آجاک - acak آینده پژوهی

عجیب ترین تصاویری كه از سیاره سرخ ثبت شده است! بعلاوه تصاویر

عجیب ترین تصاویری كه از سیاره سرخ ثبت شده است! بعلاوه تصاویر

به گزارش آجاك بار دیگر ناسا نشان داد كه چگونه تكنولوژی جدید به ما اجازه می دهد تا بیشتر از گذشته درباره محیط زیست سایر سیارات اطلاعات بدست بیاوریم. آژانس فضایی اخیرا عكسی باورنكردنی را منتشر نموده كه توسط یك تیم مریخ نورد كه از سال ۲۰۱۲ در حال پرسه زدن در مریخ است گرفته شده.عکس گرفته شده یک پانورامای ۱.۸ گیگاپیکسل بسیار دقیق است که ما را با سطح "سیاره سرخ" آشناتر می کند. این عکس از بیشتر از ۱۰۰۰ تصویر جداگانه تشکیل شده که دارای بالاترین وضوح تصویر از مریخ است.
در حالی که تیم مأموریت از روز شکرگزاری خود لذت می بردند، زمان مناسبی برای عکاسی بود، ازاین رو آغاز به گرفتن مجموعه ای از عکس ها کرد. این تیم، در اواخر نوامبر ۲۰۱۹ در طول یک هفته از دوربین های MastCams برای گرفتن عکس استفاده نمود. این تیم، از لنزهای تله فوتو دوربین های Mastcams برای گرفتن تصاویر از منطقه گلن توریدون (Glen Torridon) که در کنار کوه شارپ (Mount Sharp) واقع شده، استفاده نمود. نام این منطقه مریخ از نام منطقه ای در اسکاتلند گرفته شده که هر دو محیط، مناظر خارق العاده ای دارند.
این منطقه با خاک رس پوشانده شده و درست در جوار بلندترین قله مریخ - کوه شارپ - واقع در مرکز گودال گیل (Gale crater) قرار دارد. این تیم، حدودا هفت سال پیش در گودال وسیع ۹۶ مایلی فرود آمد و از سال ۲۰۱۴ در کوهپایه کوه شارپ در حال گردش است. این مأموریت ۲.۵ میلیارد دلاری امیدوار است که در مورد گذشته مریخ و اینکه آیا این سیاره میزبان زندگی میکروبی بوده یا نه، اطلاعات بیشتری کسب کند. یافته های این تیم، هم اکنون شامل شواهدی است در خصوص اینکه این گودال به احتمال زیاد یک دریاچه بزرگ و دارای سیستم رودخانه ای بوده است.
در حالی که تیم مأموریت یک عکس پانورامای ۱.۳ گیگاپیکسل را در سال ۲۰۱۳ گرفته بود، این تصویر جدید واقعاً عکس ویژه ای است. اشوین واسوادا (Ashwin Vasavada)، دانشمند این پروژه در آزمایشگاه جت ناسا، که مرکز مأموریت این تیم مریخ نوردی است، اظهار داشت: "در حالی که خیلی از اعضای تیم ما در خانه از خوردن بوقلمون لذت می بردند، تیم ما این اتفاق لذت بخش را به وجود آورد. " "این نخستین بار است که طی این مأموریت، عملیات خویش را به یک پانورامای استریوی ۳۶۰ درجه اختصاص داده ایم. "
منبع: لست سکند ۲۱۲۱

1399/02/12
20:31:32
5.0 /5
2533
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی