آجاک - acak آینده پژوهی
محققان بررسی كردند

حساب وكتاب نوسان قیمت ارزهای دیجیتال

حساب وكتاب نوسان قیمت ارزهای دیجیتال

آجاك: ارزهای دیجیتال، چندسالی است كه به طورجدی در عرصه اقتصادی جهانی آغاز به عرض اندام كرده و كم كم جای پای خویش را در مبادلات تجاری باز كرده اند. اما آیا این ارزها بدون مشكل بوده و نوسانات قیمت آنها به علت اغراض سوداگرانه نیست؟ محققان كشور در پژوهشی به این سوال پاسخ داده اند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، مدل سازی و تحلیل رفتار قیمت در بازارهای مالی از اهمیت بسیار زیادی در دنیای کنونی برخوردارست. اقتصاد دیجیتالی جدید، بازارهایی خلق کرده که پیش بینی نوسانات در آنها در قیاس با بازارهای سنتی پیچیده تر است. ارز دیجیتال یا ارز رمزگذاری شده که پول دیجیتال هم خوانده می شود، مفهومی است که کمتر از یک دهه از پیدایش آن در بازارهای مالی می گذرد. نخستین پول دیجیتال جهان بنام بیت کوین در سال ۲۰۰۹ توسط فرد یا گروهی ناشناخته به نام ساکوشی ناکاموتو به بازار ارائه شد. طی دهه گذشته بعد از بیت کوین ارزهای دیجیتال متنوعی به بازار عرضه شده و سرمایه گذاران بسیاری در سراسر جهان در این عرصه نوظهور و استارت آپ های وابسته به آن سرمایه گزاری نموده اند.
به بیان پژوهشگران، با رونق معاملات ارزهای دیجیتال و ورود صرافی های مجازی به این بازار، به تدریج قیمت ارزهای دیجیتال افزایش یافت و باوجود نقد اقتصاددان ها و پژوهشگران بسیاری بر این که این نوع ارزها بدون پشتوانه هستند، قیمت بیت کوین بسیار بالا رفت و ارزش آن از پول های سنتی، بمراتب بیشتر شد. به همین دلیل، فرصت های پیش رو در ارزهای دیجیتال، سرمایه گذاران را ترغیب به ورود به این بازار کرده و با جذب نقدینگی بیشتر، این بازار را پویاتر و سودهای بالاتری را نصیب سرمایه گذاران کرده است. اما این پدیده هم به مانند هر عامل اقتصادی دیگر، گرفتار فراز و فرودهایی می شود که تشخیص و پیش بینی درست آنها، می تواند به امنیت بیشتر سرمایه گذاری در این عرصه منجر شود.
دراین زمینه، پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز مطالعه ای را انجام داده اند که در آن، شاخص قیمت بعضی از ارزهای دیجیتال رایج مورد بررسی قرار داده شده است تا مشخص شود آیا این قیمت ها دارای حافظه بلندمدت هستند یا خیر.
در این پژوهش، برای گردآوری داده ها از روش کتابخانه ای استفاده شده است و نمونه انتخاب شده شامل ارزهای دیجیتالی بوده که متوسط قیمت آنها طی دوره ۱ سپتامبر ۲۰۱۵ تا ۱ سپتامبر ۲۰۱۸ پایین تر یا برابر با ۱ دلار بوده است.
نتایج این تحقیق که در فصل نامه «مهندسی مالی و مدیریت اوراق بهادار» پخش شده، حاکی از آنست که حافظه بلندمدت در ارزهای دیجی کوین، دوگی کوین، امر وین، بیت شیر، مایدسیف کوین، ایکس­ای­ام، رددی کوین، ان­تی­وای، ورج و ریپل محرز است. اما سه ارز بایت­کوین، سای­کوین و استلار فاقد حافظه بلندمدت بوده و بنابراین این ارزها می توانند در زمره کالاهای بازار کارا قرار گیرند.
به گفته، حسین صفر زاده، پژوهشگر گروه مدیریت بازرگانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز و دیگر همکارش در این تحقیق، «مفهوم حافظه بلندمدت، بیان کننده این است که اثرها و اتفاقات صورت گرفته بر سری زمانی مورد نظر تأثیر می گذارد و این تأثیر می تواند برای مدت طولانی در این سری زمانی، مورد مشاهده باشد. درواقع مفهوم حافظه بلندمدت برگرفته از مبانی آماری برای پیش بینی و تبیین خصوصیت سری زمانی است».
آنها می گویند: «نتایج این تحقیق نشان میدهد که مفهوم حافظه بلندمدت در ارزهای دیجی کوین، دوگی کوین و امرکوین و همین طور ارزهای بیت شیر، مایدسیف کوین، ایکس ای ام، و رددی کوین، ان تی وای، ورج و ریپل قطعی بوده و درنتیجه می توان گفت رفتار قیمتی در این نوع ارزها تابعی از گذشته بوده و انگیزه های معاملاتی سوداگرانه در این ارزها حاکم است».
بر این اساس، ارزهای یاد شده فوق، نه فقط از گام تصادفی پیروی نمی کنند و سری های زمانی آنها دارای مانایی بوده و به عبارتی پایا هستند، بلکه حافظه بلندمدت هم در آنها وجود دارد.
صفر زاده و همکارش معتقدند: «از طرفی نتایج تحقیق ما نشان میدهد که در سه ارز بایت کوین، سای کوین و استلار حافظه بلندمدت وجود ندارد و بنابراین این ارزها در زمره کالاهای بازار کارا قرار می گیرند».1399/02/14
20:51:31
5.0 /5
2511
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی