آجاک - acak آینده پژوهی

معرفی درگاه آشنایی با نخبگان و آینده سازان در جلسه هیئت دولت

معرفی درگاه آشنایی با نخبگان و آینده سازان در جلسه هیئت دولت

آجاک: به گزارش آجاک، رئیس مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، اظهار داشت: جامعه هدف سامانه درگاه آشنایی با نخبگان و آینده سازان (دانا) اساتید، محققان و دانشجویان و دانش پژوهان کشورهای اسلامی هستند و حداقل مخاطب این درگاه در سطح ملی و کشورهای اسلامی به ترتیب یک و پنج میلیون نفر هستند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر سید احمد فاضل زاده با شرکت در جلسه هیئت دولت، ضمن معرفی فعالیتهای مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) در سطح ملی و بین المللی به تشریح اهداف و قابلیت های شبکه علمی – اجتماعی سامانه درگاه آشنایی با نخبگان و آینده سازان (دانا) پرداخت.

رئیس ISC اظهار نمود: فعالیتهای مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) بر مبنای مصوبات مجلس شورای اسلامی، شورایعالی انقلاب فرهنگی، هیئت وزیران و شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری متولی پایش، ارزیابی و رصد علمی و فناوری کشور، منطقه، کشورهای اسلامی و جهان است. این مؤسسه بر مبنای تصویب چهارمین نشست آموزش عالی و تحقیقات علمی کشورهای اسلامی در سال ۱۳۸۷ فعالیت رسمی خویش را در سطح کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (OIC) شروع کرده است.

وی اظهار داشت: بر مبنای داده های پایگاه وب آو ساینس (WoS) در سال ۲۰۲۲ تعداد پژوهشگران و تولیدات علمی جمهوری اسلامی ایران به ترتیب ۲۰ و ۱۸.۵ درصد از تعداد پژوهشگران و تولیدات علمی کشورهای اسلامی را داشته است. همینطور جمهوری اسلامی ایران با داشتن ۱.۲۴ درصد از تعداد پژوهشگران جهان حدود ۲ درصد تولیدات علمی کشورهای جهان را دارا بوده است.

فاضل زاده اظهار داشت: بر مبنای داده های ISC در سال ۲۰۲۲ تعداد پژوهشگران علوم انسانی، علوم اجتماعی و هنر در کشور قریب به ۴۰۰ هزار نفر است.

رئیس ISC در معرفی سامانه درگاه آشنایی با نخبگان و آینده سازان (دانا) دو مبحث را تشریح کرد؛ اول لزوم ایجاد و دوم قابلیت ها و ظرفیت های ملی و بین المللی که ایجاد خواهد شد.

وی سپس اظهار داشت: سامانه دانا دارای اهداف زیر است:
ایجاد شبکه علمی – اجتماعی کشورهای اسلامی ارتقاء دیپلماسی علمی-فناوری ما بین دانشمندان جهان اسلام مرجعیت علمی و فناوری در سطح کشورهای اسلامی تعیین شناسه محققان ISC-ID شناسایی محققان و پژوهشگران ایرانی در داخل و خارج از کشور شناسایی محققان و پژوهشگران کشورهای اسلامی افزایش رؤیت پذیری پژوهشگران یافتن فرد متخصص و صاحب نظر جهت ارجاع نیازها و اولویت های تحقیقاتی شرکتهای دانش بنیان، صنایع خصوصی، دولتی و دستگاههای دولتی ارتباط نظام مند سامانه (دانا) با سامانه نظام ایده ها و نیازها (نان)
وی اظهار داشت: تعریف و تخصیص یک شناسه مشخص برای محققان در سطح ملی و بین المللی تحت عنوان ISC-ID در سامانه دانا گام مهمی جهت رصد فعالیتهای محققان در کشورهای اسلامی است.

فاضل زاده اظهار نمود: به یقین راه اندازی سامانه (دانا) باعث ارتقای وب سنجی و رتبه بندی مؤسسه و کشور خواهد شد.

دکتر محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم در جلسه هیئت دولت اظهار داشت: در دولت سیزدهم توسعه مأموریت ها و فعالیتهای مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) مورد حمایت و توجه جدی قرار گرفته است. ISC علاوه بر پایش و رصد فعالیت دانشگاه ها و مؤسسات پژوهش و فناوری و پژوهشگران کشور بعنوان یک مؤسسه فراملی در جهت تحقق مرجعیت و دیپلماسی علمی فناوری و نوآوری در سطح ملی و بین المللی بخصوص کشورهای اسلامی ایفای نقش می کند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: مؤسسه (ISC) قلب و مغز علم و فناوری کشور است و باید نگاه ویژه ای به این مؤسسه داشت تا بتوان از ظرفیت های موجود در این عرصه بهره برداری نمود.

زلفی گل اظهار نمود: خداوند را شاکریم که یکی از نوابغ کشور که استادتمام هوافضای دانشگاه شیراز است با انرژی بالا، پشتکار و جدیت فراوان مأموریت ها و اهداف توسعه ای این مؤسسه را پیگیری می کند. به یقین تاسیس دو سامانه نظام ایده ها و نیازها (نان) و درگاه آشنایی با نخبگان و آینده سازان (دانا) جزو افتخارات دولت مردمی سیزدهم آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی است و در تاریخ کشور ثبت و ضبط خواهد ماند.

در پایان، بعد از عرضه گزارش توسط رئیس مؤسسه (ISC) و توضیحات وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی فرمود: علم و فناوری زیربنای اقتدار کشور است و مبنای دولت پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور است.

رئیس جمهوری از تلاش ها و فعالیتهای ارزشمند وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) جهت برنامه ریزی و راه اندازی درگاه آشنایی با نخبگان و آینده سازان (دانا) در سطح ملی و بین المللی بخصوص کشورهای اسلامی قدردانی نمود.

رئیس جمهوری از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خواست حمایت ویژه ای از فعالیتهای پژوهشگران و فناوران کشور که در جهت نیازهای کشور گام بر می دارند، داشته باشد.

منبع:

1402/01/23
13:07:51
0.0 /5
346
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی