرکت دانش بنیان آریا طب فیروز، اولین تولید کننده دستگاه همودیالیز در ایران و غرب آسیا ضمن اشاره به این که دستگاه همودیالیز عمل سم زدایی و آبگیری از خون بیمارانی که کلیه آنها گرفتار نارسایی شده است را انجام می دهد؛ اضافه کرد: از کار افتادن یا نارسایی کلیه باعث می شود سطح مواد سمی مانند اوره و آمونیاک در خون بالا رود و به علت عدم دفع آب از راه کلیه، وزن بیمار افزایش خواهد یافت.
دستگاه همودیالیز که بعنوان جانشینی برای کلیه در صورت نارسایی یا از کار افتادن آن استفاده می شود از یک سو تهیه مایع دیالیز با دما، غلظت و فشار کنترل شده را انجام می دهد و از طرفی وظیفه تحویل گرفتن و بازگرداندن خون بیمار به وی را برعهده دارد به نحوی که خطری از محل ورود هوا یا لخته خون به بدن بیمار بروز نکند.
در واقع دستگاه همودیالیز از یک طرف مایعی را با تلفیقی از یون های سدیم، پتاسیم، منیزیم و گلوکز فراهم نموده و به سمت صافی دیالیز هدایت می کند و از سمت دیگر با استفاده از یک پمپ پریستالتیک، خون بیمار را از سرخرگ او تحویل گرفته و آنرا هم به سمت صافی دیالیز ارسال می کند.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون هزار دستگاه همودیالیز تولیدی این شرکت در ۲۶۰ مرکز دولتی و خصوصی درحال ارائه ی خدمت به بیماران است، بیان نمود: با ارسال اولین محموله صادراتی دستگاه همودیالیز به کشور افغانستان و نصب آن در مرکز دیالیز بیمارستان افغان آریا، این شرکت به جمع صادرکنندگان تجهیزات پزشکی پیشرفته پیوست و در ادامه به کشور های سوریه، عراق و اندونزی هم صادرات انجام شده است.
سبک دست ضمن اشاره به وضعیت کشور قبل از تولید این محصول اظهار داشت: قبل از تولید این محصول در کشور، همواره احتیاج به واردات این دستگاه از خارج بود و با عنایت به هزینه قطعات یدکی دستگاههای خارجی سالانه بیشتر از ۱۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج می شد که با تولید داخلی این محصول ضمن پیشگیری از خروج این مبلغ، زمینه ارزآوری از محل صادرات دستگاه هم فراهم گردید.


منبع:

1402/11/17
09:14:59
0.0 /5
192
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی