آجاک - acak آینده پژوهی

حذف تنها پژوهشكده آبخیزداری كشور چه تبعاتی به دنبال دارد؟

حذف تنها پژوهشكده آبخیزداری كشور چه تبعاتی به دنبال دارد؟

به گزارش آجاك رئیس انجمن آبخیزداری ضمن بیان اینكه ادغام پژوهشكده حفاظت خاك و آبخیزداری می تواند به توانمندی های پژوهشكده در جهت انجام وظایف خود صدمه بزند، اظهار داشت: اگر هدف از چنین اقدامی فقط حذف چندین پست اجرایی و مدیریتی باشد، باید گفت هزینه تمام این ها در قبال چندصد تن خاكی كه سالانه در كشور ما از دست می رود بسیار ناچیز است.سیدحمیدرضا صادقی در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که ادغام پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری با موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع چه تبعاتی برای ادامه فعالیت پژوهشکده آبخیزداری خواهد داشت، اظهار نمود: در کشورهای در حال توسعه ساختار فیزیکی یک مجموعه، نقشی کلیدی در انجام رسالت های آن دارد. این مساله سبب می شود که اگر این پژوهشکده بعنوان قسمتی از یک مجموعه دیگر شناخته شود سهم خواهی آن کاهش پیدا کند و به تبع آن توانمندی های پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری تحت تاثیر قرار گیرد.

وی افزود: گاهی اوقات اگر دو موسسه یا پژوهشکده در کنار یکدیگر قرار گیرند و به مجموعه بزرگتری مثل پژوهشگاه تبدیل شوند، بخش های مختلف آن در کنار یکدیگر رشد می کنند؛ اما ادغام پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری - که دارای سابقه طولانی و عملکرد خوب است - با موسسه تحقیقات جنگل ها نه فقط کمکی به رشد و تکامل این دو مجموعه نمی کند بلکه از نظر من می تواند به هر دو لطمه وارد کند.

رییس انجمن آبخیزداری در ادامه در پاسخ به این پرسش ایسنا که عملکرد پژوهشکده آبخیزداری طی چندین سال اخیر چه طور ارزیابی می شود، توضیح داد: اگر بخواهیم کارکرد یک مجموعه را قضاوت نماییم باید ببینیم که چه قدر از آن مجموعه از نظر اقتصادی، مالی و... حمایت شده است و در مقابل آن چه چیزهایی به دست آورده ایم؟ زمانی که از پژوهشکده ها و موسسات مختلف در مقایسه با برخی دیگر از پیکره های دولتی به صورت محدود حمایت می شود چه طور می توانیم انتظار داشته باشیم که اقدامات خارق العاده ای انجام دهند؟

این استاد مهندسی حفاظت خاک و آب گروه آبخیزداری دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه سال قبل با دستور مقام معظم رهبری، بیش از ۱۵۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی توسعه به اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری اختصاص یافت، اظهار داشت: پرسش اصلی اینجا است که چه میزان از این مبلغ به پژوهش ها و مطالعات مرتبط اختصاص یافته است؟ اما با توجه به این موارد عملکرد پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری خوب بوده است. برای مثال می توان به تدوین «اطلس ملی سیل» و اطلس حوزه های آبخیز کشور و تعیین مناطق بحرانی توسط این پژوهشکده اشاره نمود.

صادقی با تاکید بر اینکه درحال حاضر حضور پژوهشکده ها، دانشگاه ها و مجموعه هایی که متولی آموزش و پژوهش در کشور می باشند از هر چیز دیگری ارزشمندتر است، مدعی شد: حدود یک ماه است که بخش عمده ای از پیکره تخصصی پژوهشی و حتی آموزشی و اجرایی آبخیزداری کشور درگیر موضوعات در رابطه با ادغام و مکاتبات و پویش های مختلف است. ما بجای آنکه انرژی خودرا صرف چگونگی بهره برداری بهینه از منابع نماییم، با برخی تصمیمات نادرست به اتلاف وقت گرفتار می شویم.

رییس انجمن آبخیزداری با تاکید بر اینکه باید روشن شود که هدف ما از این ادغام چیست و در آینده مقرر است که برای آبخیزداری و حفاظت خاک چه اقداماتی صورت گیرد، اظهار نمود: اگر هدف و سیاست ما فقط حذف چندین پست اجرایی و مدیریتی باشد که باید گفت هزینه های چند ساله تمام این ها در قبال چند میلیارد تن خاکی که سالانه در کشور ما از دست می رود بسیار ناچیز است. بدین جهت ما باید در طرز تفکر و مدیریت نیروهای انسانی خود تجدیدنظر نماییم.

به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، برمبنای مصوبه شورای عالی اداری قرار شده است که به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و سازمان اداری و استخدامیذ کشور، پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری با موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور ادغام شود و پژوهشکده ای به نام «موسسه تحقیقات جنگل، مراتع و آبخیزداری »شکل گیرد. این مساله اعتراض تعداد زیادی از استادان این حوزه رو به دنبال داشته است. بیش از ۸۰ تن از فعالان و استادان حوزه حفاظت خاک و آبخیزداری در نامه ای به حسن روحانی - رئیس جمهوری - مخالفت خودرا نسبت به این اقدام اعلام نموده اند. همین طور سید آهنگ کوثر - پدر آبخوان داری کشور - در نامه ای به کاظم خاوازی - وزیر جهاد کشاورزی- ضمن اعلام مخالفت خود با حذف تنها پژوهشکده آبخیزداری کشور نوشته است که «بهتر است تصمیم ها به بهتر شدن دستاوردها بینجامد نه کمتر شدن ارزش ها. ما بر این باوریم که باید آبخوان داری در تمام عرصه های مستعد آن در سطح کشور گسترش یابد تا زمینه نجات سرزمین ما از بحران منابع آب زیرزمینی فراهم گردد و این پژوهشکده بعنوان تنها نهاد تخصصی که خودرا وقف مطالعه دراین زمینه کرده است باید تقویت شود نه اینکه با یک تصمیم، تمام کوشش های پیشینیان بر باد داده شود.»
1399/02/18
13:20:03
5.0 /5
2095
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی