آجاک - acak آینده پژوهی

پیدا شدن کفش قدیمی ۶ هزار ساله در غار

پیدا شدن کفش قدیمی ۶ هزار ساله در غار

به گزارش آجاک، یورونیوز نوشت: در غاری در جنوب اسپانیا کفش هایی یافت شده است که باستان شناسان می گویند قدیمی ترین کفش های شناخته شده ای هستند که تا کنون در اروپا پیدا شده اند.


حدود ۲۰ صندل حصیری، تولید شده از علف اسپارتو، که بیشتر آنها ظاهراً برای کودکان در اندازه های کوچک تولید شده در بین بقایای نیمه مومیایی شده ده ها انسان در غار خفاش در استان گرانادا (غرناطه) اسپانیا پیدا شده است.
مطالعه تازه می گوید کشاورزان عصر نوسنگی این کفش ها را ۶ هزار و ۲۰۰ سال پیش بافته اند. در این مقاله تحقیقاتی که تحت هدایت فرانسیسکو مارتینز سویا، عتیقه شناس در دانشگاه آلکالا اسپانیا، نوشته شده آمده است: «این مجموعه صندل ها نخستین و بزرگ ترین مجموعه کفش های ماقبل تاریخ هم در شبه جزیره ایبریا و هم در اروپا محسوب می شوند که امری بی نظیر بشمار می رود.»
قبل از این قدمت قدیمی ترین کفش های شناخته شده به ۵ هزار و ۵۰۰ سال پیش برمی گشتند که در مکانی در ارمنستان پیدا شده بودند. چکمه های چرمی «اوتزی»، مرد یخی کشف شده در کوه های آلپ، نیز که روی صندل هایی از الیاف گیاهی کار شده اند به ۵ هزار و ۳۰۰ سال قبل بازمی گردند.


ماریا هررو اوتال، محقق در دانشگاه خودگردان بارسلونا و یکی از نویسندگان این مطالعه، به نشریه ال پائیس اسپانیا گفت از خیلی از کفش های یافته شده در غار تنها بخش کفی آنها باقی مانده است، با اینحال هنوز یک جفت از کفش ها قسمت های بالایی و پوشاننده قوزک را که باید وجود می داشتند حفظ نموده اند.
بگفته او، نوارهای بالایی این کفش ها «مانند صندل های ساحلی امروز از هم رد شده اند و با یک حلقه به مچ پا چسبیده اند.»
غار محل پیدا شده این کفش ها در قرن نوزدهم توسط معدنچیان محلی کشف و اشیاء درون آن غارت شد. ده سال بعد از غارت غار، یک عتیقه شناس به نام مانوئل گونگورا وارد گفتگو با مردم محلی شد و بعد از پی بردن به ارزش اشیاء باستانی توانست ده ها عدد از آنها را بخرد.
بیشتر بخوانید:
«روشن»؛ پروژه بن سلمان برای خانه دار کردن اعراب/ عکس پدیده عجیب و باورنکردنی جام جهانی فوتبال زنان شکست خوردن آیفون ۱۵ در نبرد با گوشی پرچمدار سامسونگ / عکس در تحقیقات جمعی تازه که توسط حدود ۲۰ دانشمند از رشته های مختلف (از زمین شناسی گرفته تا مورخ) انجام گرفته است، پژوهشگران ۱۴ مورد از ده ها شیء یافت شده در این غار را مورد تحلیل و بررسی قرار دادند و دریافتند که دستکم ۴ مورد از آنها قدمتی معادل ۹ هزار و ۵۰۰ سال دارند.
دکتر مارتینز در این زمینه اظهار داشت: «آنها مربوط به دوره میان سنگی هستند، دو هزار سال پیش از ورود کشاورزی به منطقه.»
بگفته پژوهشگران، سبدهای حصیری کشف شده در غار نیز قدیمی ترین سبدهای موجود در اروپا محسوب می شوند. این سبدها، مانند اشیاء دیگر در غار، در مراسم های تدفین کاربرد داشته اند.


خوزه آنتونیو لوزانو، زمین شناس و یکی از نویسندگان این مطالعه، اظهار داشت: «در هر مکان دیگری سبدها و صندل ها از بین می رفتند، اما به سبب آب و هوای منطقه و توپوگرافی و مورفولوژی غار (که در آن رطوبتی وجود نداشته) این اشیاء به همان صورت حفظ شده اند که در اروپا بی نظیر است.»
۵۸۵۸منبع:

1402/07/09
08:50:00
0.0 /5
249
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی