آجاک - acak آینده پژوهی
در بیمارستان شهدای تجریش انجام شد

تشكیل كمیته پژوهشی كرونا

تشكیل كمیته پژوهشی كرونا

آجاك: دبیر كمیته پژوهشی بیماران مبتلا به كرونا در بیمارستان شهدای تجریش با اشاره به بروز بعضی از عوارض مغز و اعصاب در بیماران كرونایی اظهار داشت: برخی از مبتلایان به كرونا گرفتار بعضی از علایم مربوط به مغز و اعصاب همچون سردرد، سرگیجه و درد عضلات، افت هوشیاری، تشنج، سكته مغزی و اختلالات بویایی و چشایی هستند كه داده های مربوط به آن در كمیته پژوهشی بیماران مبتلا به كرونای بیمارستان شهدای تجریش در حال جمع آوری و بررسی است و نتایج آن تا چند هفته آینده اعلام می شود.


به گزارش آجاك به نقل از ایسنا، دكتر فرزاد اشرافی، متخصص بیماری های مغز و اعصاب، اظهار نمود: بیمارستان شهدای تجریش باتوجه به لود بالای پذیرش بیماران مبتلا به كرونا، كمیته پژوهشی بیماران كرونا را ایجاد كرده است.
وی با اشاره به وجود فراوانی اطلاعات خام درباره بیماران مبتلا به كرونا در این بیمارستان، اظهار نمود: با جمع آوری و دسته بندی این اطلاعات در زمینه های مختلف همچون بیماری های داخلی، مغز و اعصاب و بیماری های پوستی این كمیته در حال انجام پژوهش های مختلف دراین زمینه است.
این متخصص با اشاره به نقش این كمیته در راهنمایی پروپزال های مربوط به بیماری كرونا و تسریع روند داوری از طرف دانشگاه افزود: علاوه بر این اقدامات از طرف این كمیته طرح هایی در مورد بیماران كرونایی در حال اجراست كه مهمترین آنها چك كردن اعضای خانواده بیماران مبتلا به كروناست. در این طرح اعضای خانواده فرد مبتلا به كرونا از نظر علایم بیماری چك می شوند تا میزان ابتلای آنها ارزیابی و كنترل شود.
وی پیگیری تلفنی بیمارانی كه كرونای آنان بهبود یافته را از دیگر طرح های پژوهشی پراهمیت این كمیته عنوان نمود و اظهار داشت: در این طرح برخی از انترن ها و دانشجویان پزشكی به صورت داوطلبانه با بیماران بهبود یافته تماس می گیرند و وضعیت آنان را بررسی می كنند و در صورت وجود مشكل آنان را راهنمایی می كنند.
اشرافی با بیان این كه با انجام این طرح بیماران بهبود یافته همچون افرادی كه بستری بوده یا سرپایی درمان شده اند مورد پیگیری قرار می گیرند، تصریح كرد: این طرح آماده چاپ در ژورنال های علمی است.
این متخصص طرح بررسی بیماران مبتلا به كرونایی كه گرفتار سكته مغزی شده اند را از دیگر طرح های پژوهشی این كمیته عنوان نمود و اضافه كرد: در این طرح از اوایل اسفند ماه بیمارانی كه علاوه بر كرونا گرفتار سكته مغزی شده بودند رصد شدند و ما در حال جمع آوری اطلاعات برای علت یابی هستیم.
وی افزود: بعضی از مطالعات نشان داده كه كرونا موجب سكته مغزی می شود و ما در آینده نزدیك یافته های خود در این زمینه را اعلام خواهیم كرد.
این متخصص بررسی عوارض پوستی ناشی از كرونا و همین طور برخی بیماری های داخلی را از دیگر كارهای پژوهشی این كمیته عنوان نمود و اضافه كرد: گروه های مختلفی در رشته های گوناگون در حال انجام پژوهش در مورد این بیماری هستند و می توان گفت كشور ما در زمینه پژوهش درباره كرونا جایگاه ویژه ای دارد.
منبع:

1399/01/25
23:28:48
5.0 /5
2383
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی