آجاک - acak آینده پژوهی
در قالب یك پژوهش بررسی شد

تاثیر خاموشی بر میزان تولید و فروش صنایع

تاثیر خاموشی بر میزان تولید و فروش صنایع

آجاك: نتایج یك پژوهش نشان میدهد هر واحد درصد خاموشی بیشتر برای كارگاه های با سهم متوسط انرژی برق، به ترتیب سبب كاهش 0.11 و 0.10 درصدی تولید و فروش می شود كه معنادار و كاملا مستحكم است.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، سرمایه گذاری در زیرساخت های فیزیکی همیشه یکی از وجوه اصلی سیاست گذاری توسعه بوده است. توسعه زیرساخت ها، مشوق سرمایه گذاری افراد در کارهای مختلف اقتصادیست اما عدم توجه به تامین مالی پایدار این زیرساخت ها و ناکافی بودن درآمدهای دولت برای تداوم ارائه خدمات بعضی از آنها را گرفتار مشکلات کیفی کرده است. پژوهشگران مقاله حاضر معتقدند، در زمینه انرژی برق، قیمت گذاری اشتباه موجب افزایش شدید مصرف برق و در نتیجه بروز خاموشی در سال های اخیر شده است. پژوهشگران در پژوهشی تاثیر خاموشی را بر صنایع بررسی نموده اند.
در این پژوهش که توسط کوثر یوسفی، استادیار اقتصاد موسسه عالی آموزش و پژوهش برنامه ریزی مدیریت و محمد وصال، استادیار اقتصاد دانشگاه شریف انجام شده است آمده است: « دو دسته داده در این مقاله استفاده شده است. داده های کارگاه های صنعتی و اطلاعات خاموشی. داده های صنعت از اطلاعات خام طرح آمارگیری از کارگاه های صنعتی برای سال های ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۲ به دست آمده است. این طرح سالیانه به صورت نمونه گیری از کارگاه های بالای ۱۰ نفر و سرشماری کارگاه های بالای ۵۰ نفر توسط مرکز آمار ایران انجام می شود. این داده شامل متغیرهای مختلفی مانند متغیرهای عملکردی کارگاه، عوامل تولید و موقعیت جغرافیایی کارگاه است.»
در قسمتی از این پژوهش آمده است: « دومین داده مورد استفاده، اطلاعات خاموشی است که شامل انرژی توزیع نشده فشار ضعیف( تا سقف ۴۰۰ ولت) و متوسط( تا سقف ۶۳ کیلوولت) از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۵ به تفکیک شرکت های توزیع است که از وزارت نیرو ستاندن شده است.»
نویسندگان این مقاله می گویند: «در زمان قطع برق عملاً انرژی تحویل مشترکین نمی گردد پس محاسبه انرژی توزیع نشده در واقع برآوردی از تقاضایی است که در صورت توزیع انرژی وجود می داشت. وزارت نیرو این برآورد را باتوجه به ساعت مشابه در روز مشابه و از داده های پیشین انجام می دهد. برای نرمالیزه کردن انرژی توزیع نشده لازم است کل انرژی مصرفی در هر منطقه مورد استفاده قرار گیرد. آمار تفصیلی صنعت برق حاوی متغیرهای مختلفی نظیر انرژی تحویلی به هر شرکت توزیع و یا کل انرژی صرفی در هر استان است. در این مطالعه، متغیر خاموشی از تقسیم انرژی توزیع نشده فشار ضعیف و متوسط به انرژی تحویلی هر شرکت توزیع در هر سال به دست می آید.»
در این مقاله آمده است: «سهم خاموشی از کل انرژی تحویلی هر منطقه بطور متوسط بین ۰.۱۵ تا ۰.۲۱ درصد در سال های مختلف به دست می آید. بررسی پراکندگی خاموشی بیان کننده آن است که استان های محروم (سیستان و بلوچستان و کهگیلویه و بویراحمد) بیشترین سهم خاموشی را دارند. شهرهای اهواز، مشهد و تهران کمترین سهم خاموشی را در داده مورد بررسی دارند.»
یوسفی و وصال می گویند: « داده های بنگاه های صنعتی و خاموشی به تفکیک هر سال و برمبنای ۳۹ منطقه توزیع برق با هم ادغام شده اند. ۳۱ منطقه توزیع بر استان های کشور انطباق دارد اما شهرستان های تهران، اصفهان، شیراز، مشهد، اهواز و تبریز جداگانه قابل مشاهده هستند. همین طور استان های مازندران و کرمان به ترتیب به نیمه های غربی شرقی و شمالی جنوبی تفکیک شده اند. برای مرتب کردن داده کارگاه های صنعتی کارگاه هایی که تعطیل شده اند یا تعداد نیروی کار آنها زیر ۱۰ نفر است، حذف شده اند. همین طور ۱۹۳ مشاهده(کارگاه-سال) که کل انرژی الکتریکی آنها بیش از ۵ درصد انرژی تحویلی به شرکت توزیع مربوطه است حذف شده اند.»
بنا بر آن چه در این مقاله آمده است، داده نهایی شامل بیش از ۲۰ هزار کارگاه مجزا واقع در ۳۹ منطقه توزیع طی سال های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۲ است.
پژوهشگران جهت بررسی عملکرد از متغیرهای نظیر تولید و فروش سرمایه گذاری نیروی کار و بهره وری بهره برده اند.
نویسندگان این مقاله بعد از بررسی ها و محاسبات می گویند: « نتایج بیان کننده آن است که هر واحد درصد خاموشی بیشتر برای کارگاه های با سهم متوسط انرژی برق، به ترتیب سبب کاهش ۰.۱۱ و ۰.۱۰ درصدی تولید و فروش می شود که معنادار و کاملا مستحکم است. این اثر منفی با قدر مطلق کوچکتری در شاخصهای تولید مانند سرمایه، مواد اولیه و بهره وری نیز مشاهده می شود، لیکن معنادار نیست. در مجموع باتوجه به غیر معناداری اثرات بر شاخصهای تولید، نمی توان اثر منفی بر تولید و فروش را در اجزای آن ها(شامل سرمایه، نیروی کار، بهره وری، سرمایه گذاری و مانند آن ها) دنبال کرد.»
این مقاله در نودودومین شماره بیست و هفتمین دوره فصلنامه پژوهش ها و سیاست های اقتصادی انتشار یافته است.
منبع:

1399/02/21
23:18:49
5.0 /5
2033
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی