آجاک - acak آینده پژوهی

کشف گونه ای از عسل که شفابخش است!

کشف گونه ای از عسل که شفابخش است!

به گزارش آجاک، مطالعات نشان می دهد که عسل «مورچه گلدان عسل»، دارای خواص ضد میکروبی قوی است. محققان دریافته اند که عسل ساخته شده توسط مورچه های بومی استرالیا دارای فعالیت ضد میکروبی منحصر به فردی در مقابل باکتری ها و قارچ ها است که می تواند این مایع را از نظر دارویی مفید کند.


به گزارش خبرگزاری آجاک، این مطالعه که اخیراً در مجله PeerJ انتشار یافت، توسط اندرو دونگ و دکتر کنیا فرناندز از لابراتوار کارتر در دانشگاه سیدنی انجام شد. این لابراتوار تحت مدیریت پروفسور دی کارتر از دانشکده علوم زیستی و محیطی و موسسه بیماری های عفونی سیدنی است.
این تیم مورچه عسلی استرالیایی Camponotus inflatus را مورد مطالعه قرار دادند که در سرتاسر مناطق بیابانی عموما در غرب استرالیا یافت می شود. در بین مستعمرات مورچه ای، آنها دسته ای از کارگران بیش از اندازه تغذیه شده هستند که توسط مورچه های کارگر دیگر با شهد و مواد قندی پر می شوند و سبب می شود شکم آنها با عسل باد شود و ظاهری شفاف و کهربایی به خود بگیرد.
این مورچه ها به صورت موثری تبدیل به ماشین های فروش بی حرکت برای کلنی خود می شوند و زمانیکه دیگر انتخابهای غذایی کمیاب هستند، عسل را باردیگر در می آورند. دنی اولریچ از گروه زبان Tjupan، که تورهای مورچه عسل را در Kalgoorlie اجرا می کند، به محققان کمک کرد تا نمونه هایی را برای مطالعه خود پیدا کنند.
اولریچ اظهار داشت: «برای مردم، مورچه های عسل چیزی بیشتر از یک منبع غذایی هستند. حفاری برای آنها یک روش زندگی بسیار لذت بخش و راهی برای گرد هم آوردن خانواده است. مردم استرالیا هزاران سال است که از مورچه های عسل لذت می برند. در مورد استفاده دارویی آن، ما از آن برای گلودرد و گاهی اوقات بعنوان یک پماد موضعی برای پیشگیری از عفونت استفاده می نماییم.»


محققان گفتند نخستین بار است در مورد عسل مورجه های گلدان عسل، برای خواص دارویی مطالعه می کنند. همینطور دونگ اظهار داشت: «من مدت هاست که مجذوب مورچه عسل و روش اعجاب انگیز آن برای تولید و نگهداری عسل بودم. با عنایت به استفاده دارویی از عسل توسط مردم بومی، من کنجکاو شدم که آیا امکان دارد این عسل خصوصیت های ضد میکروبی منحصر به فردی داشته باشد.»
دانشمندان تأیید کرده اند که عسل مورچه، مکانیسم عمل کاملا متفاوتی در مقایسه با عسل مانوکا دارد که بعنوان یک درمان موضعی برای زخم ها و عفونت های پوستی شناخته شده است. دکتر فرناندز اظهار داشت: «تحقیق ما نشان داده است که عسل مورچه عسل، دارای اثر متمایزی است که آنرا از سایر انواع عسل متمایز می کند. این کشف به این مفهوم است که عسل مورچه گلدان عسل می تواند حاوی ترکیباتی با قدرت ضد میکروبی قابل توجهی باشد. شناسایی این موارد می تواند نقطه شروعی برای توسعه انواع جدید و متفاوت آنتی بیوتیک ها برای ما فراهم آورد.»


مورچه های گلدان عسل، هزاران سال است که توسط مردم برای درمان سرماخوردگی و همچون گلودرد مورد استفاده دارویی قرار گرفته اند، اما حالا علم غرب به سنت های آنها رسیده است. پروفسور کارتر اظهار داشت: «این مطالعه نشان داده است که عسل مورچه عسل دارای خصوصیت های ضد میکروبی منحصربه فردی است که استفاده درمانی از آن توسط مردم بومی هم آنرا تأیید می کند». استفاده از چیزی که توسط تکامل به کار در طبیعت تبدیل گشته است و سپس به کار بردن آن در سلامت انسان، راهی عالی برای دستیابی به استراتژی های درمانی است.
محققان دریافتند عسل مورچه در مقابل باکتری استافیلوکوکوس اورئوس که معمولاً به نام استاف طلایی شناخته می شود، موثر است. باکتری ها روی پوست و بینی افراد ساکن می شوند، اما اگر از راه بریدگی و زخم وارد بدن شوند، می توانند سبب عفونت هایی مانند کورک و زخم و یا در موارد جدی مرگ شوند.
آنها همینطور دریافتند که عسل مورچه در مقابل دو گونه قارچ Aspergillus و Cryptococcus قوی است. هر دو قارچ را میتوان در خاک یافت و این قابلیت برای مهار آنها احتمالا برای پیشگیری از حمله قارچ ها به کلنی های مورچه تکامل یافته است. این قارچ ها همینطور می توانند سبب عفونت های جدی در افرادی با سیستم ایمنی سرکوب شده و ضعیف شوند.
منبع: scitechdaily
323منبع:

1402/07/03
08:25:05
0.0 /5
247
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی