آجاک - acak آینده پژوهی

کشف اسکلت کودکان سه هزار ساله در سگزآباد قزوین

کشف اسکلت کودکان سه هزار ساله در سگزآباد قزوین

به گزارش آجاک، با تلاش پژوهشگران دیرینه شناسی دانشگاه تهران، اسکلت کودکان سه هزار ساله در قره تپه سگزآباد قزوین کشف شد.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، در کاوش گروه دیرینه شناسی دانشگاه تهران در قره تپه سگزآباد که به سرپرستی دکتر مصطفی ده پهلوان انجام شد، مجموعه تدفین جانوری و انسانی کشف شد.

دکتر ده پهلوان، سرپرست تیم کاوش قره تپه، در رابطه با این یافته باستان شناسان دانشگاه تهران، اظهار داشت: این مجموعه با مساحت ۵ مترمربع وارتفاع ۱۲۰ سانتی متر با وزنی حدود ۱۰ تن شامل بقایای ۹ کودک، نوزاد و جنین، بقایای دو اسب بالغ، دو بز و گوسفند است. به سبب فراهم نبودن شرایط مطلوب در گورستان قره تپه، این مجموعه کشف شده با رعایت موازین حفاظتی و مرمتی بعنوان یک اثر موزه ای برای نمایش و نگهداری به شهرداری شهر سگزآباد انتقال یافت.

رئیس مؤسسه دیرینه شناسی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه اثر یافت شده دارای سه بخش است، اضافه کرد: بخش اول، شامل بقایای تدفینی یک کودک به همراه بقایای یک بز نابالغ است. زیورآلات تدفینی از قبیل دستبندهای مفرغی، حلقه انگشتری و بقایای یک گردنبند متشکل از مهره های سنگی، مفرغی و عاجی به همراه ظرف های سفالی در کنار این کودک می تواند گواهی بر مرتبه اجتماعی خاص وی باشد. با عنایت به نابالغ بودن این کودک، تعیین جنس امکان پذیر نیست. بر مبنای معیارهایی چون رویش دندان ها و طول استخوان های بلند، این کودک کمتر از ۶ سال سن دارد. بقایای جانوری این بخش شامل جمجمه و تعدادی استخوان مهره و اندام حرکتی یک بز نابالغ است.

وی در تشریح بخش دوم اظهار داشت: در این بخش بقایای تدفین دو اسب بالغ با نژادهای مختلف قابل مشاهده می باشد. نخست بقایای یک اسب بالغ که بر پهلوی چپ قرار گرفته و فاقد جمجمه است. اسب بالغ دیگری با جثه کوچک تر (احتمالاً با نژاد کاسپی) به شکل جمع شده بر پهلوی راست تدفین شده است. جمجمه آن بالاتر از سطح بدن به شکل نیمه افراشته قرار دارد. این اسب دارای گردنبندی با مهره های مفرغی است و بخشی از لگام آهنین این اسب در ناحیه دهان دیده می شود.دکتر ده پهلوان در توضیحات خود در رابطه با بخش سوم این مجموعه، اظهار نمود: این بخش شامل بقایای انسانی و جانوری است که در حالتی بسیار آشفته قرار دارند. بر مبنای تعداد جمجمه های قابل مشاهده، در مجموع ۸ انسان در این بخش تدفین شده اند. در کنار یک ساغر سفالی خاکستری بقایای یک جنین انسانی قابل مشاهده می باشد. بالاتر از این ساغر بقایای انسانی یک کودک خردسال وجود دارد که با عنایت به رویش کامل دندان های شیری و عدم سایش آنها احتمالا ۲ تا ۳ سال سن داشته است. بر روی دنده ها و ستون مهره های این خردسال، جمجمه دیگری قرار دارد که احتمالا در ارتباط با یک کودک دیگر است، اما به سبب آنکه دندان ها قابل مشاهده نیستند، امکان تخمین سن وجود ندارد. همینطور بقایای آشفته و مجزای حداقل دو نوزاد تازه متولد شده (۳۸ هفته و ۴۰ هفته جنینی) به صورت پراکنده دیده می شود. در عمق ۳۰ سانتی متری از تدفین خردسال ۲ تا ۳ ساله، آثار یک تدفین دیگر هم قابل مشاهده می باشد که با عنایت به مهره های ستون فقرات و اندازه استخوان های بلند، احتمالا متعلق به یک انسان بالغ و جوان است.

افزون بر آن یک جمجمه گوسفند بالغ در کنار جمجمه های جنین انسانی قابل تشخیص می باشد. همینطور یک ظرف دسته عمودی آبریزدار و یک ساغر کوچک به همراه بخشی از بدنه یک خمره با رنگ نخودی و تزئین طنابی، یافته های سفالی این بخش را می سازند.

رئیس مؤسسه دیرینه شناسی دانشگاه تهران، تصریح کرد: برای محافظت از آثار کشف شده، این آثار زیر نظر اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین و با همکاری شهرداری سگزآباد بعنوان یک اثر موزه ای برای نمایش و نگهداری به شهرداری شهر سگزآباد انتقال یافت و در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ رونمایی می شود.

دکتر ده پهلوان اظهار داشت: تپه سگزآباد در حدود ۷ کیلومتری شمال شهر سگزآباد از توابع شهرستان بوئین زهرا واقع شده است و در بین مردم بومی به قره تپه شهرت دارد. قره تپه سگزآباد یکی از سه تپه قبل از تاریخی است که در سال ۱۳۴۹ توسط دکتر عزت الله نگهبان برای جستجوهای آموزشی دانشجویان دیرینه شناسی انتخاب گردید و تابحال توسط گروه دیرینه شناسی دانشگاه تهران مورد کاوش قرار گرفته است. در روند پروژه تعیین عرصه و حریم قره تپه سگزآباد در تیر ماه ۱۳۹۵ در زیر لایه های رسوبی و در عمق ۱۸۰ سانتی متری، شواهدی از یک گورستان در شرق قره تپه متعلق به عصرآهن ۲ و ۳ (۵۵۰-۱۱۰۰ قبل از میلاد) به دست آمد.

وی اضافه کرد: بررسی های انسان شناسی جسمانی و پژوهش های ژنتیک، باستان جانورشناسی، سنت های تدفینی نادر و شواهد غنی حاکی از تعاملات و پیوندهای فرهنگی و اقتصادی ساکنان این محوطه با مناطق دوردست لبه غربی فلات ایران و حوزه سیاسی فرهنگی حکومت هایی از قبیل آشور و حوزه های فرهنگی غرب، شمال و شمال غرب ایران است.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه تهران، رئیس مؤسسه دیرینه شناسی دانشگاه تهران اظهار داشت: در گورستان شرقی قره تپه شواهد مهمی از ۵ لایه تدفین و گور بر روی هم در سطح گسترده ای به دست آمد. در این گورستان، گورها جهت خاصی ندارند. حاشیه آنها با چند رج خشت احاطه شده است. جنین های سقط شده و نوزادان را در دیگ های سفالی پخت و پز دفن می کرده اند. بدون استثنا در تمامی گورها بقایای جانورانی از قبیل بز، گوسفند نابالغ، گاو، شتر و اسب به دست آمد که نشان از تدفین حیوانات در کنار مردگان دارد. در این گورها اشیاء دیگری از قبیل مهرهای استوانه ای، زیورآلات فلزی، سفالی و سنگی و ظروف سفالی متعلق به دوران آهن ۲ و ۳ مشاهده می شود.

منبع:

1402/01/20
11:40:01
0.0 /5
332
تگها: پژوهش
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی