آجاک - acak آینده پژوهی
یافته های جدید محققان كشور:

بیش از ۳۰ درصد بیماران مبتلا به كرونا علایم عصبی دارند

بیش از ۳۰ درصد بیماران مبتلا به كرونا علایم عصبی دارند

آجاك: نتایج نهایی طرح های پژوهشی پژوهشگران مركز مطالعات علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس حاكی از آنست كه بیش از 30 درصد بیماران مبتلا به كرونا ویروس علائم عصبی دارند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر سعید سمنانیان، رئیس مرکز مطالعات علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس ضمن بیان این مطلب به نتیجه مطالعات پژوهشی درباب عوارض کرونا ویروس اشاره نمود و اظهار داشت: بیماری کووید ۱۹ که ناشی از آلودگی انسان توسط نوعی کرونا و ویروسی به نام سارس کووید ۲ است، معمولا با علائمی نظیر تب، سرفه های خشک، گاهی مشکلات تنفسی شناخته می شود، اما تحقیقات اخیر تنفسی نشان داده است که در بیش از ۳۰ درصد بیماران علاوه بر سیستم تنفسی، عفونت در سیستم عصبی نیز ایجاد می شود.
بگفته وی، ساختارهای ویژه ای از سیستم اعصاب مرکزی، خصوصاً مغز، در مقابل عفونت های ویروسی محافظت می کنند، با این وجود ویروس کرونا می تواند از راه هایی که به درستی شناخته نشده است، خودرا به سیستم عصبی برساند که یکی از این محتمل ترین راه ها بوسیله بینی است.
رئیس سابق دانشگاه تربیت مدرس، افزود: در بخش فوقانی بینی لایه مخاطی وجود دارد که حاوی سلول های گیرنده بویایی است، این سلول ها مستقیما با سلول های عصبی مسیر بویایی در ارتباط بوده و از این طریق پیام بویایی را به مغز می رسانند، بدین سبب اگر فردی در محیطی آلوده قرار گیرد ویروس کرونا به دنبال استنشاق وارد بینی می شود، این احتمال وجود دارد که ویروس بوسیله مخاط بویایی خودرا به سیستم اعصاب مرکزی رسانده و عفونت های مغزی را ایجاد کند.
بگفته این پژوهشگر، یکی از مهم ترین نواحی مغز که به وسیله این دسته از ویروس ها گرفتار عفونت می شود، ناحیه ای در قسمت پایین مغز به نام "بصل النخاع" است. این ناحیه حاوی نورون هایی است که در کنترل عملکرد سیستم تنفس و قلب و عروق نقش دارد.
رئیس مرکز مطالعات علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس، اظهار نمود: ایجاد عفونت و در نتیجه اختلال در عملکرد نورون ها می تواند مشکلات تنفسی بیماری مبتلا به کرونا را تشدید کند، از طرفی دیگر در نتیجه صدمه ای که ویروس ها به سیستم تنفسی وارد می کنند، کارایی این سیستم برای تبادل گازهای تنفسی کاهش یافته و به دنبال آن میزان اکسیژن خون کم می شود.
وی اشاره کرد: کمبود اکسیژن خون می تواند منجر به اختلال در عملکرد مغز شود، همچون علایم ناشی از لطمه سیستم عصبی در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ شامل سردرد، اختلال در هوشیاری، سرگیجه، تشنج، کاهش حس های چشایی و بویایی، گزگز اندام ها و اختلالات عروق مغزی می شود.
سمنانیان اشاره کرد: اختلال در کارکرد سیستم عصبی و مغز ممکنست اثراتی طولانی مدت به دنبال داشته باشد و این آثار حتی بعد از بهبود نشانه های بیماری در فرد دیده می شود، به همین جهت سفارش می شود هنگام شیوع ویروس کرونا و به هنگام حضور در محل های آلوده از ماسک استفاده گردد تا علاوه بر حفاظت سیستم تنفسی جلوی مهم ترین مسیر ویروس به سیستم عصبی مرکزی نیز گرفته شود.
منبع:

1399/02/07
13:16:19
5.0 /5
2183
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی