آجاک - acak آینده پژوهی
در راستای اجرای یك مطالعه ملی انجام می شود

ثبت اطلاعات بالینی بیماران كووید-19

ثبت اطلاعات بالینی بیماران كووید-19

به گزارش آجاك در مطالعه ملی بیماری كووید-۱۹، مراكز همكار به صورت شبكه ای داده های مربوط به تشخیص، سیر بالینی، عوارض و نتایج بیماران مبتلا به كووید-۱۹ را كه در بیمارستان های دانشگاه های علوم پزشكی كشور بستری شده اند، جمع آوری و ثبت می كنند و داده ها به صورت مشاركتی و با همكاری مراكز همكار تحلیل و منتشر خواهد شد.


به گزارش آجاك به نقل از ایسنا، معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اعلام نموده است كه با عنایت به اهمیت ارزیابی بیماران و نتایج آن، مطالعه ملی بیماری كووید-۱۹ با محوریت معاونت تحقیقات وزارت بهداشت و مشاركت دانشگاه های علوم پزشكی طراحی شده است.
در این مطالعه، مراكز همكار به صورت شبكه ای داده های مربوط به تشخیص، سیر بالینی، عوارض و نتایج بیماران مبتلا به كووید-۱۹ را كه در بیمارستان های دانشگاه های علوم پزشكی كشور بستری شده اند، جمع آوری و ثبت می كنند و داده ها به صورت مشاركتی و با همكاری مراكز همكار تحلیل و منتشر خواهد شد.
این مطالعه علاوه بر موارد فوق به طراحی مطالعات اختصاصی برای هر یك از بیماری های همراه (دیابت، بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها، بیماران باردار، .....) به صورت nested case-control و ارزیابی شاخصهای بالینی اختصاصی بیماری ها و نتایج هر یك خواهد پرداخت و مشخص خواهد نمود كه در كشور ما این دسته از بیماران در مقایسه با سایرین چه شرایطی را در ارتباط با بیماری كووید-۱۹ متحمل شدند و چه پیامدهایی خواهند داشت. همكاری با شبكه های بین المللی در مورد علائم و سیر بالینی بیماران كووید ۱۹ هم همچون اهداف این مطالعه خواهد بود.
بنا بر اعلام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، نتایج این مطالعه برای مدیریت بیماری كووید-۱۹ در بیمارستان ها و همینطور گروه بندی بیماران پرخطر و برنامه ریزی های درمانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.1399/01/28
13:35:56
5.0 /5
2440
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی