آجاک - acak آینده پژوهی
نتایج بررسی های پژوهشگران نشان داد

خنده، دوای دردهای سالمندان

خنده، دوای دردهای سالمندان

به گزارش آجاك، نتایج یك پژوهش نشان داده است خنده درمانی می تواند شدت درد سالمندان را كم كند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، با افزایش سن احتمال مبتلا شدن به بیماری های مزمن به صورت مفهوم داری افزایش می یابد. شاید درد عمومی ترین فشار روانی ای باشد که انسان با آن روبه رو می شود. درد مزمن و سندرم های درد مقاوم به درمان در سالمندان شایع هستند. محققان در پژوهشی تأثیر خنده درمانی را بر شدت و نواحی درد سالمندان بررسی کردند.
در این پژوهش که توسط شهره بهروز، هادی کوشیار، سید رضا مظلوم، ناهید عاقبتی، نگار اصغری پور و حمیدرضا بهنام از گروه آموزش پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شده، آمده است: «پژوهش های انجام شده، تا حدی فواید خنده و شوخی را بر ابعاد جسمی، روانی و شناختی انسان نشان داده اند. به صورتی که خندیدن، تنفس، جریان خون و عملکرد ذهنی را بهبود می بخشد، هورمون های استرس را کم می کند، سیستم ایمنی را تقویت کرده و آستانه درد را بالا می برد.»
مطالعه حاضر، از نوع کارآزمایی بالینی است که بعد از تایید کمیته اخلاق دانشگاه با کد علوم پزشکی مشهد و با عرضه معرفی نامه سازمان بهزیستی به مسؤلان خانه های سالمندان در سال ۱۳۹۵ در شهر مشهد انجام شد.
در این مقاله آمده است: «از بین خانه های سالمندان وابسته به سازمان بهزیستی مشهد، دو خانه که از نظر مکان جغرافیایی، تعداد سالمندان و مراقبان، امکانات و تجهیزات بر مبنای رتبه دهی سازمان بهزیستی مشهد، در یک رده بودند، انتخاب شده و به صورت تصادفی به دو گروه مداخله و کنترل تقسیم شدند.»
محققان سالمندان ۶۰-۸۵ ساله را که دارای حداقل سواد خواندن و نوشتن و حداقل ۳ ماه ساکن خانه سالمندان هستند و همینطور به مدت ۳ ماه درد مزمن غیر سرطانی دارند، انتخاب کردند.
بر مبنای آن چه در این تحقیق آمده است، در روز پیش از اولین نشست خنده درمانی، پرسشنامه اطلاعات فردی، پرسشنامه سنجش افسردگی، پرسشنامه اختلالات شناختی و فرم رضایت نامه کتبی شرکت در طرح با گرفتن امضا و اثر انگشت به وسیله پژوهشگران در هر دو خانه تکمیل شد.
نویسندگان این مقاله می گویند: «از یک مجری حرفه ای که در فعالیتهای طنز تجربه داشته و از نظر سنی در رده سالمندان بالغ باشد، استفاده شد. مجری حرفه ای در این مداخلات نقش کمک کننده در اجرای خنده درمانی را داشت.»
در این پژوهش آمده است: «زمان هر جلسه خنده درمانی به سه قسمت تقسیم شد. ۱۰ دقیقه آغازین شامل معارفه سالمندان، معارفه پژوهشگر برای سالمندان، تشویق سالمندانی که همکاری خوبی دارند، تحریک مشارکت سالمندان در دست زدن و خندیدن به وسیله مجری، بیان فواید خنده و شادی و تشویق بارانی و ده دقیقه پایانی جلسه شامل تشویق سالمندان به بیان احساسات خود و تشویق مجری و سالمندان، دست دادن به سالمندان و خداحافظی از آنها و توزیع شکلات رژیمی و هدایا بود.»
پژوهشگران درباره ۴۰ دقیقه میانی جلسات خنده درمانی می گویند: «۴۰ دقیقه میانی که مهم ترین بخش هر جلسه است، در هر جلسه با عنایت به فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی و شرایط سالمندان و مطالعات سایر پژوهش های انجام شده در ارتباط با خنده درمانی به اجرای برنامه خاصی اختصاص داشت که شامل خواندن شعر و نثر خنده دار، پخش دوربین مخفی های خنده دار، اجرای بازی نقاشی با چشم های بسته، خواندن ضرب المثل خنده دار به وسیله مجری، پخش موسیقی شاد و مفرح در محوطه، پخش انواع صداهای مختلف از خنده کودکان و خنده سالمندان، پخش فیلم های تقلید صدای بومی و محلی و فعالیتهای دیگر بود.»
نویسندگان این مقاله می گویند: «شدت درد پیش از مداخله، در دو گروه همگن بود. اما پس از هر جلسه در گروه مداخله به صورت مفهوم داری کمتر از کنترل بود. تعداد نواحی درد پس از شش جلسه، در گروه مداخله به صورت مفهوم داری کمتر از کنترل بود. فراوانی نواحی درد پس از ۶ جلسه در دو گروه تفاوت مفهوم داری ندارد. به صورت کلی خنده درمانی می تواند روشی موثر بر کاهش شدت درد و تعداد نواحی در سالمندان باشد.»
این مقاله در پنجمین شماره بیست و چهارمین دوره نشریه ارمغان دانش انتشار یافته است.1399/02/20
18:50:46
5.0 /5
2205
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی