آجاک - acak آینده پژوهی
در قالب یك پژوهش بررسی شد

تاثیر ماساژ در آب بر بیماران دارای ام اس

تاثیر ماساژ در آب بر بیماران دارای ام اس

آجاك: نتایج یك پژوهش نشان میدهد ماساژ در آب می تواند موجب كاهش شدت درد و خستگی زنان مبتلا به ام اس شود و كیفیت زندگی آنان را افزایش دهد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، ام اس یک بیماری مزمن و پیش رونده است که استقلال و توانایی فرد را برای شرکت موثر در خانواده و اجتماع تهدید می کند. در مورد بیماری های ام اس و بیماری های موضعی دیگر که درمان آنها امکان پذیر نیست، هدف اصلی درمان، بهینه سازی کیفیت زندگی بیماران است. پژوهشگران در پژوهشی تاثیر شش هفته ماساژ در آب را بر سرعت راه رفتن، کنترل پاسچر، شدت درد، خستگی و کیفیت زندگی زنان مبتلا به ام اس بررسی نموده اند.
در این پژوهش که توسط دکتر عبدالرسول دانشجو از دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر مهدی قیطاسی از دانشگاه شهید بهشتی و نسرین جعفری از دانشگاه آزاد اسلامی انجام شده، آمده است: « تحقیق حاضر پژوهشی کاربردی است که طی آن سعی شده است تاثیر متغیر مستقل( ماساژ در آب) بر روی متغیرهای وابسته(سرعت راه رفتن، کنترل پاسچر(تعادل استاتیک و دینامیک)، شدت درد، خستگی و کیفیت زندگی بررسی شود.»
برمبنای آنچه در این مقاله بیان شده است، تعداد ۳۰ نفر از بیماران ام اس شهرستان خمینی شهر که زیر نظر پزشک متخصص تحت درمان بودند، در این پژوهش شرکت داشتند. آزمودنی ها به صورت هدفمند و با بهره گیری از نرم افزار G Power که حداقل تعداد نمونه موردنیاز این مطالعه را ۰.۸ جامعه هدف نشان داد، انتخاب شده و در این پژوهش شرکت کردند.
تعداد گروه ماساژ در آب ۱۵ نفر بودند که شش هفته به انجام تمرینات مداخله ای پرداختند و تعداد ۱۵ نفر نیز در گروه کنترل قرار گرفتند که کارهای طبیعی زندگی روزانه را انجام دادند و هیچگونه برنامه تمرینی نداشتند.
ابزارهای اندازه گیری در این پژوهش، تست راکپورت جهت تعیین سرعت راه رفتن، تست لک لک برای اندازه گیری تعادل ایستا جهت کنترل پاسچر( تعدیل شده برای بیماران ام اس)، تست Y برای اندازه گیری تعادل پویا، پرسشنامه بصری درد VAS جهت سنجش درد، پرسشنامه خستگی MFIS جهت سنجش خستگی و پرسشنامه کیفیت زندگی SF۳۶ جهت سنجش کیفیت زندگی بودند.
در این مقاله درباره پروتکل ماساژ در آب آمده است: « مداخله تمرینی به این شکل انجام شد که فرد ماساژور رو به روی آزمودنی قرار می گرفت، آزمودنی و ماساژور برای تعادل بهتر روی صندلی نشسته و به مدت ۲۰ دقیقه ماساژ در هر جلسه در زیر آب برای روی اندام تحتانی انجام شد. تمرینات برای سه جلسه در هفته و به مدت شش هفته انجام شد. دمای آب بین ۲۵-۲۸ و حداکثر ۳۰ درجه سانتی گراد و شرایط استاندارد، ایمن و بهداشتی بود.
نویسندگان این مقاله می گویند: « نتایج این تحقیق نشان داد که شش هفته ماساژ در آب موجب افزایش سرعت راه رفتن، افزایش تعادل استاتیک و دینامیک، کاهش شدت درد، کاهش خستگی و افزایش کیفیت زندگی زنان مبتلا به ام اس شده است.»
این مقاله در نخستین شماره ی یازدهمین دوره ی فصلنامه علمی پژوهشی بیهوشی و درد انتشار یافته است.
منبع:

1399/03/02
11:15:58
5.0 /5
2057
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی