آجاک - acak آینده پژوهی
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت تاكید كرد

ضرورت استفاده از ظرفیت های دیپلماسی سلامت برای صیانت از جامعه

ضرورت استفاده از ظرفیت های دیپلماسی سلامت برای صیانت از جامعه

آجاک: آجاک: تدوین الگویی کارآمد برای حضور فعال و بهره برداری از ظرفیت های موجود دیپلماسی سلامت با هدف جذب بیشترین منافع در راستای صیانت از سلامت جامعه در وضعیت بحران و غیر بحران ضرورت دارد.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی با اشاره به اینکه دیپلماسی سلامت یکی از ارکان دستیابی به مرجعیت علمی به حساب می آید، خاطرنشان کرد: از مهم ترین حوزه های دیپلماسی در دنیا دیپلماسی سلامت است، چونکه سلامت مقوله ای همگانی است و هیچ کشوری بدون تضمین سلامت در سایر کشورها نمی تواند سلامت کشور خویش را تضمین کند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، تصریح کرد: در توسعه دیپلماسی علمی سلامت نگاههای مختلفی وجود دارد، ولی بدون تردید گسترش تعاملات در چارچوب چارچوب های کارآمد از همه مهم تر است.

وی در ادامه ضمن اشاره به تعداد پرشمار پژوهشگران ایرانی مقیم خارج از کشور، اضافه کرد: ضمن رعایت اصل حفظ منافع کشور در عرصه سلامت میتوان از این ظرفیت با شناسایی ایرانی ها مقیم خارج از کشور و دعوت از آنها جهت توسعه فعالیتهای بین المللی بهره برداری نمود.

پناهی راه اندازی و توسعه شبکه تعاملات بین المللی سلامت در سطح افراد، مراکز و دانشگاه ها را مؤثر دانست و اضافه کرد: همکاری مؤسسات داخلی با سازمان های بین المللی مانند WHO و تبدیل شدن به مؤسسات همکار این سازمان ها، پشتیبانی از جذب دانشجویان باکیفیت و توانمند بین المللی، تعاملات و تبادلات اعضای هیات علمی و دانشجویان با دانشگاه های بین المللی معتبر در چارچوب فرصت مطالعاتی و غیره باید مورد حمایت قرار گیرد.

به گفته وی، ابتدا ملزومات اداری، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، اخلاقی، حقوقی و پزشکی در دیپلماسی علمی سلامت هم باید مهیا شود تا به دنبال آن تمرکز بر توانمندسازی اعضای هیات علمی جهت انجام فعالیتهای بین المللی امکانپذیر باشد.

پناهی با تکیه بر این که جمعیت سالم برای توسعه و ثبات اقتصادی هر کشوری الزامی است، اظهار نمود: اگر در کشور بهترین تلاش ها به کار گرفته شود و بیماری ها بخصوص بیماری های واگیر کنترل شود؛ ولی در کشورهای مجاور چالش های بیماری وجود داشته باشد، تضمین سلامت مردم کار آسانی نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: دیپلماسی سلامت در دوران انتشار ویروس کووید_ ۱۹ بیشتر از همیشه اثرگذار بود و درآینده هم باید در جهت کنترل صدمه های جهانی سلامت به دیپلماسی سلامت بعنوان یک اصل توجه گردد.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، پناهی تصریح کرد: در حوزه افزایش منابع علمی و سرمایه گذاری باید ارتباط مستقیم و مستمر میان گرنت بادی ها، صندوق ها، خیرین سلامت، مدیران و شرکتهای بزرگ دارویی و معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی کشور برقرار شود.

منبع:

1402/01/21
21:37:53
0.0 /5
414
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی