آجاک - acak آینده پژوهی

راز تغییر سریع و بی وقفه دنده های خودروی زنوو  چیست؟

راز تغییر سریع و بی وقفه دنده های خودروی زنوو  چیست؟

آجاك: زنوو یكی دیگر از سازندگان ابرخودرو است كه زمان بیشتری را صرف جستجوی راه های بهتر انجام دادن یك سیستم قدیمی می كند. ابرخودرو جدید آن با نام TSR-S، توان بالایی دارد و 1177 اسب بخار را به یك جعبه دنده 7 سرعته دو كلاچه دستی منتقل می كند. این جعبه دنده به خصوص كه با نام Dog Box شناخته می شود با سایر جعبه دنده ها متفاوت بوده و از سیستم مورد استفاده در خودرو های مسابقه ای بهره می برد كه امكان تعویض دنده ها بدون همگام سازی معمول و سریعتر را برای خودرو فراهم می آورد.

بیشتر جعبه دنده ها صرف نظر از تبدیل گشتاور اتوماتیک و CVT، ساختار و عملکردی یکسان و مشابه دارند و انتخاب دنده معمولا بستگی به آزاد چرخیدن آن دارد و با بهره گیری از کلاچ موقتا ارتباط موتور با شفت قطع می شود. در جعبه دنده های ترتیبی با بهره گیری از اتصالاتی موسوم به دندانه سگی، ارتباط بین موتور با شفت قطع می شود.
شفت و کلاچ سگی معمولا در سرعت های بالاتری می چرخند و هنگام تعویض دنده، صدای زیاد و گوش خراشی تولید می شود که سبب شده از این مدل جعبه دنده در خودرو های مسابقه ای و جاده ای استفاده نشود. هرچند که یک راننده ماهر می تواند با تعویض دقیق دنده جلوی ایجاد این صدای ناخوشایند را بگیرد.

در این جعبه دنده جدید، زنوو از یک گیربکس 7 سرعته دستی با تعویض اتومات همراه با همگام سازی بهره برده که سبب شده تا سرعت تغییر دنده افزایش یابد.
زنوو برای بهبود زمان تعویض دنده، از سنسورهای Hall-Effect (حسگرهای الکتریکی) بهره برده تا میزان سرعت چرخش شفت را در کمتر از یک دور در دقیقه اندازه گیری نماید.
این سیستم با بهره گیری از نرم افزار مخصوص اجازه می دهد تا بدون دخالت کلاچ و همگام سازی معمول مورد استفاده در خودرو ها، دنده ها را به بهترین شکل تعویض کرد.
autocar.co.uk ۲۱۲۱ راز تغییر سریع دنده های زنوو  چیست؟ راز تغییر سریع دنده های زنوو  چیست؟ راز تغییر سریع دنده های زنوو  چیست؟ راز تغییر سریع دنده های زنوو  چیست؟ راز تغییر سریع دنده های زنوو  چیست؟ راز تغییر سریع دنده های زنوو  چیست؟ راز تغییر سریع دنده های زنوو  چیست؟ راز تغییر سریع دنده های زنوو  چیست؟ راز تغییر سریع دنده های زنوو  چیست؟


منبع:

1399/03/08
23:17:32
5.0 /5
2179
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی