آجاک - acak آینده پژوهی

معرفی ۳ دانشگاه برتر کشور بر مبنای نظام رتبه بندی نیچر ایندکس

معرفی ۳ دانشگاه برتر کشور بر مبنای نظام رتبه بندی نیچر ایندکس

به گزارش آجاک، رئیس مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام ضمن اشاره به نظام رتبه بندی نیچر ایندکس، اظهار داشت: در نسخه جاری این رتبه بندی که تاریخ یک دسامبر ۲۰۲۱ تا ۳۰ نوامبر رئیس مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام ۲۰۲۲ را در بر می گیرد، کشور ایران در بین کشورهای جهان حائز رتبه ۳۰ شده است. در این رتبه بندی کشورهای چین، آمریکا و آلمان به ترتیب رتبه های اول تا سوم را دارند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر سید احمد فاضل زاده رئیس مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) ضمن اشاره به این که نیچر ایندکس یک پایگاه اطلاعاتی متشکل از وابستگی سازمانی نویسندگانی است که در ۸۲ نشریه برتر علوم طبیعی (Natural-Science) مقاله چاپ کرده اند، عنوان کرد: برمبنای چهار حوزه موضوعی کلی فیزیک، شیمی، زمین و علوم محیطی و علوم زیستی بهترین رتبه جمهوری اسلامی ایران در زمینه موضوعی فیزیک با رتبه جهانی ۲۷ بوده است. عملکرد ایران در چهار حوزه موضوعی برمبنای تعداد و سهم مقالات در جدول زیر نشان داده شده است.
رییس ISC عنوان کرد: در این رتبه بندی، ۹۵ سازمان ایرانی حضور دارند که ۷۸ سازمان ماهیت دانشگاهی دارند. در بین کلیه سازمان ها دانشگاه شیراز با کسب رتبه ۹۲۱ جهانی در بین سازمان ها و هم کسب رتبه ۷۵۴ جهانی در بین دانشگاه ­ها، رتبه اول کشور را در هر دو بخش به دست آورده است. رتبه سایر سازمان­ های کشور در جدول زیر نشان داده شده است.
فاضل زاده اضافه کرد: نیچر ایندکس تعداد مطلق و تعداد سهم کسری از انتشار مقاله در سطح سازمانی و ملی را عرضه می دهد و به این ترتیب، شاخصی از خروجی و همکاری پژوهشی با کیفیت در سطح جهانی است. نیچر ایندکس به صورت ماهانه روزآمد شده و اطلاعات یک دوره ۱۲ ماهه را بر روی وبگاه خود نمایش می دهد.
به نقل از روابط عمومی مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، وی اشاره کرد: خروجی مقاله برای یک مؤسسه، کشور، منطقه یا شهر به دو صورت محاسبه می شود:
* تعداد: در صورتی که یک یا چند نویسنده مقاله پژوهشی از آن مؤسسه یا مکان باشند، بدون توجه به اینکه چه تعداد از نویسندگان همکار از خارج از آن مؤسسه یا مکان وجود دارد، امتیاز یک به مؤسسه یا مکان اختصاص داده می شود.
* سهم: یک شمارش کسری است که نسبت نویسندگان یک مؤسسه یا کشور/ منطقه و تعداد مؤسسات وابسته در هر مقاله را در نظر می گیرد؛ برای محاسبه سهم، مشارکت همه نویسندگان به طور مساوی در مقاله در نظر گرفته می شود.


 


منبع:

1401/12/27
16:50:09
0.0 /5
368
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی