آجاک - acak آینده پژوهی

وجود ویروس كرونا در مدفوع بیماران

وجود ویروس كرونا در مدفوع بیماران

آجاك: محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران می گویند: مطالعات مختلف نشان می دهند كه ویروس كرونای جدید می تواند در مدفوع وجود داشته باشد اما شواهد دقیقی برای اثبات وجود ویروس در ادرار نیست.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در مطلبی به این پرسش پاسخ داده اند که آیا امکان دارد ادرار و مدفوع بیماران مبتلا به کووید-۱۹ حاوی این ویروس باشد؟
در این مطلب آمده است: امکان وجود ویروس کرونای جدید در ادرار و مدفوع افراد مبتلا وجود دارد. نتایج یک مطالعه نشان داده است که در بعضی از بیماران حتی پس از منفی شدن نمونه های گرفته شده از حلق، تست ویروس در مدفوع ایشان مثبت گزارش شده است.
در مطالعات مختلف، مشاهده شده است که در مواردی تست مدفوع بعد از ۱۰ روز از بهبودی فرد بیمار هنوز مثبت است و این نشان دهنده وجود طولانی مدت ویروس در مدفوع است. همینطور مدت زمان وجود ویروس به صورت قابل توجهی در نمونه های مدفوع طولانی تر از نمونه های حلق و خون است. بنابراین در مقایسه با نمونه های حلق، تشخیص ویروس کرونای جدید در نمونه های مدفوع به همان اندازه می تواند دقیق باشد.
در مورد وجود ویروس در ادرار، مطالعات مختلف حاکی از این است که هیچ یک از نمونه های ادرار فرد مبتلا، مثبت گزارش نشده است. در مورد وجود ویروس در ادرار، مطالعات مختلف نشان داده اند که هیچ یک از نمونه های ادرار افراد مبتلا، مثبت گزارش نشده است.
از طرفی، در برخی از مطالعات انجام شده در نمونه محدود، ویروس در رسوبات ادرار مشاهده شده است. در مطالعه دیگری که بار ویروسی در نمونه های حلق، مدفوع، خون و ادرار بیماران اندازه گیری شد، نتایج این گونه بود که فقط در یک مورد از بیماران مورد مطالعه، ویروس در ادرار مشاهده شد؛ در صورتیکه در بیشتر از نیمی از این نمونه ها، وجود ویروس در مدفوع تایید شد.
بنا بر اعلام موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، بر مبنای مطالعات، بیماران دارای تست مدفوع مثبت، لزوما علایم گوارشی را تجربه نمی کنند و وجود ویروس در مدفوع هیچ ارتباطی با شدت عفونت ریه ندارد. همینطور بعد از رفع علایم بالینی، ویروس می تواند مدت طولانی تری در دستگاه گوارش وجود داشته باشد.
در بخش دیگری از این مطلب بیان شده است: مطالعات مختلف نشان می دهند که ویروس کرونای جدید می تواند در مدفوع وجود داشته باشد، اما شواهد دقیقی برای اثبات وجود ویروس در ادرار نیست. از آن جا که احتمال انتقال ویروس از راه مدفوع وجود دارد، سفارش می شود کارکنان بهداشت و درمان به هنگام مواجهه با مدفوع بیماران با احتیاط کامل عمل کنند و سایر افراد هم نکات بهداشت فردی، نظیر شست وشوی دست ها با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه را بعد از استفاده از دستشویی رعایت نمایند.

منبع:

1399/02/23
13:59:39
5.0 /5
2057
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی