آجاک - acak آینده پژوهی
عملكرد نشریات ایرانی در سال ۲۰۲۲؛

جایگاه دوم نشریات ایرانی از نظر ضریب تأثیر و جایگاه پنجم امتیاز استنادی در منطقه

جایگاه دوم نشریات ایرانی از نظر ضریب تأثیر و جایگاه پنجم امتیاز استنادی در منطقه

آجاک: به گزارش آجاک، بر مبنای آخرین گزارش از جایگاه نشریه های ایرانی در نظام های ارزیابی جهانی در سال ۲۰۲۲، نشریات ایرانی از نظر ضریب تأثیر جایگاه دوم و از نظر امتیاز استنادی جایگاه پنجم را در منطقه دارند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، سامانه نما، تازه ترین گزارش خویش را با عنوان «نمای نشریه ها ۲۰۲۲: جایگاه نشریه های ایرانی در نظام های ارزیابی جهانی» منتشر نموده است. در این گزارش جایگاه نشریه های ایرانی در نظام های جهانی ارزیابی در سال ۲۰۲۲ آمده است که داده های آن از عملکرد نشریه ها در سال ۲۰۲۱ گردآوری شده اند.

در این گزارش روند سالانه تعداد و میزان تاثیر نشریه های ایرانی در این نظام ها به همراه جدول های مقایسه ای با کشورهای منطقه هم گزارش شده است.

بر اساس آخرین گزارش «کلاریویت آنالیتیکس»، ۴۱ نشریه ایرانی در ویرایش ۲۰۲۱ گزارش استنادی نشریه ها (JCR) ضریب تأثیر گرفته اند و در سه نمایه پرچم دار WOS نمایه شده اند و هیچ نشریه ای در نمایه هنر و علوم انسانی نمایه نشده است و تنها دو نشریه ایرانی در نمایه استنادی علوم اجتماعی نمایه شده اند. در سال ۲۰۲۱ نسبت به ویرایش ۲۰۲۰، یک نشریه به نشریات نمایه شده در WOS افزوده شده است.افزون بر نشریه های دارای ضریب تاثیر، ۱۱۵ نشریه دیگر ایرانی هم در «نمایه استنادی منابع نوپدید» هستند که ضریب تاثیر ندارند و اعتبارشان در مقابل سه نمایه پرچم دار WOS کم تر است.

وب آو ساینس در سال ۲۰۲۱ میلادی، ۲۱ هزار و ۴۳۰ نشریه را از سراسر جهان نمایه کرده است. بر مبنای تعداد نشریه های دارای ضریب تاثیر در نمایه نامه وب آو ساینس، ایران بعد از ترکیه (۵۶ نشریه)، جایگاه دوم را میان کشورهای منطقه دارد.

اسکوپوس

نمایه نامە جهانی اسکوپوس هم از دیگر پایگاه های نمایه سازی پرآوازە نشریه های علمی است. بر مبنای داده های این پایگاه نمایه سازی، در سال ۲۰۲۱ میلادی در نمایه نامه اسکوپوس ۳۱۸ نشریه با شاپای ثبت شده ایرانی حضور داشته اند. لازم به ذکر است که بعضی از نشریه هایی که شاپای آنها توسط ایران دریافت شده است، حالا در کشورهای دیگری مدیریت و منتشر می شوند.

تعداد نشریات نمایه شده در اسکوپوس در سال ۲۰۲۱ نسبت به گزارش پیشین، حدود ۴۷ درصد رشد داشته است.نمایه نامه اسکوپوس ۲۶ هزار و ۵۷۵ نشریە علمی را از سراسر جهان در سال ۲۰۲۱ میلادی نمایه کرده است.

ضریب تأثیر

بر پایه ویرایش ۲۰۲۱ « جی. سی. آر.» (گزارش استنادی نشریه ها) که در ژوئن ۲۰۲۲ انتشار یافته است، ۴۱ نشریه ایرانی ضریب تأثیر گرفته اند.

نشریه journal of nanostructure in chemistry با ضریب تأثیر ۸ بیشترین و نشریه Irannian journal of Radiology با ضریب تأثیر ۰.۳۹۹ کم ترین ضریب تأثیر را در بین نشریه های ایرانی در JCR دارند.روی هم، میانگین ضریب تاثیر نشریه های ایرانی نمایه شده در «جی. سی. آر.» ۲.۰۳ و میانه آنها ۱.۵۵۳ است. بر پایه گزارش «جی. سی. آر.» در سال ۲۰۲۲ میلادی ۱۲.۴۱۸ نشریه در ویرایش ۲۰۲۱ این پایگاه «ضریب تأثیر» گرفته اند. بر اساس این گزارش، ایران سه نشریه در چارک نخست، سه نشریه در چارک دوم، ۱۴ نشریه در چارک سوم و ۲۱ نشریه در چارک چهارمِ سیاهه نشریه های نمایه شده در این پایگاه دارد.

بر اساس گزارش نمای نشریه ها ۲۰۲۱، میانگین امتیاز استنادی نشریه های ایرانی ۱.۴۹ بوده که در مقابل سال پیش (۱.۱۷) رشد داشته است.

بررسی ضریب تاثیر نشریه های کشورهای منطقه نشان داده است که از دیدگاه میانگین ضریب تاثیر نشریه ها، ایران در جایگاه پنجم کشورهای منطقه است. میانگین و میانە «ضریب تأثیر» نشریه های کشورهای منطقه گزارش شده اند.

شاخص اسنیپ

بر اساس گزارش نمایه نشریات سامانه نما؛ میانگین شاخص «اسنیپ» نشریه های ایرانی ۰.۵۱ است و نشریه Civil Engineerin Journal از انتشارات مؤسسه آموزش عالی صالحان با اسنیپ ۲.۲۳۶ جایگاه نخست را میان نشریه های ایرانی نمایه شده در نمایه نامە اسکوپوس دارد.سایمگو (سکیمگو)

۲۵۸ نشریه ایرانی هم در سیاهه رتبه بندی نشریه های سایمگو (سکیمگو) دیده می شوند که ۵۲ عنوان در مقابل گزارش سال پیش رشد داشته است. بر مبنای فهرست سال ۲۰۲۲ سایمگو، نشریه International Journal of Health Policy and Management بیشترین SJR را میان نشریه های ایرانی دارد و در چارک نخست در چندین زمینه علمی جای گرفته است.در سال ۲۰۲۱ میلادی، ۲۶ هزار و ۳۵۷ نشریە علمی در پایگاه نشریه های سایمگو از همە کشورهای جهان به زبان های متعدد نمایه می شوند و بر طبق این گزارش، ایران در جایگاه نخست کشورهای منطقه جای دارد.

بر اساس اعلام پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک)؛ با افزایش تعداد نشریه ها در نیمه دوم سده بیستم، متخصصان علم سنجی تلاش کردند که سنجه هایی برای ارزیابی اعتبار و کیفیت آنها درست کنند. از این روی، سنجه هایی کمی و کیفی ساخته شدند و بعد از آن نظام هایی جهانی جهت بررسی اعتبار و کیفیت نشریه ها بر اساس این سنجه ها پدید آمدند.

دو نمایه استنادی «وب آو ساینس» و «اسکوپوس» اولین نظام ها برای سنجش کیفیت و اعتبار نشریه ها بوده اند که حضور یک نشریه در این نمایه ها خود گویای سطحی از کیفیت است، ولی در یک دهه گذشته نهادهای علم سنجی دیگری هم کوشیده اند چارچوبی برای این کار طراحی نمایند. در این میان مؤسسه علم سنجی «سایمگو» (سکیمگو) و «مرکز مطالعات علم و فناوری» در دانشگاه لایدن هلند نامدارترند.
1402/01/22
12:29:24
0.0 /5
354
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی