آجاک - acak آینده پژوهی
پژوهشگران با بررسی دیدگاه روان شناسان تاكید كردند؛

اهمیت و راهکار تزریق نشاط در جامعه

اهمیت و راهکار تزریق نشاط در جامعه

آجاک: وجود نشاط در جامعه، به عوامل مختلفی نیاز دارد که این عوامل باید به دقت و با مسئولیت پذیری بالایی توسط دست اندرکاران امر در سطح هر جامعه ای جاری شود. پژوهشگران کشور در این خصوص پژوهشی را انجام داده و راهکارهایی را سفارش کرده اند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، شادی و نشاط، گمشده انسان معاصر و مطلوب مشترک همه انسان ها است. انسان موجودی هدفمند و جویای نشاط، خوشبختی و سعادت است و تا آن زمان که به آن چه می خواهد دست نیابد، احساس نشاط، خوشبختی و سعادت نمی کند.
برخی معتقدند اهمیت عمده زندگی، در نشاط نهفته است و انگیزه اصلی انسان ها در همه زمان ها، چگونگی دست یابی و حفظ و ارتقای آنست. شادی و نشاط موجبات سلامتی عاطفی، روانی، جسمی و امیدواری را فراهم می آورد و هم چنین زندگی را خوشایند ساخته و اشتیاق برای پرداختن به کارهای اجتماعی را آسان می کند. به عبارتی، یکی از چالش های فراروی انسان در دنیای امروز، احساس بهزیستی و شادمانی است، چونکه با وجود پیشرفت های چشم گیر، شادی و نشاط وی افزایش قابل توجهی نیافته است.
به بیان متخصصان، بنا بر این بوده که از سال ۲۰۰۰ میلادی، یکی از فاکتورهای تعیین سطح توسعه یافتگی کشورها متغیر نشاط و شادکامی محسوب شده است. در حقیقت اگر افراد جامعه ای احساس نشاط و شادی نداشته باشند، جامعه خصوصاً از نظر اجتماعی، توسعه نخواهد یافت.

بر همین اساس، نشاط در پروسه رابطه فرد با جامعه و گروه تحقق می یابد؛ در غیر این صورت از دیدگاه یک ناظر بیرونی، نشاط چیزی جز کیفیات و حالات روحی خوشایند نخواهد بود. در حقیقت نشاط اجتماعی، سطح برخورداری افراد از مواهب عمومی همراه با اقناع ذهنی و اجماع عینی است؛ یعنی باید تعریف فردی و بیرونی از نشاط با همدیگر مقارن باشند.

این موضوع بااهمیت، توجه گروهی از پژوهشگران کشورمان از دانشگاه علامه طباطبایی و واحدهای علمی شهرداری تبریز را به خود جلب نموده تا درباره ی آن پژوهشی انجام دهند. در این پژوهش، نشاط اجتماعی از دیدگاه روان شناسان مورد تبیین قرار گرفته است. اطلاعات مورد نیاز برای انجام این مطالعه، با بهره گیری از مصاحبه های نیمه ساختاریافته از ۱۶ روان شناس دارای مدرک دکتری و با سابقه حداقل پنج سال تدریس در سطح آکادمیک گردآوری شدند.

نتایج این بررسی ها نشان دادند که در بعضی مقوله های فرعی نظیر تعریف نشاط اجتماعی، پیامدها، موانع و علل، بین نظر روان شناسان با پیشینه پژوهش تا حدودی همسویی وجود دارد، ولی در راه حل ها نتایج متفاوتی دیده می شود.

در این خصوص، نرگس پورطالب، روان شناس، مدرس و مسئول فنی دفتر مشاوره شهرداری منطقه ۲ تبریز و همکارانش می گویند: «روان شناسان برمبنای دیدگاه روان شناسی و تجارب خود، راهکارهای مختلفی برای والدین و سازمان ها در سطح خرد و کلان پیشنهاد کرده اند. همچون راهکارهای پیشنهادی آنان می توان به سیاسی نکردن نشاط اجتماعی، دقت در انتخاب مسئولان و شایسته سالاری، کاهش فاصله طبقات اجتماعی، سامان بخشیدن به وضعیت اقتصادی، داشتن نگاه علمی به مسئله نشاط اجتماعی و چند راه حل دیگر اشاره کرد».

به گفته این پژوهشگران، «طبق یافته های پژوهش ما، روان شناسان، نشاط اجتماعی را بصورت سازه ای چندبعدی تعریف می کنند که در سه وجه هیجانی، شناختی و گرایش به عمل متعهدانه نمود می یابد و شامل پویایی و تحرک تک تک افراد جامعه، احساس امنیت و احساس تعلق به بافت است که منجر به تجربه هیجان های مثبت مانند لذت، علاقه، شادی، شور و شوق و امید به آینده می شود و افکار و شناخت های مثبت نسبت به امور اجتماعی و گرایش به مشارکت متعهدانه در جامعه را به همراه دارد».

در این پژوهش همین طور اشاره شده است که نشاط، یک متغیر روان شناختی است که نوروشیمی مغز در آن دخیل است. تصویربرداری های مغزی نشان داده اند که مشارکت در اجتماع منجر به افزایش فعالیت ورودی های دوپامینرژیک قوی در نورون هایی که در ترکیب و آزادسازی دوپامین دخیل اند، می شود. بدین سبب افزایش آزادسازی دوپامین طی پویایی و فعالیت در گروههای اجتماعی منجر به بهبود وضعیت نشاط اجتماعی می شود.

به اعتقاد پورطالب و همکارانش، «در بحث نشاط اجتماعی، علاوه بر عوامل درون فردی، عوامل بیرونی شامل محیط زندگی بصورت فیزیکی، سبک فرزندپروری والدین، سیستم آموزشی، رسانه، سازمان ها، دولت و حکومت و سیاست های آنان در سطح خرد و کلان تأثیرگذارند. پس اگر برنامه ها، اصولی و با در نظر گرفتن ابعاد مختلف و نقش هرکدام از عوامل تأثیرگذار باشند، در افزایش نشاط اجتماعی مؤثر خواهند بود».

لازم به اشاره است که نتایج حاصل از این پژوهش که می توانند راهگشای تحقیقات بیشتر در عرصه مداخلات مربوط به نشاط اجتماعی باشند، در «فصل نامه رفاه اجتماعی» وابسته به دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی انتشار یافته اند.
1402/03/13
15:26:10
0.0 /5
248
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی