آجاک - acak آینده پژوهی
ستاد نانو فراخوان داد؛

مشارکت محققان در تدوین استانداردهای ملی در 10 حوزه فناوری نانو

مشارکت محققان در تدوین استانداردهای ملی در 10 حوزه فناوری نانو

آجاک: به گزارش آجاک، ستاد نانو برای تدوین استانداردها در ۱۰ حوزه اولویت دار فناوری نانو از محققان دارای حداقل مدرک کارشناسی ارشد با حداقل ۳ سال تجربه کاری دعوت به همکاری کرد.به گزارش آجاک به نقل از ستاد نانو، استاندارد و استانداردسازی، یکی از ارکان پیشرفت علم و فناوری خصوصا در مورد فناوری های نوین و نوظهور همچون فناوری نانو بوده که نیازمند تدوین و پیاده سازی استانداردهای جدیدی است تا به کمک آنها بتوان از یک سو شالوده استواری را برای توسعه صنعت و اقتصاد این فناوری فراهم ساخت و از طرفی توسعه پایدار آنرا تضمین نمود.
مواردی مانند روش های قابل اتکا برای مشخصه یابی نانومواد و اندازه گیری خواص و کارآیی محصولات فناوری نانو، سنجش و ارزیابی ایمنی نانومواد و محصولات فناوری نانو، همچون چالش های مهم پیش روی توسعه پایدار فناوری نانو هستند که لازمه غلبه بر آنها، تدوین و پیاده سازی استانداردهای کاربردی برای نانومواد و محصولات فناوری نانو است.
یکی از برنامه های ستاد نانو کمک به تدوین استانداردهای ملی در حوزه فناوری نانو است. این ستاد با استفاده از توان ملی و ظرفیت متخصصین، اساتید و فناوران داخل کشور تا کنون توانسته است ۱۵۸ استاندارد ملی را تدوین کند، این استانداردها در ارتباط با موضوع هایی مانند نانوذرات، نانوحسگرها، نانوپوشش های سخت، مدیریت ریسک شغلی، مدیریت و دفع پسماند، ارزیابی سیمت نانومواد، الکترونیک چاپی، نانوالیاف، منسوجات آنتی باکتریال، و … تدوین شده است.
در همین رابطه، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و میکرو مبادرت به برگزاری فراخوان مشارکت در تدوین استانداردهای ملی در حوزه فناوری نانو کرده است. بنابراین از افراد حائز شرایط شامل اعضای هیئت علمی، پژوهشگران، فناوران و صاحبان کسب و کارها دعوت می شود، با عنایت به اولویت های تعیین شده در زیر، موضوعات پیشنهادی تدوین استاندارد خویش را در چارچوب فرم مورد نظر به این ستاد ارسال کنند.
طرح های حائز شرایط و تاییدشده توسط داوران، مورد حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو قرار می گیرند.
درخواست های ارسالی در مرحله اول در گروه استاندارد و ایمنی ستاد توسعه فناوری نانو مورد بررسی و داوری قرار خواهد گرفت و در صورت اعلام تایید اولیه، متقاضی باید طرح توجیهی را تکمیل و یک پیش نویس استاندارد مطابق قالب استاندارد به همراه فرم های مربوطه آماده نموده
(فرم ها برای پذیرفته شدگان مرحله اول ارسال خواهد شد) و در ادامه به ایمیل (tadvin@nano.ir) ارسال کنند.
موضوعات اولویت دار برای مشارکت در این فراخوان عبارت است از نانوحسگرها با کاربرد در حوزه سلامت، نانوحباب ها برای کاربرد در تصفیه آب و پساب، شوینده های مبتنی بر نانو امولسیون، نانوکاتالیست های خودرو، کاشی های سرامیکی خود تمیز شونده، ارزیابی ریسک و ایمنی نانومواد، نانوپوشش های سخت و ضد خوردگی، نانوپوشش های رسانا و عایق حرارت، شیشه های کنترل کننده انرژی و کم گسیل، نانوغشاها در تصفیه آب.
افراد مشارکت کننده باید حداقل مدرک کارشناسی ارشد با حداقل ۳ سال تجربه کاری داشته باشند؛ همینطور تسلط به زبان انگلیسی و داشتن حوزه و رشته کاری در رابطه با مبحث استاندارد درخواستی از دیگر شرایط به حساب می آید.منبع:

1402/06/22
08:40:23
0.0 /5
338
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی