آجاک - acak آینده پژوهی
در قالب یك پژوهش بررسی شد

نتایج سوءرفتار با سالمندان

نتایج سوءرفتار با سالمندان

آجاك: پژوهشگران در پژوهشی تاثیر سوءرفتار با سالمند را بر ابعاد جسمی و روحی سالمندان بررسی نموده اند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، سوءرفتار با سالمند یا سالمندآزاری شامل انجام یا عدم انجام رفتاری خاص به صورت عمدی یا غیرعمدی است که از جانب فردی که مورد اطمینان است، روی داده و موجب آزار یا پریشانی در سالمند می شود. آمارها نشان میدهد که ۳.۲ درصد تا ۲۷.۵ درصد سالمندان سوءرفتار را تجربه کرده اند. پژوهشگران در پژوهشی این مساله را بررسی نموده اند.
در این پژوهش که توسط معصومه ادیب، استادیار دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، مریم اسماعیلی، دانشیار مرکز تحقیقات مراقبت های پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران، معصومه ذاکری مقدم، دانشیار دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران و ناهید دهقان نیری، استاد مرکز تحقیقات مراقبت های پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده، آمده است: «این مطالعه، یک مطالعه توصیفی کیفی با رویکرد آنالیز محتواست. هدف از این مطالعه شناسایی ادراک سالمندان از نتایج سوءرفتار است.»
برمبنای آن چه در این مقاله آمده است، در این مطالعه ۲۰ سالمند ساکن جامعه به روش نمونه گیری هدفمند انتخاب شدند. سن بالاتر از ۶۰ سال، توانایی صحبت و دارا بودن سلامت شناختی بعنوان معیار ورود به مطالعه در نظر گرفته شد. بمنظور دستیابی به حداکثر تنوع، مشارکت کنندگان از هر دو جنس، با تحصیلات متفاوت، ساکن شهر و روستا در استان های تهران و گیلان در نظر گرفته شدند.
روش جمع آوری اطلاعات با بهره گیری از مصاحبه های عمیق نیمه ساختاری، به صورت فردی و چهره به چهره انجام شده است. جمع آوری داده ها ۱۳ ماه به طول انجامید و مدت مصاحبه ها بین ۹۰-۶۰ دقیقه متفاوت بوده است. دامنه سنی سالمندان ۹۲-۶۱ سال بوده است.
یافته های این مطالعه نشان می دهد، ۱۲ نفر از مشارکت کنندگان توسط فرزند خود مورد سوءرفتار قرار گرفته بودند. همچنین، دو نفر از طرف همسر و ۶ نفر دیگر بطور مشترک از طرف همسر و فرزند یا سایر اعضای خانواده مورد سوءرفتار قرار گرفته بودند.
در این مقاله آمده است: «نتایج مطالعه نشان داد با وجود تاکید زیادی که در فرهنگ کشور ما برای احترام به سالمندان وجود دارد، سالمندان سوءرفتار را تجربه کرده اند. سالمندان به دنبال تجربه سوءرفتار عوارضی را تجربه می کردند که بر وضعیت جسمی، روانی و کیفیت زندگی آنان تاثیر منفی داشت. "جسم تهدید شده" شامل علایم جسمی حاصل از تاثیرات سوءرفتار بر سالمند بود مثل بی حالی، لرزش بدن، درد معده، سیاهی رفتن چشم، افزایــش قنـد و فشــار خــون، گرگرفتگی، تپـش قلب، احســاس خســتگی، بی حالی، بی خوابی، خواب آلودگی و حالت غش و بیهوشی. "تباه شدگی" اثرات روانشناختی و اجتماعی سوءرفتار بر سالمند را نشان می داد که شامل غرور لگدمال شده، واماندگی و پریشان حالی بود.»
نویسندگان این مقاله می گویند: «یافته های این مطالعه نشان داد سوءرفتار با سالمندان نتایج متفاوت جسمی و روانشناختی را به دنبال دارد که شاید نتایج روانشناختی از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد؛ برای اینکه خود موجب نتایج جسمی نیز می شود. شناسایی و آگاهی از پیامدها می تواند به تاثیر مخرب سوءرفتار در سالمندان اشاره کرده و تلاش در جهت حفظ کرامت و عزت نفس آنان را گوشزد کند.»
این پژوهش در نخستین شماره پانزدهمین دوره نشریه پژوهش پرستاری ایران انتشار یافته است.
منبع:

1399/02/06
14:10:54
5.0 /5
2241
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی